Španielsko otvorí novým členom trh práce

 

Krátka správa:

Rozhodnutie bolo oficiálne oznámené pri príležitosti návštevy poľského premiéra Kazimierza Marcinkiewicza v Španielsku 9. marca 2006, tri týždne po tom, čo španielska vláda naznačila, že reštrikcie na občanov strednej a východnej Európy môžu byť zrušené. Fínska vláda tiež navrhla zrušiť zákaz na voľný pohyb pracovníkov z krajín strednej a východnej Európy v krajine.

Pracovníci z krajín EÚ-8 (nové členské štáty EÚ okrem Malty a Cypru) budú môcť čoskoro pracovať v siedmich z 15-ich pôvodných členských štátov, ak aj Belgicko a Portugalsko budú nasledovať príklad Veľkej Británie, Írska a Švédska a povolia neobmedzený prístup na svoje pracovné trhy. Ďalšie dôležité krajiny ako Nemecko, Rakúsko, Dánsko, Taliansko a Francúzsko – všetky vedené konzervatívnymi stranami – však obnovia prechodné obdobie na voľný pohyb pracovníkov ôsmich nových členov EÚ ak na ďalšie tri roky.

Na svojom stretnutí 9. marca medzi Marcinkiewiczom a jeho španielskom náprotivkom José Luisom Rodríguezom Zapaterom sa obaja lídri dohodli na spoločnej iniciatíve, poskytujúcej viac pomoci pri kontrole imigrácie na vonkajších hraniciach EÚ. Španielsko dá Poľsku k dispozícii svoju skúsenosť z používania pomoci EÚ pri zvyšovaní blahobytu v krajine. Zapatero povedal: „Politická a osobná klíma medzi oboma vládami je veľmi priaznivá. Spolu môžeme urobiť v oblasti EÚ mnoho vecí.“