Taliani chcú od EÚ získať požehnanie na vyhostenie Rómov

Minister vnútra Roberto Maroni tvrdí, že Európska komisia zatiaľ nechce dať Taliansku súhlas na vyhostenie občanov iných členských štátov EÚ zneužívajúcich taliansky sociálny systém, no je odhodlaný o požehnanie tvrdo bojovať na najbližšom stretnutí jeho rezortných kolegov zo všetkých členských krajín, ktoré bude 6. septembra.

Tucty Rómov sa tento týždeň vrátia z Francúzska späť do svojej rumunskej vlasti. Podľa francúzskej vlády odchádzajú dobrovoľne, aj keď sa šíria informácie, že boli prinútení.

Maroni, člen protiimigračnej strany Severná liga, postup Paríža chváli. Podľa jeho slov by teraz malo byť umožnené mandátne deportovať Rómov, ktorí nespĺňajú základné požiadavky. "Áno, vykázania nelegálnych imigrantov, nie asistované či dobrovoľné repatriácie," povedal Maroni v interview pre denník Corriere della Sera.

"Samozrejme len pre tých, ktorí porušujú požiadavky na bývanie v iných členských štátoch: minimálna úroveň príjmu, primerané ubytovanie a nezaťažovanie systému sociálneho zabezpečenia hosťujúcej krajiny. Mnohí Rómovia sú občanmi EÚ, no nerešpektujú žiadne z týchto kritérií.“

Minister na otázku, či nejde o diskrimináciu reagoval tým, že pravidlá sa budú vzťahovať na všetkých občanov EÚ bez talianskeho občianstva, ktorí nebudú spĺňať určité podmienky. „Problém je niekde inde. Na rozdiel od Francúzska, mnohí Rómovia a Sintovia žijúci tu majú občianstvo. Majú teda právo tu ostať. Nič sa nedá robiť.“

Rasizmus…

Na Maroniho poznámky okamžite ostro reagovala opozícia, ktorá tvrdí, že plán zaváňa rasizmom. "Vláda prekrútene, diskriminačne a rasisticky využíva nesporné princípy ako právo na bezpečnosť a dodržiavanie zákona," uviedol hovorca strany Taliansko hodnôt, ktorý vládu zároveň obvinil z falošného zdôrazňovania zákonnosti a "degenerácie európskych hodnôt".

Stredopravú vládu premiéra Silvia Berlusconiho dlhodobo kritizuje nielen opozícia, ale aj skupiny bojujúce za ochranu ľudských práv, za jej rôzne snahy o potlačenie ilegálneho prisťahovalectva a kriminality.

Mnohí Taliani si Rómov spájajú so zločinom a žobraním. EÚ už viackrát poukázala na to, že Rómovia a Sintovia sú v Taliansku objektom dlhodobej intolerancie. Medzinárodnú kritiku si Berlusconi vyslúžil aj napríklad za snahu o povinné snímanie odtlačkov Rómom. Od vlaňajška môže v Taliansku niekto, kto núti deti žobrať, skončiť vo väzení, čo je tiež vnímané ako opatrenie namierené proti Rómom.

Okrem toho, odkedy je Berlusconiho vláda pri moci sa nelegálny vstup a bývanie v krajine bez povolenia stali kriminálnymi činmi, čo má odpudiť lode s imigrantmi od pristátia na talianskych brehoch. 

Premiér na kritiku ľavice reagoval obvinením, že chce „inváziu cudzincov.

(EurActiv/Reuters)