Zapatero žiada jednotu v energetike a imigračnej politike

Španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero v stredajšom interview pre Financial Times vyhlásil, že jeho vláda presadzuje spoločnú európsku imigračnú a energetickú politiku. Obe oblasti sú pre krajinu kriticky dôležité – Španielsko je vstupnou bránou do Európy pre státisíce migrantov z Afriky, španielska ekonomika je silno závislá od dovozu energetických surovín.

Podľa Zapatera by mohla Európa prijať spoločnú imigračnú politiku „v horizonte šiestich rokov“. Hoci chce znížiť počet nelegálnych prisťahovalcov v EÚ, nepatrí medzi antiimigračných „jastrabov“. Situáciu podľa neho nevyriešia tvrdé zákony, ale ekonomický rozvoj v ich domácich krajinách. V máji vyvolali kritické komentáre španielskych ministrov na adresu tvrdého postupu Berlusconiho vlády proti nelegálnym imigrantom v Taliansku politickú roztržku.

Zapatero po prvom nástupe do funkcie v roku 2004 zlegalizoval pobyt asi 700 000 imigrantom v Španielsku. Podľa viacerých ekonómov otvorenie hraníc a zregulovanie podmienok národnej ekonomike pomohlo. Lenže teraz začal hospodársky rast stagnovať a nezamestnanosť sa opäť začala zvyšovať (podľa Eurostatu má Španielsko druhú najhoršiu nezamestnanosť v EÚ, hneď po Slovensku) a verejná mienka sa obracia proti politike otvorených dverí.

Zapatero tiež v interview vyzval k spoločnej energetickej politike, ktorá by riešila otázku bezpečnosti dodávok a cezhraničnej spolupráce. Španielsko je európskym šampiónom v rozvoji obnoviteľných zdrojov, na jeho území sa nachádza najväčšia solárna elektráreň. Podľa Financial Times dokážu veterné a slnečné elektrárne zabezpečiť za veterného dňa až štvrtinu energetických potrieb krajiny.

Španielsko zatiaľ nepatrí medzi krajiny, ktoré sa vzdali jadrovej energie, no stavbu ďalších elektrární neplánuje. Podľa Zapatera sú dôvodom príliš vysoké náklady a fakt, že krajina často sužovaná suchom nemá dosť vody na chladenie reaktorov.