V celej Európe rastie chudoba

Zdroj: TASR/AP Photo/Petros Giannakouris

Takmer polovica Bulharov (48 %) a viac ako 40 % Rumunov je v súčasnosti ohrozených chudobou. Problémy boli zaznamenané aj v krajinách výrazne zasiahnutých krízou, ako sú Cyprus, Grécko, Írsko, Taliansko, Portugalsko, či Španielsko.  

Až v štrnástich z 28 členských štátov EÚ žije každé tretie dieťa v chudobe. Údaje Caritas potvrdzujú  aj štatistiky Eurostatu, ktoré naznačujú, že každý štvrtý občan EÚ je ohrozený chudobou a sociálnym vylúčením.

Na vine sú úsporné opatrenia

Jedným zo zameraním správy Caritas Europe bola nezamestnanosť. Pracovníci charity v Španielsku upozornili na rastúce ťažkosti, s ktorými sa ich klienti musia vyrovnať pri hľadaní práce. Podobnú situáciu hlási aj grécka charita.

Rastúci trend nezamestnanosti pozorujú naprieč všetkými vekovými kategóriami. Najviac ohrozenými skupinami sú mladí ľudia a to najmä ženy. Grécka charita upozorňuje aj na vysoký počet nezamestnaných, ktorí nemajú nárok na akúkoľvek sociálnu podporu. V Grécku sa zároveň zhoršuje prístup občanov k zdravotnej starostlivosti, narastá imigrácia, ale aj xenofóbia a rasizmus.

Novozvolený grécky premiér Alexis Tsipras už úniu vyzval, aby začala riešiť to, čo opísal ako „humanitárnu krízu v Európe“ v dôsledku úsporných opatrení. Reflektuje tak odporúčania Caritas Europe, ktorý odporúčaniu členským štátom venovať zvýšenú pozornosť sociálnym otázkam pri riešení súčasnej krízy namiesto toho, aby sa zameriavali predovšetkým na ekonomiku.

Úsporné opatrenia, ktoré mali za cieľ znížiť deficit a rastúci dlh európskych krajín, mali podľa viacerých pozorovateľov zničujúci dopad na niektoré vrstvy obyvateľov.

 „Európa, ktorú sme v našej správe dokumentovali, nie je spravodlivá. Úsporné opatrenia krízu nevyriešili, ale spôsobili ďalšie sociálne problémy a nepokoje, ktoré môžu mať trvalé následky,“ naznačil generálny tajomník Caritas Europe Jorge Nuño Mayer.

Caritas Europe preto členským štátom odporúčajú zaviesť garantovaný minimálny príjem, ktorý by pracovníkom  zaručil dôstojný život, tvrdšie bojovať proti daňovým únikom a zaviesť progresívne zdaňovanie.