Švajčiari zavádzajú kvóty na Východoeurópanov

Zdroj: TASR

S platnosťou od 1. mája budú musieť občania Českej republiky, Estónska, Maďarska, Litva, Lotyšsko, Poľsko a Slovenska a Slovinska ) vo Švajčiarsku žiadať o pracovné povolenie. Informovala o tom švajčiarska federálna vláda.

„V recesii mala imigrácia z EÚ pozitívny dopad na spotrebu, investície do bývania, a teda pomáhala švajčiarskej ekonomike. Viac ako 1,1 milióna občanov z krajín EÚ žije vo Švajčiarsku.  Hrajú dôležitú úlohu, podobne ako hranice, vo švajčiarskej ekonomike a tvorbe a uchovávaní pracovných miest“, uvádza sa vo vyhlásení.

Píše sa v ňom tiež, že je potrebné otvoriť diskusiu o opatreniach na pracovnom trhu vrátane opatrení na integráciu imigrantov. Švajčiarske orgány by mali v blízkom čase riešiť problémy s nedodrživaním pravidiel o minimálnej mzde, pracovných podmienkach a zdanení.

Vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová v reakcii na švajčiarske rozhodnutie uviedla, že ho ľutuje.

„Považujem toto opatrenie za porušenie Dohody o slobodnom pohybe ľudí v zmenách Protokolu z roku 2004. Dohoda nepovoľuje žiadnu diferenciáciu medzi občanmi EÚ. Toto opatrenie nie je ospravedlniteľné ani ekonomicky situáciou na pracovnom trhu ani počtom občanov EÚ, ktorí sa usádzajú vo Švajčiarsku“, uviedla Ashtonová vo vyhlásení.

Švajčiarsko otvorilo svoj pracovný trh pre východoeurópske krajiny len 1. mája 2011. Krajina si ale vyhradila právo uplatniť „ochrannú klauzulu“

Tá umožňuje jednostranne opätovne zaviesť kvóty pre občanov z krajín EÚ, pokiaľ počet vydaných povolení na pobyt prekročí o viac než 10 % priemerný počet vydaných povolení z troch predchádzajúcich rokov.

Výsledkom je kvóta 2000 dlhodobých povolení na pobyt typu B (na jeden roka a viac). Začne platiť od 1. mája na obdobie jeden rok. Pred vypršaním tejto doby sa môžu švajčiarske úrady rozhodnúť či tieto reštrikcie ponechajú v platnosti až do mája 2014. Po tomto dátume už reštrikcie zavádzať nemôže.