Španielsko chce rodovú rovnosť zakotvenú aj v EÚ 2020

zdroj: flickr,

Počas svojho príhovoru na konferencii „Ženy za lepší svet“ v stredomorskom meste Valencia, Zapatero zdôraznil, že počas predsedníctva krajiny v EÚ bude Španielsko naďalej podporovať zahrnutie „úplného prehlásenia rovnosti medzi mužmi a ženami“ v novej hospodárskej stratégii Európskej únie.

Zapatero tiež povedal, že jeho cieľom je zvýšiť úroveň ženskej zamestnanosti do roku 2020 na 70 percent a znížiť rozdiely v platoch medzi oboma pohlaviami ako to len bude možné.

Zapaterov prejav ukončil dvojdňové stretnutie, ktorého sa zúčastnilo približne 500 žien, prevažne z Európy a Afriky. Španielsky premiér zároveň prisľúbil, že bude počas predsedníctva naďalej presadzovať, aby sa téme dostalo podpory aj na európskej úrovni. Medzi prednášajúcimi boli aj fínska prezidentka Tarja Halonen a bývalá čínska prezidentka Michele Bachelet.

Zapatero počas svojho prejavu zdôraznil aj to, že Európa nie je len najdôležitejším vzorom pre Španielsko, ale aj významným medzinárodným hráčom, ku ktorému iné regióny sveta vzhliadajú a inšpirujú sa ním. Preto by podpora rodovej rovnosti mala byť „homogénnou realitou naprieč Európou“ ako vo vidieckych, tak i v mestských oblastiach a v profesionálnom i rodinnom prostredí.

„Keď podporujeme rovnosť na celom svete, budujeme svetlejšiu budúcnosť a keď znižujeme diskrimináciu, dávame každému priestor na dôstojnosť,“ povedal.