Ženy z katolíckych krajín EÚ za interrupciami cestujú

Foto: mmisso.deviantart.com

Poľsko má jeden z najreštriktívnejších zákonov o interrupciách v EÚ. Umožňuje umelé prerušenie tehotenstva len v počiatočnom štádiu v prípade, že ohrozuje zdravie alebo život matky, ak sa predpokladá, že sa dieťa narodí so závažným handicapom alebo ak je tehotenstvo dôsledkom trestného činu, t.j. znásilnenia alebo incestu.

Oficiálne štatistky hovoria o niekoľkých stovkách interrupcií každý rok no pro-choice aktivisti tvrdia, že nelegálne interrupcie sú veľmi bežné.

„Odhadujeme (…) že sa ročne priemerne vykoná 150 000 potratov,“ povedala  Wanda Nowicka, z Federácie pre ženy a rodinné plánovanie na stretnutí s poslancami v poľskom parlamente (26 augusta).

„Z tohto počtu je asi 10 -15 % interrupcií vykonaných v zahraničí a toto číslo určite rastie.“

Stretnutia v parlamente sa zúčastnili aj lekári z Nemecka, Rakúska, Británie a Holandska, ktorí najčastejšie vykonávajú interrupcie poľským ženám. „Každoročne podstupuje interrupciu v Nemecku niekoľko stoviek poľských žien“, povedal Janusz Rudzinski z nemocnice v meste Prenzlau, blízko poľskej hranice.

Sociálna stigma

Podľa doktorov vyhľadávajú ženy interrupciu za hranicami, pretože doma sú nelegálne a vykonávané v nevyhovujúcich podmienkach.  Okrem toho sa obávajú sociálneho ostrakizmu ak podstúpia interrupciu v Poľsku.

Nelegálne prerušenie tehotenstva stojí v Poľsku 2000 až 4000 zlotých (500-1000 eur) v porovnaní s 400 až 600 eurami v Nemecku, 280 eurami v Holandsku a 450 – 2000 librami v Británii.

V Prenzlau trvá celá procedúra – 3 až 4 hodiny, vo Viedni 2 dni.

Poľsko v roku 2007 prehralo na Európskom súde pre ľudské práva v spore s Alijciou Tysiac, ktorá takmer prišla pri pôrode o zrak po tom, čo sa jej nepodarilo v Poľsku nájsť doktora, ktorý by jej legálne ukončil tehotenstvo.

Právna úprava interrupcií je dokonca ešte prísnejšia v Írsku , čo tiež núti niektoré ženy cestovať za týmto zákrokom zväčša do Británie.

„V roku 2009 prišlo za interrupciou do Británie 7000 žien. Možno viac ako tisícka možno niekoľko stovák z nich bolo Poliek“, povedala Ann Furedi šéfka britskej poradenskej služby pre tehotné.

Mnoho poľských žien, ktoré s rozhodnú ukončiť tehotenstvo pripúšťajú, že pravidelne používajú antikoncepciu napriek tomu, že sa hlásia ku katolíckej viere.

Katolícka cirkev odmieta okrem interrupcií aj antikoncepciu, a hoci sa o týchto témach veľa diskutuje poľskí liberáli tvrdia, že právna úprava v duchu katolíckej náuky narúša sekulárnu podstatu ústavy.

„Poľský zákon o interrupciách je jasným príkladom toho ako sa štát nevie oslobodiť od silného vplyvu katolíckej cirkvi“, hovorí nezávislý poslanec Marek Balicki, ktorý slúžil ako minister zdravotníctva v ľavicovej vláde, ktorá skončila v roku 2002.

EurActiv/Reuters