Sorosova nadácia odchádza z Maďarska už koncom augusta

Maďarský premiér Viktor Orbán [Lajos Soos]

Nadácia otvorenej spoločnosti (OSF) vo štvrtok (16. augusta) vyhlásila, že 31. augusta v Maďarsku končí a presunie sa do Berlína. OSF ešte v máji uviedla, že krajinu opúšťa, pričom sa odvolala na „represívnu“ politiku premiéra Viktora Orbana.

„Niektorí kolegovia sú ešte stále v kancelárii, ale 31. augusta už bude úplne zatvorená,“ uviedol pre agentúru AFP hovorca OSF v Budapešti Daniel Makonnen.

V rozhovore pre týždenník 168ora šéfka pre aktivity OSF v Maďarsku Katalin E. Konczová povedala, že sa kvôli tomuto rozhodnutiu cíti zle.

„Musím ukončiť 25-ročnú prácu a pozerať sa, ako sa z inštitúcie, v ktorej som strávila svoj život, stáva púšť… Všetci si odnášajú svoje veci a moji kolegovia postupne miznú,“ opisovala situáciu Konczová.

Uviedla, že ona sama v Budapešti zostane. „Som rada, že mojich priateľov čaká v Berlíne skvelá kancelária a dobré podmienky. Naberú novú energiu a budú môcť pracovať,“ dodala.

Kontroverzný zákon

V apríli vyhral Orbán vo voľbách, ktoré mu zaistili tretie funkčné obdobie na poste predsedu vlády. Ešte vtedy uviedol, že chce využiť tento mandát na zintenzívnenie svojho proti-migračného, ​​nacionalistického a kultúrne konzervatívneho programu.

Orbán získal mandát pokračovať v spochybňovaní EÚ

Viktor Orbán si prirátal tretie volebné víťazstvo. Protiimigračná kampaň zabezpečila jeho strane dve tretiny kresiel v parlamente.

Proti-migračná rétorika bola kľúčovou súčasťou Orbánovej volebnej kampane. Jeho vláda navyše neustále obviňovala amerického miliardára Georgea Sorosa, že využíva svoje organizácie na organizovanie prisťahovalectva a podkopávanie kultúrnej a náboženskej identity Európy. Soros, ktorý financuje aj OSF, tieto tvrdenia popiera.

V júni prešiel v Maďarsku kontroverzný zákon „Stop Soros“, ktorý zahŕňa trest odňatia slobody do výšky jedného roka pre každého, kto pomáha osobe, ktorá nelegálne vstúpi do krajiny.

„Zákon Stop Soros sa začal uplatňovať nedávno. V takzvaných tranzitných zónach je tým, ktorí prichádzajú zo Srbska, automaticky odopreté právo žiadať o azyl a majú byť vyhostení,“ povedal pre agentúru AFP Andras Lederer z Maďarského helsinského výboru, skupiny poskytujúcej bezplatnú právnu pomoc žiadateľom o azyl.

„Môžu sa proti tomuto režimu (vyhostenia) odvolať, ale počas tohto obdobia nedostávajú žiadne jedlo – a to platí aj pre ženy a deti,“ dodal Lederer.

Únia podniká právne kroky proti Maďarsku kvôli spornému zákonu a neschopnosti vyriešiť predchádzajúce sťažnosti týkajúce sa zaobchádzania so žiadateľmi o azyl.

Europoslanci žiadajú otvoriť článok 7 proti Budapešti, Orbán vidí opäť Sorosa

Výbor Európskeho parlamentu odhlasoval správu, podľa ktorej je opodstatnené otvoriť proti Maďarsku konanie pre vážne porušenie princípov právneho štátu.

V nedávnom prejave Orban kritizoval „nedemokratické“ štáty západnej Európy a označil Európsku komisiu za „symbol zlyhania“.