Talianska mimovládka posiela rumunských Rómov domov s vysokou „odmenou“

foto: vysťahovaná Rómka, zdroj: TASR

Štyridsať rómskych rodín žijúcich v tábore Triboniano neďaleko Milána, súhlasilo s ponukou neziskovej organizácie AVSI, aby sa zapojili do projektu, ktorý im umožní návrat do ich rodnej krajiny.

Na pokrytie nákladov na cestu domov dostanú 1500 eur a mesačné štipendium vo výške 200 eur na jeden až dva roky. Okrem toho môžu ďalšiu podporu dostať za hľadanie práve v talianskych firmách operujúcich v Rumunsku a na rekonštrukciu svojich obydlí.

Musia však uviesť rumunskú adresu, kam sa vracajú, zaviazať sa, že svoje deti pošlú do školy a k tomu, že nedajú výpoveď z práce, po tom, čo absolvujú profesionálny tréning.

AVSI údajne na realizáciu projektu dostala 13 miliónov eur od talianskeho ministerstva vnútra. Taliansky balíček je teda oveľa „štedrejší“ ako 300 eur, ktoré vyplácali francúzske úrady Rómom z Rumunska a Bulharska za to, že budú súhlasiť s repatriáciou.

Francúzska schéma minulé leto vyvolala kontroverzné diskusie. Ľudskoprávne organizácie ju označili za formu úplatku. Podľa iných Francúzi vlastne Rómom zaplatili dovolenku doma a lístok späť do Francúzska.

AJ udržateľnosť talianskeho "projektu" je veľmi otázna. Experti sa však obávajú, že ak sa medzi Rómami rozšíri informácia, že Taliansko štedro "platí" za repatriáciu, mnohí tam budú možno zámerne odchádzať, len aby získali bonus od talianskej vlády.