Západonemeckí dôchodcovia tiahnu na Východ

Creativecommons.org: Old People Sign

Krátka správa

Viaceré nové spolkové krajiny Nemecka už niekoľko rokov po sebe strácajú mladé obyvateľstva. Avšak pokles ľudí čiastočne zastavil záujem západonemeckých penzistov o nehnuteľnosti v Lipsku, Drážďanoch či Görlitze.

Dôvodom pre seniorov sú vysoká kvalita života za porovanateľne nižšie náklady. Asi 35 000 západných Nemcov vo veku 65 rokov a viac podľa nemeckého týždenníka Der Spiegel sa od roku 2000 presťahovalo na východ Nemecka. Láka ich tam veľké množstvo pekných a lacných bytov, nižšie životné náklady a solídna kultúrna ponuka. Hitom seniorov sú Drážďany a celé saské Polabie vrátane malebnej krajiny Saského Švajčiarska na hraniciach s Českom.

Rajom pre solventných západných dôchodcov sa stáva Görlitz nad Nisou, straobylé a novou hranicou medzi Poľskom a Nemeckom po II. svetovej vojne rozdelené mesto. Nezamestnanosť tu síce dosahuje 20%, ale ponúka (na nemecké pomery) veľmi výhodné ubytovanie v takmer 8 tisíckach voľných bytov. Nie nadarmo sa začína mestu nad Nisou hovoriť aj V meste, ktorému sa hovorí Pensionopolis. Na blízku sú aj lacný remeselník, či kaderníčka v Pošlku.

Bytová a stavebná spoločnosť najväčšieho saského mesta Lipska dokonca organizuje reklamnú kampaň, aby sa západní dôchodcovia neorientovali len na Drážďany. So sloganom Lipsko – proti nedostatku v starobe, reklamuje východné veľkomesto napríklad vo Frankfurte nad Mohanom alebo v mestách Severného Porýnia-Vestfálska. Stavebná spoločnosť sa opiera o štúdiu medzinárodnej poradenskej organizácie, podľa ktorej nie je v Európe cenovo výhodnejšieho a pritom atraktívnejšieho mesta ako Lipsko.

Nápad získavať seniorov na bývanie však podľa Der Spiegel prichádza len z núdze – na východe Nemecka sú totiž státisíce voľných bytov. Po zániku NDR z tejto časti krajiny utieklo viac ako milión ľudí v produktívnom veku. Krajinskej vláde v Sasku, ktoré je so štyri a pol miliónmi obyvateľov najľudnatejšou východonemeckou krajinou, robí demografický vývoj starosti – Sasko sa priemerným vekom 45 rokov radí medzi najstaršie spolkové krajiny. Aj preto aktívne organizuje demografické fóra, na ktorých sa snaží nájsť riešenie, aby tento jav zvrátila.

Iným prístupom išli v Nemecku napríklad Bavorčania v oblasti Pinzgau, kde sa snažia vytvárať životné prostredie pre všetky generácie a naprojektovali obec, ktorá využíva infraštruktúru seniorov i pre deti k vzájomnému prospechu.

Vznik miest seniorov je relatívne mladý celosvetový fenomén. V minulosti sa za takého mestá považovali kúpele, prípadne niektoré prímorské mestá, ako Nice. V USA ale vznikajú takéto mestá starších ako komerčný produkt.