Ženy dostávajú za rovnakú prácu takmer o pätinu menej ako muži

Slovenské ženy na rovnakej pozícii zarábajú o pätinu menej ako muži, vyplýva to z internetového platového prieskumu merces.sk. Priepastné rozdiely sú na pozíciách projektový manažér, kuchár, konzultant a predavača, kde majú muži  o 33 až 78 percent vyššie platy ako platy žien. Rovné finančné ohodnotenie obe pohlavia dostávajú ako učitelia, odborný radcovia, programátori, pokladníci a poštoví doručovatelia.

Existujú však aj pozície, na ktorých ženy zarábajú viac, no platový rozdiel je vyšší maximálne o 13 percent. Ide o pozície skladníka liečiv, recruitera, riaditeľa odboru v štátnej správe, prekladateľa, vedúceho dopravy a pracovníka platobného styku.

Porovnanie platov podľa vzdelania:

  • Základné vzdelanie – muži dostávajú takmer o polovicu vyšší plat ako ženy.
  • Stredoškolské s maturitou – muži dostávajú o 30 % viac.
  • Vysokoškolské II. stupňa – muži dostávajú o 35 % viac.

Platové rozdiely v prospech mužov sa potvrdili aj v jednotlivých krajoch, kde sa nepomer v zárobkoch pohybuje od 31 – 38 percent. Najmenší je v Bratislavskom kraji (31%) a najväčší v Žilinskom kraji (38%).

V porovnaní so susednými krajinami, napríklad v Českej republike je platový rozdiel na rovnakej pozícii medzi mužmi a ženami ešte väčší a v priemere predstavuje 22 percent. Naopak, v Maďarsku sú platové rozdiely najnižšie a muži tam zarábajú v priemere o 13 percent viac ako ženy.