Taliansko chce zastaviť financovanie EÚ v prípade, že si krajiny nerozdelia migrantov z lode Diciotti

Migranti z lode Diciotti [Orietta Scardino/EPA/EFE]

Taliansky podpredseda vlády Luigi Di Maio vyhlásil, že jeho strana by hlasovala o pozastavení financovania Únie, ak sa ostatné členské štáty nedohodnú a neprijmú migrantov z lode Diciotti. Európska komisia preto zvolala mimoriadne zasadnutie.

Aj tri dni po tom, ako v Katánii zakotvila loď talianskej pobrežnej stráže Diciotti, nemôžu 150 dospelí migranti opustiť jej palubu. Taliansko stráca trpezlivosť s tisíckami migrantov, ktorí za posledné roky prichádzajú spoza Stredozemného mora. Chce, aby sa zapojili aj ostatné krajiny Únie a nových utečencov prijali.

Európska komisia už opakovane uviedla, že na tejto dohode pracuje. Podobné situácie, ktoré sa podarilo vyriešiť, sa stali v júni a júli, kedy lode so zachránenými migrantmi nakoniec zakotvili v Taliansku a na Malte.

„Ak zo zajtrajšieho rokovania Európskej komisie o prerozdeľovaní migrantov z lode Diciotti nič nevzíde, Hnutie piatich hviezd a ja už nebudeme ochotní dávať Únii 20 miliárd eur ročne,“ povedal Di Maio vo videu zverejnenom na Facebooku.

Európska komisia včera uviedla, že chce „rýchle riešenie, aby sa ľudia na palube mohli bezpečne vylodiť čo najskôr“.

„Zintenzívňujeme našu proaktívnu prácu pri hľadaní dlhodobého, trvalého európskeho riešenia,“ povedal hovorca Komisie Alexander Winterstein novinárom.

Dodal, že v piatok (24. augusta) sa uskutoční stretnutie vysokých predstaviteľov z asi desiatich členských štátov, aby o tejto otázke diskutovali.

Vyšetrovanie únosu

Di Maio je lídrom anti-systémového Hnutia piatich hviezd, ktoré je v koaličnej vláde s krajne pravicovou Ligou Mattea Salviniho. Ten od svojho prevzatia funkcie v júni presadzuje tvrdý postoj voči imigrácii.

Di Maio povedal, že súhlasí so Salviniho stanoviskom, že migranti by mali zostať na lodi, kým sa v EÚ nedosiahne dohoda. Deň predtým však hovorca Hnutia piatich hviezd v Dolnej komore parlamentu kritizoval Salviniho vyhlásenie.

Podľa talianskych médií sa prezident Sergio Mattarella súkromne vyjadril, že sa obáva, že sa poškodí imidž Talianska v zahraničí.

O zlom stave janovského mosta, ktorého pád si vyžiadal 39 obetí, sa vedelo

Vládnuca populistická strana zľahčovala obavy ohľadom bezpečnosti diaľničného mosta, ktorý sa zrútil v talianskom Janove a vyžiadal si desiatky obetí.

Včera (23. augusta) sa Salvini pohŕdavo vyjadroval ku kriminálnemu vyšetrovaniu kvôli obvineniam z únosu, keďže migranti sú donútení zostať na lodi.

Hlavný prokurátor zo súdu v Agrigente Luigi Patronaggio navštívil loď Diciotti a vyhlásil, že otvoril vyšetrovanie voči „neznámym“ páchateľom za to, že migrantov na lodi držia proti ich vôli.

„Existuje súd, ktorý vyšetruje, či tí, ktorí sú ilegálne na palube lode, boli unesení,“ povedal Salvini v rozhovore pre rádio.

„Nie som neznámy. Volám sa Matteo Salvini… Som minister vnútra a myslím, že je mojou povinnosťou brániť bezpečnosť hraníc tejto krajiny.“

https://twitter.com/matteosalvinimi/status/1032355777380605952?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1032355777380605952&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.euractiv.com%2Fsection%2Ffuture-eu%2Fnews%2Fitaly-to-suspend-eu-funding-unless-others-take-in-migrants%2F

Salvini využíva príležitosť a hovorí, že len prezentuje verejnú mienku.

„Prebieha vyšetrovanie, uvidíme,“ povedal. „Ja vydržím veľa. A myslím, že väčšina Talianov so mnou súhlasí.“

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že jeho postoj je pre Ligu Severu dokonca prospešný. Rating strany sa zvýšil na približne 30 percent, čo je o 10 percentuálnych bodov viac ako v marcových voľbách. V súčasnosti je na rovnakej úrovni ako populistické Hnutie piatich hviezd, s ktorým vytvorila vládu.

„Prečo to máme urobiť?“

Salvini tiež tweetoval, že Taliansko bude nasledovať austrálsky model, podľa ktorého migranti zachránení na mori nemôžu byť dopravení na austrálske územie.

Vo svojom príspevku na Facebooku obvinil niekoľko európskych krajín, vrátane Nemecka a Španielska, že nesplnili dohodu o prijatí migrantov, ktorí sa v júli vylodili v sicílskom prístave Pozzallo.

„Prečo by sme im mali tentoraz dôverovať? Skôr ako budeme súhlasiť s vylodením Diciotti, Európa by nám mala vysvetliť prečo, to máme urobiť. Neskloním sa pred nimi.“

Trinásť z približne 190 migrantov sa mohlo vylodiť zo zdravotných dôvodov na ostrove Lampedusa ešte predtým, ako loď zamierila do sicílskeho prístavu Catania. Salvini neskôr súhlasil aj s vylodením 27 neplnoletých osôb bez sprievodu. Zvyšok zostáva na palube, aj napriek tomu, že UNHCR a ďalšie agentúry žiadajú ich prepustenie.

Salvini trvá na tom, že migranti na palube, sú „nelegálnymi prisťahovalcami“ a nemajú právo na humanitárnu ochranu pre utečencov.

Ich štátna príslušnosť nie je jasná, ale podľa organizácie Save the Children pochádzali takmer všetky deti, ktoré sa mohli vylodiť, z Eritrey. OSN prirovnala režim v tejto krajine k otroctvu.

„Nespravodlivý a nezákonný“ krok

Ak sa nenájde žiadne európske riešenie pre loď Diciotti, Salvini chce migrantov poslať späť do Líbye.

„Buď začne Európa naozaj chrániť svoje hranice a podieľať sa na prijímaní migrantov, alebo ich budeme posielať naspäť do prístavov, z ktorých prišli,“ uviedol v utorok (21. augusta).

Mohamad Siala, ktorý je ministrom zahraničných vecí v Líbyi, uviedol, že takýto krok by bol „nespravodlivý a nezákonný“, keďže Líbya má na svojom území „viac ako 700 tisíc migrantov“.

Tvrdý postoj k migrácii ukázalo včera (23. augusta) aj Španielsko. Poslalo naspäť do Maroka 116 migrantov, ktorí prekonali ostnatý plot medzi Marokom a Španielskom a zaútočili políciu, aby sa dostali na španielske územie Ceuta. Aktivisti za ľudské práva krok Madridu odsúdili.