Testy pre imigrantov

 

Krátka správa

Návrh je postavený na podobnej iniciatíve francúzskeho ministra Sarkozyho. Ministri z Francúzska, Nemecka, Británie, Španielska, Talianska a Poľska (takzvaná Skupina šiestich – G6) sa stretli 23. marca v nemeckom prímorskom letovisku Heiligendamm. Dohodli sa na tom, že 19 menším členských krajinám navrhnú zavedenie celoeurópskeho „integračného kontraktu“ – buď prostredníctvom revízie ich súčasných imigračných procedúr, alebo zavedením nových opatrení.

V súčasnosti sú procedúry prijímania prisťahovalcov v jednotlivých krajinách EÚ značne rozdielne. V Nemecku musia napríklad žiadatelia o občianstvo prejsť testom len vo dvoch zo 16 spolkových krajín. Kritici tvrdia, že väčšina Nemcov by sama nebola schopná prejsť napríklad testom v Hessensku. Nemecký minister vnútra Wolfgang Schäuble (CDU) opakovane žiadal zavedenie jednotného občianskeho testu pre imigrantov v celom Nemecku.

Schäuble vyhlásil, že kontrakt navrhnutý v Heiligendamm by nemal byť chápaný ako hrozba prisťahovalcom, ale skôr ako znak „že im ponúkame integráciu“ a že imigrácia musí byť „recipročný“ proces. Podľa neho sú potrebné rozdielne formy integračných procedúr, v škále od prvotnej integrácie až po test pre získanie plného občianstva. Edmund Stoiber, vplyvný líder bavorských konzervatívcov, rovnako žiadal zavedenie celonemeckých imigračných testov po vzore USA. „Musí byť jasné, že v našej krajine má monopol na silu štát, a nie turecký muž“, povedal pre bulvárny denník Bild.

Financial Times zas citujú britského ministra vnútra Charlesa Clarka, ktorý podporil iniciatívu na zavedenie integračného kontraktu. Podľa Clarka môže byť použitý ako kontrola, či „noví prisťahovalci spĺňajú hodnoty našej spoločnosti“ – ak nie, možným následkom je vyhostenie.

Ministri vnútra G6 dúfajú, že sa dohodnú na podmienkach „integračného kontraktu“ na nasledujúcom stretnutí na začiatku mája v bavorskom Garmisch-Partenkirchene.