Slovensko bude mať prvú agentúru EÚ, politici hovoria o posilnení proeurópskeho renomé

Eurokomisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenová a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. [Európska komisia]

V Bratislave bude mať svoje sídlo Európsky orgán práce. Za úspešnou kandidatúrou je podľa ministra práce Jána Richtera jeho lobing v ostatných členských krajinách.

Európsky orgán práce (ELA) bude sídliť v Bratislave. Vo štvrtok o tom rozhodla Rada pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti v Luxemburgu.

Slovensko vyhralo súťaž o ELA presvedčivým spôsobom. Hlasovanie si nevyžiadalo ani viac kôl, keď  slovenskú kandidatúru podporila väčšina – až 15 – členských štátov hneď v prvom hlasovaní. Na Slovensku tak vznikne prvá inštitúcia Európskej únie.

„Ja som prirodzený optimista ale prvé kolo som nečakal,“ vyhlásil po hlasovaní minister práce Ján Richter (Smer-SD) s tým, že za úspechom kandidatúry je “práca vlády, ale aj jeho osobné úsilie”.

„Netajím sa tým, že veľa urobili moje osobné stretnutia s kolegami – prešiel som viac ako 20 krajín, čo zanechalo istú stopu,“ dodal minister.

Hlasovanie bolo tajné, no už krátko po ňom sa verejne hovorilo o tom, že Bratislavu podporili krajiny Vyšehradskej skupiny, Veľká Británia, ale aj štáty zo severu Únie.

Slovensko o sídlo ELA súperilo s Bulharskom, Lotyšskom a Cyprom. Spočiatku sa chceli o sídlo tejto inštitúcie uchádzať aj Rumunsko a Chorvátsko.

Hrdosť a ELÁn

Agentúra by svoju činnosť mala spustiť ešte tento rok. Rezort práce má na sídlo ELA vytypovaný priestor v okolí autobusovej stanice a novej výstavby biznis centra na Landererovej ulici. Slovensko vo svojej ponuke prisľúbilo na začiatok priestory pre zhruba 30 zamestnancov. Neskôr by sa priestory aj personál ELA mali rozširovať.

„Od 1. októbra nastúpi prvých 26 zamestnancov, ktorí sčasti prejdú z Bruselu a sčasti budú prijímaní a budú môcť nastúpiť do Bratislavy. Do konca októbra by sa malo uskutočniť aj prvé stretnutie správneho orgánu, ktorý bude riadiť ELA,“ upresnil Richter.

Akými kartami hrá Slovensko v súťaži o Európsky orgán práce?

Slovensko vo svojej ponuke vyzdvihuje strategickú polohu Bratislavy, ale aj kvalitné zdravotnícke služby, sociálne zabezpečenie a vzdelávací systém. Prízvukovať ale bude hlavne to, že ako jediný nový členský štát patriaci do eurozóny a Schengenu nemá zatiaľ žiadnu únijnú agentúru. 

Keď bude agentúra plne funkčná, bude zamestnávať vyše 140 pracovníkov z toho 60 expertov, ktorých vyšlú členské štáty. Budú vykonávať aj úlohu národných styčných úradníkov. Odhaduje sa, že ročný rozpočet ELA sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur.

Ako uviedol premiér, vďaka agentúre sa na Slovensku budú stretávať „experti na oblasť pracovného práva z celej Európy. „To bezpochyby zvýši prestíž Bratislavy ako proeurópskeho hlavného mesta.“

V podobnom duchu sa vyjadril aj slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý v tlačovej správe agentúre zaželal veľa „ELÁnu“.

„Je to výhra nielen pre Bratislavu, ale pre celé Slovensko, pretože naše pro-európske renomé sa ešte posilní. Je to zároveň ďalší dôkaz o tom, že náš úspešný príbeh v únii pokračuje, a takisto silný prejav dôvery od našich partnerov.

ELA za spravodlivé pravidlá na trhu práce

Na zriadení ELA sa definitívne dohodli Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia 14. februára 2019. Hlavným poslaním inštitúcie bude zlepšiť implementáciu práva EÚ v oblasti cezhraničnej pracovnej mobility a koordinácie sociálneho zabezpečenia.

Poskytovať bude napríklad informácie občanom a podnikom o ich právach a povinnostiach pri mobilite, bude koordinovať spoluprácu medzi členskými štátmi, najmä pokiaľ ide o vykonávanie spoločných inšpekcií. Zároveň bude pôsobiť ako mediátor v cezhraničných sporoch medzi členskými štátmi.

V dozornej rade inštitúcie bude mať zastúpenie každá členská krajina EÚ. „Slovensko sa nebude uchádzať o predsedu rady, ale veľmi vážne rozmýšľame o podpredsedovi správnej rady. Takisto výkonný manažér, riaditeľ by mali byť z iných krajín,“ uviedol Richter s tým, že o slovenskom zástupcovi v ELA by chcel rokovať aj s kabinetom Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Nad vyslanými pracovníkmi bude bdieť Európsky úrad práce

Úprava pravidiel o vysielaní pracovníkov sa v marci posunula od ďalšieho štádia. Európska komisia medzičasom prirpavuje aj novú agentúru, ktorá má podporiť správne zavádzanie aj tejto legislatívy v členských štátoch.

Slovensku zablahoželala k získaniu sídla ELA aj eurokomisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenová. Priblížila, že v Bruseli odštartuje kreovanie agentúry a následne sa presunie na Slovensko. „Ak chceme spravodlivé pravidlá na trhu práce, ktoré sú naším cieľom, tak ELA nám v tomto výrazne pomôže,“ uviedla Thysennová s tým, že pravidlá sa týkajú napríklad vysielania zamestnancov či regulácie sociálneho zabezpečenia pracovníkov. „ELA je tiež dôležitou súčasťou balíčka na podporu mobility pracovnej sily,“ dodala Thysennová.

Slovenský minister pred médiami poďakoval Thyssenovej a daroval jej kyticu. Prekvapená belgická politička ale pripomenula, že to nebola Komisia, kto mal hlavné slovo o umiestnení sídla. „O tom rozhodovala Rada EÚ. My sme len vykonali všeobecný prehľad všetkých ponúk,“ povedala.