Sarkozy prehral hlasovanie v EP o Rómoch

Nie je častým zvykom, že Európsky parlament prijem rezolúciu, ktorá by takým ostrým spôsobom komentovala počínanie členského štátu. Napriek tomu včera v Štrasburgu prešlo pomerom hlasov 337 za a 245 proti, pričom 51 poslancov sa hlasovania zdržalo.

Parlament v uznesení vyzýva Francúzsko, aby okamžite „zastavilo vyhosťovanie Rómov“ do Bulharska a Rumunska. Európskej komisii zase vyčíta „neskorú a nedostatočnú reakciu“ na vzniknutú situáciu.

Podľa hovorcu komisárky pre spravodlivosť, vnútorné veci a občianstvo Viviane Redingovej povedal, že Komisia stále vyšetruje či francúzsky postup voči Rómom nejakým spôsobom porušuje európsku legislatívu, napríklad o voľnom pohybe osôb, ktorý predstavuje jednu zo štyroch základných slobôd v EÚ.

Francúzska delegácia pri skupine Európskej ľudovej strany v EP uviedla, že výsledok hlasovania ľutuje a obvinila socialistov, zelených, liberálov a ľavicovú skupinu GUE/NGL, že podporou uznesenia živia „totálne sterilnú politickú polemiku“.

„Skupina EĽS bohužiaľ nebola schopná presadiť svoju konštruktívnu pozíciu“, uviedla francúzska delegácia, ktorá tvrdí, že ich navrhovaný text uznesenie obsahoval opatrenia na zlepšenie každodenného života Rómov“.

Podľa Zelených je naopak prijatý text „silným signálom“, že „deportácie“ Rómov do Rumunska a Bulharska musia skončiť. Podľa poslankyne Helene Flautre je tento problém „kľúčovým testom pre schopnosť Európy dostáť svojim záväzkom v oblasti ľudských práv, ktoré obsahuje Charta základných práv“ .

„Je na Komisii aby podnikla potrebné kroky a finalizovala svoju správu tak rýchlo ako to len bude možné“. Ľavicová skupina žiada Komisiu, aby začala konanie pre porušenie zmlúv členským štátom

Pozície 

„Návrh uznesenia socialistov k rómskej problematike je ako manifest Marťanov, ktorí nepoznajú každodennú realitu", komentovala uznesenie slovenská europoslankyňa Anna Záborská (EĽS, KDH).

"Neprispieva k riešeniu rómskych problémov a zbytočne vnáša napätie do vzťahov jednotlivých štátov v rámci EÚ. Preto som za toto uznesenie nehlasovala.“

„Nechceme, aby ktokoľvek pykal za priestupky iného len preto, lebo patria k rovnakému etniku. Ale tiež nechceme, aby si niektorí mysleli, že pre nich zákony neplatia. Nechceme nikoho nútiť, aby sa vzdal svojej kultúry. Ale tiež nechceme, aby sa v mene etnickej identity tolerovalo porušovanie základných princípov spolužitia.“

„Francúzska vláda vie, čo nechce a pokiaľ neporuší práva občanov EÚ, nemožno jej nič vyčítať. Ak áno, súdy musia konať. Ale kým sa tí, ktorí vedia, čo nechcú, nezačnú rozprávať s tými, od ktorých sa očakáva skutočné, pozitívne riešenie, zostane v ústach trpká pachuť.“