Španielsko si nevie dať rady s pracovným trhom

Zdroj: Flicr

Reforma pracovného trhu, reštrukturalizácia bankového systému a rýchle zníženie deficitu pod súčasných 11 % HDP je podľa ekonómov životne dôležité, pokiaľ sa chce Španielsko dostať z hospodárskych problémov spojených s hlbokou recesiou.

Jedenásť hodín trvajúce rokovania so zamestnávateľmi a odbormi však stroskotali. Nevedeli dospieť ku konsenzu týkajúceho sa reforiem, ktoré by mali firmy povzbudiť k prijímaniu pracovnej sily, aby tak oživili ekonomiku zápasiacu s 20-percentnou nezamestnanosťou.

Vláda premiéra Zapatera tak bude musieť predložiť vlastný plán bez sociálneho konsenzu a to aj napriek tomu, že verejné financie sú pod obrovským tlakom. Zverejniť by ich mali zajtra. Ministerstvo práce odmietlo zverejniť akékoľvek detaily.

Podľa zdrojov agentúry Reuters menšie španielske banky strácajú prístup na európske úverové trhy. Dôvodom sú obavy, že krajina sa bude z krízy spamätávať podľa gréckeho scenára, aj keď je menej zadlžená. Záujem o španielske dlhopisy aj napriek zníženiu ratingu agentúrou Fitch zatiaľ ostáva solídny.

(EurActiv/Reuters)