Slovenské referendum o rodine je témou aj v EÚ

Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovenské referendum o ochrane rodiny vyvoláva v Európe znepokojenie, tvrdí podpredseda Pokrokovej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D) Jörg Leichtfried.

Podľa rakúskeho europoslanca ide o veľmi kontroverzné hlasovanie, ktoré vážne diskriminuje komunitu LGBT ľudí. Leichtfried označil za zarážajúce, že slovenskí občania majú v nadchádzajúcom referende rozhodovať nie o vlastných právach, ale o právach menšiny.

„Vyzývame slovenských občanov, aby sa postavili za demokraciu a za ľudské práva… V demokracii ani väčšina nemôže spochybniť rovnaké práva pre menšinu,“ uviedol podpredseda druhej najväčšej frakcie v Európskom parlamente.

Europoslanci sa v názoroch na referendum líšia

O slovenské referendum sa európski socialisti nezaujímali po prvýkrát. Informovali sa o ňom aj na zasadnutí pracovnej skupiny výboru EP pre občianske slobody (LIBE) v polovici januára. Referendum o rodine vtedy vysvetľovala europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (S&D). 

Európski socialisti sa na výbore zhodli, že „referendum proti ústavou uznanej menšine je v demokratických spoločnostiach neakceptovateľné“. Hlasnou kritičkou referenda je aj samotná Flašíková-Beňová. 

„Napísala by som aj niečo o PNR (Passenger Name Record) a TTIP, ale nechám si to na 8.2., vtedy sa vrátia politickí "lídri" SR do reálneho sveta vojny na Ukrajine, rastúcej nezamestnanosti, nárastu chudoby v EÚ, prepadu eura, boju proti terorizmu a takých tých ostatných nepodstatných "nezmyslov",“ napísala Flašíková-Beňová pred niekoľkými dňami na sociálnej sieti.

Negatívne vníma blížiace sa referendum aj europoslanec Richard Sulík (Európski konzervatívci a reformisti, ECR). Podľa už skôr medializovaných informácií sa referenda nezúčastní ani Boris Zala (S&D), či Eduard Kukan.

Naopak zástancami referenda sú europoslanci Branislav Škripek (ECR), József Nagy (Európska ľudová strana – EPP), Anna Záborská (EPP), či Miroslav Mikolášik (EPP).

Podľa Záborskej definícia manželstva ako zväzku muža a ženy nikoho nediskriminuje. Europoslankyňa tvrdí, že naše zákony takto chápu manželstvo od nepamäti. Pre europoslanca Mikolášika bude účasť na referende cťou. „Rodinu postavenú na manželstve jedného muža a jednej ženy jednoznačne podporím aj v referende,“ povedal pred časom pre agentúru SITA.

KDH sa koncom januára podarilo presadiť rezolúciu o rodine na zasadnutí politického zhromaždenia Európskej ľudovej strany.

Podľa Záborskej pri presadení rezolúcie dokázalo KDH ísť proti prúdu a tlaku, ktorý je v EÚ. „Aj navonok sme vydali signál, na čom nám záleží,“ podotkla europoslankyňa. Uznesenie európskych ľudovcov sa v úvode odvoláva na „právo muža a ženy uzavrieť manželstvo a založiť rodinu ako základné ľudské právo, hlboko zakotvené v ľudskej prirodzenosti.“ Ďalej tiež konštatuje, že EĽS „uznáva iné formy životného spolužitia a ich potreby.“

EurActiv.sk/TASR