Španielski lekári ignorujú vládu, imigrantov ošetria

zdroj: TASR

Päť zo 17-tich španielskych autonómnych spoločenstiev sa rozhodlo, že nebude rešpektovať nariadenie vlády neposkytnúť nelegálnym imigrantom zdravotnú starostlivosť. Medzi odporujúce regióny patrí južná Andalúzia aj bohaté Katalánsko, ktoré sú mimo kontrolu vládnej Ľudovej strany (PP), a ktoré spolu tvoria asi tretinu ekonomickej sily krajiny.

Centrálna vláda plánuje zrušiť od septembra bezplatné zdravotné služby pre nelegálnych imigrantov. Koná tak v rámci úsporných opatrení, ktorými chce presvedčiť finančné trhy, že dokáže udržať svoje verejné výdavky pod kontrolou.

Podľa kritikov sa opatrenie priamo dotkne iba približne 150 tisíc osôb, čo bude mať na štátne výdavky vzhľadom na celkovú populáciu krajiny len veľmi malý efekt. Zároveň to podľa nich vytvára aj nebezpečný precedens.

„Nový zákon nie je etický, nie je finančne efektívny a nemá to pre verejné zdravotníctvo zmysel. Je to založené na mýtoch, že imigranti zneužívajú tento systém, čo nie je pravda,“ argumentuje Alvaro Gonzales, špecialista z nemocnice v regióne Astúria a kritik nariadenia.

V Španielsku žije takmer 6 miliónov zdokumentovaných imigrantov, ktorý podľa štúdie banky La Caixa zodpovedajú iba za približne 5 % celkových zdravotných výdavkov.

Proti opatreniu sa búria lekári aj v iných regiónoch. Tvrdia, že zákaz je v rozpore so zásadou všeobecného a bezplatného zdravotníctva. Podľa nich na tom môže štát ešte aj prerobiť, pretože imigranti prestanú chodiť za všeobecným doktorom a budú vyhľadávať pohotovosť.

Protest iniciovala Španielska spoločnosť pre rodinu a verejné zdravotníctvo. Podľa slov organizácie sa k protestu pridalo už 1400 lekárov, vrátane 22 % zdravotných poskytovateľov v regióne hlavného mesta Madrid.

V autonómnych spoločenstvách, v ktorých nevládne Ľudová strana, sa táto téma využíva na odpor proti úsporným opatreniam vlády.

Predstavitelia regionálnej vlády v Andalúzii, kde vládne Socialistická strana, dúfajú, že vláda do septembra svoj krok ešte prehodnotí. V tom období sa plánuje aj protest odborov proti úsporným opatreniam.

„Hovoríme tu o ľuďoch a všeobecný a bezplatný zdravotnícky systém nemôže zo dňa na deň prestať ošetrovať týchto ľudí,“ povedala šéfka oddelenia zdravotníctva v Andalúzii María Jesús Monterová.

Súčasne dodala, že región je ochotný škrtať vo svojom rozpočte, nie však čo sa týka zdravotníctva a vzdelávania. Tieto dve oblasti sú „červenou líniou“, ktorú vláda nemôže podľa Monterovej prekročiť.

EurActiv/Reuters