Tragédia rozhýbala imigračnú politiku EÚ

Pozadie:

Taliansko a ďalšie členské štáty na juhu Európy sa dlhodobo sťažujú na to, že ich EÚ nechala napospas pri riešení problémov, ktoré vplývajú na celú Úniu. Menšia miera kontroly na hraniciach legálnym migrantom uľahčuje vstup do jednej krajiny a prechod do druhej.

Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini, ktorý v minulosti pôsobil ako komisár zodpovedný za spravodlivosť a domáce záležitosti, opakovane vyzýval, aby európskym orgánom pridelili väčšie kompetencie v otázkach imigrácie. Avšak doteraz tieto volania nemali v Bruseli odozvu. Imigrácia bola horúcou témou aj počas kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Otázky:

Bildt počas víkendovej konferencie v talianskom pobrežnom meste Rimini vyhlásil, že prvý návrh ohľadom novej imigračnej politiky EÚ by mali zverejniť koncom októbra. Franco Frattini, minister zahraničných vecí krajiny, kde každoročne ilegálne prichádzajú tisíce prisťahovalcov najmä z Afriky tvrdí, že problém nemôže byť ponechaný ako bremeno krajín na okraji EÚ.

„Musíme to považovať za problém celého bloku. EÚ predložila množstvo stanovísk […], no nehovorili nič o tom, čo by sa malo stať, keď skupina migrantov dosiahne hranice Európy,“ povedal počas konferencie.

Ľady sa pohli po tom, čo minulý štvrtok (20. augusta) talianske úrady objavili loď prevážajúcu piatich imigrantov z Eritrei, 73 ďalších pasažierov však počas plavby zomrelo. „Všetci Európania, všetkých 27 krajín, musí prebrať zodpovednosť za týchto ľudí,“ vyhlásil minister.

Katolícke periodikum Avvenire, blízke Vatikánu, sa v piatok pustilo do ofenzívy a napadlo prístup talianskej vlády a európskych autorít, ktoré podľa neho predstierajú, že nevidia čo sa deje v oblasti Stredozemného mora a odmietajú sa postarať o stovky preplnených plavidiel, ktoré prichádzajú k Európskemu pobrežiu.

Podľa Bildta sa Komisia bude snažiť predložiť návrh na októbrovom stretnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov. „Ide len o prvý krok, problém takýchto rozmerov sa nedá vyriešiť na jednom stretnutí.“

Taliansko medzitým chcelo od Malty prevziať zodpovednosť za záchranné a monitorovacie práce vo vodách ostrova s odôvodnením, že malý členský štát nemá dostatok kapacít na dôkladný výkon tejto úlohy. V sobotu však Malta tento návrh odmietla.

Podľa Frattiniho sa talianska vláda nevzdáva a chce požiadať o spoluprácu aj ďalšie krajiny. „Pomôcť kontrolovať maltézske vodné teritórium považujeme za dôležité pre celú medzinárodnú komunitu,“ dodal.

Podľa údajov ministerstva vnútra v roku 2008 do krajiny na lodiach priplávalo takmer 40 tisíc ilegálnych prisťahovalcov, čo je 75-percentný nárast oproti roku 2007.

(EurActiv / Reuters)