Vstup do Schengenu nemožno spájať s integráciou Rómov

Bulharsko a Rumunsko by sa mali podľa plánu stať súčasťou Schengenského priestoru bez hraníc v marci 2011. Francúzsky štátny tajomník Pierre Lellouche však naznačil možnosť, že by mohlo dôjsť k odloženiu rozhodnutia, ak sa Bukurešti nepodarí lepšie integrovať svoju rómsku komunitu. Informovali o tom francúzska a rumunská tlač.

Rumunský denník Romania Libera dokonca priniesol titulok „Rumunsko ostane mimo Schengenu kvôli Rómom“.  Podľa denníka Lellouchea vyhlásil, že Rumunsko nemôže byť pripustené do európskej zóny bez hraníc, ak čerpá 20 miliárd eur z európskeho rozpočtu na roky 2007-2013 no pre inklúziu Rómov nič nerobí. Podľa oficiálnych čísiel žije v Rumunsku 535 000 Rómov.

Rumunská Realitatea TV zase cituje Lellocha ktorý sa sťažuje na to, že hoci bol v Rumunsku dvakrát a premiér ho uistil, že vymenuje štátneho tajomníka zodpovedného za integráciu rómskej menšiny, podľa neho tento sľub nebol splnený.

Rumunský premiér Emil Boc uviedol, že Rumunsko už takéhoto úradníka má . Istý Valentin Mocanu je zodpovedný za integráciu Rómov na ministerstve práce.  V dňoch 25. a 26. augusta by sa mal  vybrať do Paríža na stretnutie s francúzskymi predstaviteľmi.

Bývalý eurokomisár Leonard Orban, ktorý dnes pôsobí ako poradca rumunského prezidenta Trajana Basescu označil Lelloucheove vyhlásenia za „znepokojivé“ a priznal, že vzťahy jeho krajiny s Francúzskom sú napäté.

Komisia reaguje

Na otázku EurActiv, či Európsku komisiu neznepokojujú francúzske varovania o oddialení vstupu nových členských krajín do Schengenu, hovorca Komisie povedal, že tieto dve otázky spolu nesúvisia.

„V Schengenskej dohode nie je nič o rómskej integrácii,“ hovorí Mathew Newman, hovorca komisárky zodpovednej za spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingovej.

„Integrácia menšín nie je súčasťou schengenského acquis, ktoré sa týka odstránenia vnútorných hraničných kontrol, vydávania víz, policajnej spolupráce, pripravenosti na používanie Schengenského informačného systému a ochrany osobných údajov“, vysvetľuje Newman.

Povinnosti, ktoré musia Rumunsko a Bulharsko splniť, aby sa pripojili k schengenskej zóne sa, ako aj v prípade predchádzajúcich rozšírení, týkajú spoľahlivosti ochrany pozemných a vzdušných hraníc, ochrany dát v súvislosti s používaním spoločnej databázy pasažierov známej ako Schengenský informačný systém (SIS).

Bulharská taktika

Bulharsko sa príliš k repatriácii Rómov, z ktorých prvá skupina dorazila do Sofie uplynulý piatok, nevyjadrovalo. Francúzsko však nijak nespomenulo možnosť oddialenia vstupu Bulharska do Schengenu.

Bulharský premiér Bojko Borissov, ktorý je bývalým ministrom vnútra a má policajnú hodnoť generála je známy tým, že vstupu do Schengenu začiatkom roka 2011 prikladá mimoriadny význam.

V júni, na 25. výročie podpisu Schengenskej dohody Európsky parlament hlasoval za pripojenie oboch krajín do SIS.