Vo Francúzsku odštartovala kampaň

Zdroj: Európsky parlament

Riaditeľ Centre de Recherches Politiques na Sciences Po (CEVIPOF),  Pascal Perrineau, sa domnieva, že volebná kampaň sa už začala. Hovorí o dvoch hlavných otázkach, ktoré rozdeľujú  francúzsku spoločnosť.

Jednou je aféra Woerth-Bettencourt, v ktorej je hlavnou postavou Eric  Woerth, minister zodpovedný za prácu, solidaritu a verejné služby. Ten je obvinený z konfliktu záujmov, keďže jeho žena pracuje pre Liliane Bettencourt hlavnej akcionárku kozmetického gigantu L´Oreal a najbohatšej ženy v Európe.

Škandál sa tiahne od júna a Sarkozyho rating pod jeho vplyvom padá. Repatriáciu Rómov z Rumunska a Bulharska mnohí vnímajú ako súčasť snahy zvrátiť tento trend.

Ako povedal Perrineau pre Europe 1, týmto spôsobom sa mu podľa podarilo zabrzdiť „zostup do pekla“. Hlava štátu si tým zlepšila osobný rating o 2 %.

Podľa prieskumu publikovanom v denníku Le Figaro 65 % opýtaných Francúzov tvrdí, že súhlasí s vyhosteniami a 69 % pozitívne vníma rušenie táborov kočovníkov.

Iný prieskum z 26. Augusta, ktorý priniesol Nouvel Observateur ukazuje, že Sarkozy by prezidentské voľby prehral v druhom kole pomerom 41 ku 59, ak by v nich stál proti Dominique Strauss-Kahnovi, súčasnému šéfovi Medzinárodného menového fondu, ktorý je blízky ľavici a omerom 47 k 53 proti Martine Aubryovej, šéfke Socialistickej strany.

Perrineau vysvetľuje, že nie je vôbec zvláštne, že kampaň začína tak skoro. Pripomína voľby v roku 2007, pred ktorými začala kampaň na jeseň 2005. Ako vtedy ani dnes socialisti zatiaľ nemajú jasno v tom, ktorého kandidáta postavia do volieb.

Pokiaľ ide o pravicu, je možné, že sa znovu zopakuje súťaž medzi Nicolasom Sarkozym  Dominique de Villepinom, myslí si Perrneau. De Villepin , ktorý sa spamätáva z ohováračského škandálu iniciovaného Sarkozym na neho v súčasnosti ostro útočí za zvládanie rómskej otázky.

Popredné osobnosti socialistov tiež vyhosťovanie Rómov kritizujú. Martine Aubry nazvala toto obdobie „francúzskym letom hanby“. Segolene Royalová, ktorá prehrala súboj o prezidentské kreslo so Sarkozym v roku 2007 vyhlásila, že Sarkozyho politiky vnútornej bezpečnosti „zničili medzinárodný imidž Francúzska.“

„Morálna kríza je hlboká. Francúzov to znechucuje“, doplnila Royalová.

Pozície

Európska komisia načrtla minulý týždeň program stretnutí, ktoré sa budú zoberať rómskou otázkou.

V dňoch 1. a 2. septembra usporiada predseda Komisie José Manuel Barroso „workshop kolégia“, ktorý má nahradiť tradičné stretnutie kolégia komisárov.

Stretnutie sa bude konať na Val Duchesse, historickom paláci, kde vznikla Rímska zmluva a rómska agenda bude hlavnou témou. Okrem nej s budú Komisári venovať situácii v Pakistane.

Po telefonickom rozhovore medzi Barrosom a francúzskym premiérom Francioisom Fillonom , ktorý predseda EK označil za „pozitívny“ a „konštruktívny“, jeho hovorkyňa oznámila, že stretnutie medzi francúzskymi ministrami a komisármi EÚ sa bude konať 31. augusta v Bruseli.

Komisárka zodpovedná za spravodlivosť, základné práva a občianstvo potvrdila svoju účasť. Účasť komisára pre sociálne veci a inklúziu László Ándora a Cecilie Malmströmovej by ešte len mala byť potvrdená.

Komisia je podľa hovorcu pripravená vystupovať ako facilitátor kontaktov medzi členskými krajinami, aby im pomohla hľadať riešenia v súvislosti s rómskou otázkou. Zatiaľ ale nie je jasné, či niekto z Komisie pocestuje na neformálne stretnutie ministrov pre imigráciu, ktoré zvolal Paríž. Francúzska vláda uistila EK, že stretnutie sa bude zaoberať otázkou imigrácie, nie špecificky rómskou problematikou.

Ďalšie kroky

  • 31. augusta: stretnutie francúzskych ministrov a európskych komisárov venované situácii Rómov
  • 1.-2. septembra: Predseda EK Barroso organizuje workshop komisárov , ktorý bude tiež diskutovať o Rómoch.
  • 6. septembra: Stretnutie niektorých ministrov EÚ a Kanady venované ilegálnej imigrácii.