Wilders chce, aby Holanďania udávali imigrantov

Wildersova Strana slobody je tretia najväčšia strana v Holandsku. Už v minulosti sa zviditeľnila antiimigračnými a protiislamskými vyhláseniami. Koalícia troch holandských strán na čele s Markom Ruttem s ňou uzavrela dohodu o podpore.

Stránku spustili len pred týždňom, ale už na nej pribudlo niekoľko tisíc „udaní“. Občanov sa napríklad pýta na znečisťovanie okolia, obťažovanie, problémy s bývaním alebo s prácou, ktoré spôsobujú Poliaci, Rumuni alebo Bulhari. Tých je podľa odhadov strany v Holandsku 200 000 až 350 000.

„Stratili ste prácu kvôli niekomu z Poľska, Bulharska, Rumunska, alebo inej krajiny strednej a východnej Európy? Spôsobujú Vám problémy? Radi by sme sa o tom dozvedeli. Strana slobody má platformu vo forme webovej stránky na nahlasovanie vašich problémov. Preveríme tieto sťažnosti a výsledky odovzdáme ministrovi práce a sociálnych vecí,“ oznamuje webová stránka.

Strana slobody tvrdí, že už od začiatku bojuje proti otvoreniu pracovného trhu pre Východeurópanov. Poliaci majú v súčasnosti neobmedzený prístup na trh práce v Holandsku, zatiaľ čo Bulharsko a Rumunsko získajú neobmedzený prístup od 1. januára 2014.

Spustenie internetovej stránky vyvolalo silné emócie vo všetkých troch spomínaných krajinách. Hovorca poľského veľvyslanectva v Holandsku sa priznal, že ho uráža Widlersovo vykresľovanie poľských pracovníkov ako tých, ktorí „špinia pracovný trh v Holandsku“.

Veľvyslanectvo podalo na internetovú stránku sťažnosť. Úrad holandského ombudsmana sa však sťažnosťou neplánuje zaoberať, keďže aktivity politických strán nepatria do jeho kompetencií.

Minister zahraničných vecí Rumunska požaduje od príslušných orgánov podniknúť náležité kroky. Internetová stránka je podľa neho diskriminačná a porušuje základné európske hodnoty.

V podobnom duchu sa vyjadrilo aj bulharské ministerstvo zahraničných vecí. Jej hovorkyňa Vessela Cherneva povedala, že jej krajina nemôže tolerovať, keď jeden zo zakladajúcich členov Európskej únie toleruje nenávisť, diskrimináciu a xenofóbiu, ktoré sú v rozpore s Chartou základných práv. Hovorkyňa taktiež vyzvala holandskú vládu, aby sa dištancovala od tejto inciatívy a zaviazala sa podniknúť potrebné kroky.  

Veľvyslanci z 10 štátov strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska, medzitým vyzvali listom politických lídrov Holandska, aby sa dištancovali od tejto „poľutovaniahodnej iniciatívy.“

„Ak sa občania jedného z 27 štátov EÚ rozhodnú presťahovať, mali by sa všade cítiť ako doma,“ uvádza vo svojom stanovisku Viviane Redingová, podpredsedníčka Európskej komisia, zodpovedná za spravodlivosť, základné práva a občianstvo. Wildersova internetová stránka „otvorene vyzýva ľudí na intoleranciu.“

„Európa sa nachádza v ťažkých časoch. Naše problémy vyriešime len vyššou solidaritou, nie udávaním spoluobčanov. Vyzývame všetkých občanov Holandska, aby nepodporili túto intoleranciu. Občania by mali dať namiesto toho jasne najavo, že Európa je miestom slobody. Intolerancia nemá na našom kontinente čo robiť,“ dodala Redingová.

„Kresťanskí demokrati odcudzujú internetovú stránku a verejne sa proti nej vyslovujú,“ reagoval poslanec holandského parlamentu Wim van de Camp zo strany Kresťanskodemokratická výzva na zverejnenie článku o kontroverznej internetovej stránke na EurActiv.com.