Socialisti chcú zablokovať dohodu o pracovnom čase

Pozadie

Ministri EÚ sa v pondelok dohodli na revízii smernice o pracovnom čase. Súhlasili s kompromisným riešením Slovinského predsedníctva, ktorý stanovoval 48-hodinový pracovný týždeň, umožňuje však určité výnimky:

  • Na obmedzenú dobu môže byť pracovný čas dohodou predĺžený. Počas viac ako troch mesiacov však zamestnanci nemusia pracovať viac ako 60 hodín, s výnimkou situácie, ak existuje špeciálna sektorová dohoda.
  • Ak sa do pracovného času počíta aj doba strávená „v pohotovosti“ (zamestnanec je doma, môže byť však kedykoľvek povolaný do zamestnania – týka sa to najmä zdravotníckych pracovníkov), pracovný týždeň môže mať až 65 hodín.
  • V žiadnom prípade však zamestnanec nemôže pracovať viac ako 78 hodín týždenne.

Najdôležitejšie však je, že členské krajiny si budú môcť uplatniť zo smernice výnimku – týka sa to predovšetkým Británie, ktorá prijímanie legislatívy blokovala kvôli obave, že bude zasahovať do jej liberálnych pracovných zákonov.

Socialisti s výnimkami nesúhlasia

Socialistická skupina v Európskom parlamente však s dohodou ministrov nesúhlasí. Vyhlásila, že sa ju v EP pokúsi zablokovať. „Toto je zákon týkajúci sa zdravia a bezpečnosti – a je vec princípu, že by v ňom nemali existovať výnimky“, povedal Stephen Hughes, britský labouristický europoslanec a hovorca Socialistickej skupiny.

Hughes vo vyhlásení ďalej tvrdí, že dohoda o pracovnom čase, ktorú ministri dosiahli na pondelkovom zasadnutí až tesne pred polnocou, je „tým najhorším z oboch svetov“ – zamestnávateľom dáva možnosť uplatniť si výnimku na maximálnu dĺžku pracovného času až na dobu jedného roka.

„Ministri premeškali príležitosť zabezpečiť, aby boli európski pracovníci správne chránení pred hrozbou neregulárneho pracovného času a nadčasov“, tvrdí Hughes.

Socialistická skupina je druhá najsilnejšia v EP, má 215 členov. Ak bude chcieť dohodu zablokovať, bude potrebovať podporu niektorej z menších skupín, pretože centristicko-pravicová Skupina EPP-ED, ktorá má v europarlamente najviac hlasov (284), návrh podporuje.

Pozície

Španielsky socialistický europoslanec Alejandro Cercas, spravodajca k smernici o pracovnom čase, s dohodou ministrov tiež nesúhlasí. „Spoločná pozícia prijatá Radou znamená, že zmierenie s Európskym parlamentom bude extrémne zložité.“

Hughes vyzval europoslancov z iných politických skupín, aby návrh v EP zablokovali. „Myslím, že je to boj, ktorý sa oplatí zviesť. Dokážeme presvedčiť ľudí z liberálnej skupiny a EPP-ED, aby sa s nami spojili.“

Robert Fitzhenry, hovorca skupiny EPP-ED, pre EurActiv povedal, že Socialisti „nebudú mať silu zablokovať“ dohodu. EPP-ED podľa neho diskutuje o detailoch návrhu, spoločný postoj prijme neskôr.

Neil Corlett, hovorca liberálov (ALDE) povedal, že „väčšina“ poslancov v jeho skupine „bude kompromis akceptovať“. Priznal však, že niektorý francúzski členovia „s ním môžu mať problém“.

Ďalšie kroky

  • Parlament bude o dohode ministrov diskutovať na plenárnom zasadnutí budúci týždeň. Hlasovanie prebehne až v druhej polovici roka, keď Rada sfinalizuje detaily kompromisu a predloží oficiálnu „spoločnú pozíciu“.