Sociálny turizmus rezonuje aj v Nemecku

Elmar Brok Zdroj: Európsky parlament

Šéf výboru Európskeho parlamentu pre zahraničné veci a bývalý šéf frakcie európskych ľudovcov Brok sa zapojil do celeoeurópskej diskusie o zamedzení „sociálneho turizmu“, resp. o obmedzení zneužívania voľného pohybu v EÚ, ktoré najhlasnejšie kritizuje najmä Veľká Británia. Isté opatrenia žiadajú prijať aj Holandsko, či Francúzsko.

Europoslanec Európskeho parlamentu Elmar Brok z Kresťansko-demokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej pre nemecké noviny Bild vyhlásil, že európski migranti, ktorí prídu do Nemecka len preto, aby mali nárok na niektoré tamojšie sociálne a zdravotné dávky, musia byť poslaní naspäť.

Aby sa zabránilo ich návratu treba sa podľa neho zamyslieť nad možnosťou odoberať takýmto migrantom odtlačky.

"Sociálne problémy Bulharska a Rumunska nemôže riešiť nemecký sociálny systém“, koštatuje Brok.

Pripomenul, že smernica o voľnom pohybe explicitne vylučuje sociálny turizmus. „Kto chce žiť v inom členskom štáte EÚ viac ako tri mesiace musí mať prácu, byť nezávislý alebo vedieť preukázať, že disponuje dostatočnými prostriedkami a má zdravotné poistenie“.

Brokove komentáre sú bližšie sesterskej strane CDU, ktorou je jej bavorská odnož CSU. Voľby v tejto dôležitej spolkovej krajine sa budú konať už 16. marca.

Niektorí predstavitelia CDU označili nápad s odtlačkami za „absurdný“ a pravdepodobne nekompatibilný s európskym právom. Európsky súdny dvor v roku 2008 rozhodol že členské štáty nesmú viesť registre cudzincov a uchovávať ich fotografie.

Členka predsedníctva CDU Regina Görner pre Huffington Post uviedla, že sa i CSU svojimi komentármi snaží navodiť dojem, že už dnes "existuje masívne prisťahovalectvo s dopadom na sociálny systém. No to je zatiaľ len veľmi obmedzené“.  

Nemecký inštitút pre trh práce (IAB) odhaduje, že počet Rumunov a Bulharov v Nemecku sa po zrušení prechodných obmedzení na voľný pohyb pracovných síl zvýši o 100 -180 tisíc osôb. V súčasnosti v Nemecku žije okolo 370 tisíc rumunských a bulharských občanov.

Do diskusie vstúpila po Brokových komentároch aj kancelárka Angela Merkelová, podľa ktorej sa na možnosti riešenia problému sociálneho turizmu v EÚ má pozrieť špeciálna vládou zriadená komisia.

Britský denník Financial Times pripomína, že Nemecko nemá relevantnejšiu nacionalistickú politickú stranu a aj diskusia o migrácii v rámci EÚ je umiernenejšia ako inde v Európe.

Návrhy na imigračné zákony pre občanov členských krajín EÚ „dávajú tvrdú facku európskej integrácii a princípu otvorených hraníc“, myslí si podpredseda Slovenskej národnej strany Rafael Rafaj.

„Ak nám chcú bohaté štáty Západu v EÚ prerozdeľovať migrantov, ktorí sa do Európy hrnú za vidinou lepšieho života, musia pristúpiť aj na fakt, že východné štáty majú rovnaké právo žiadať o prerozdelenie neprispôsobivých Rómov a umožniť im rovnako migrovať za lepšími podmienkami ako imigrantom z Ázie a Afriky,“ našiel paralelu Rafaj.

EurActiv/TASR