Uchádzači o prácu si pýtajú menej

Od roku 2006 platové očakávania uchádzačov o prácu medziročne rástli priemerne o 11 %. V prvom štvrťroku 2009 sa ich rast spomalil a v druhom štvrťroku klesli o jedno percento. Vyplýva to z prieskumu pracovného portálu Profesia.sk. Kým začiatkom roka 2006 boli priemerné očakávané platy na úrovni 555 eur, na začiatku tohto roka dosiahli hodnotu 760 eur. V súčasnosti sa pohybujú na úrovni 756 eur.

Priemerné očakávané platy najviac rástli u ľudí so základným vzdelaním (o necelých 7 %) a so stredoškolským vzdelaním s maturitou a vysokoškolským vzdelaním (u oboch skupín o 5 %). Najmenej rástli platové očakávania uchádzačov so stredoškolským vzdelaním bez maturity.

Z hľadiska pohlaví – u mužov rástli očakávania rýchlejšie ako u žien. Muži v súčasnosti očakávajú v priemere o 8 % vyššie platy ako vlani, ženy o 3 %.

Za nižší plat ako pred rokom sú ochotní pracovať ľudia na pozíciách chyžnej, upratovačky, robotníka a asistenta audítora. Naopak, viac očakávajú záujemcovia o prácu vrátnika, recepčného, fakturanta, obchodného manažéra a marketingového pracovníka .

Pri regionálnom porovnaní platové očakávania najmenej medziročne rástli v Bratislavskom, Nitrianskom a Banskobystrickom kraji priemerne o 4 %. Na druhej strane Košický kraj zaznamenal najväčší nárast na úrovni 6 %.