Zlučovanie rodín utečencov v Nemecku je ako šťastie v lotérii

Ilustračný obrázok [Ian Langsdon/EPA]

Nemecko obnovilo zlučovanie rodín utečencov s doplnkovou ochranou. Francúzsky parlament zas odhlasoval zmenu zákona o azyle, ktorým mení maximálne obdobie pre podanie a spracovanie žiadosti.

Európa sa snaží nájsť spoločný základ pre riešenie prebiehajúcej migračnej krízy. Jednotlivé členské štáty už začali prijímať nové opatrenia.

Chceli odľahčiť úradníkov

V roku 2016 pozastavila nemecká vláda žiadateľom o azyl, ktorým bola poskytnutá obmedzená ochrana, právo priviesť si blízkeho rodinného príslušníka. Chceli tak odľahčiť sociálnym pracovníkom, ktorí sa zaoberajú rekordným množstvom migrantov.

Zákaz sa nevzťahoval na tých žiadateľov, ktorým bol udelený úplný štatút utečenca, pretože ich právo priviesť si rodiny je zakotvené v ústave.

Bulhari by radi videli pri azylovej reforme kompromis, Maďari hovoria, že je alarmujúci

Maďari tvrdia, že o reforme má hlasovať až Európsky parlament, ktorý vzíde z prvých eurovolieb od vypuknutia migračnej krízy.

Po prehre vo vlaňajších voľbách sa konzervatívci nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a ich koaliční partneri zo strany sociálnych demokratov (SPD) dohodli na kompromise a zákaz 1. augusta čiastočne zrušili.

„Nové pravidlo nám umožňuje dosiahnuť rovnováhu medzi integračnou kapacitou našej spoločnosti, ľudskosťou a bezpečnosťou,“ uviedol vo vyhlásení konzervatívny minister vnútra Horst Seehofer. „Je to dôležitý prvok vládnej stratégie v oblasti migrácie.“

Nejasné kritéria

Zelení, ako aj kresťanské sociálne organizácie však tvrdia, že nové pravidlá sú nespravodlivé. Stanovujú nejasné parametre, ako sa bude vyberať tisíc ľudí mesačne, čo je maximálny počet.

Dĺžka odlúčenia, vek blízkych mimo Nemecka, zdravotné hľadisko a bezpečnosť sú niektoré z kritérií, ktoré budú imigrační úradníci zvažovať pri výbere šťastlivcov.

Okrem toho budú uprednostňovať utečencov, ktorí sa snažili integrovať prostredníctvom jazykových kurzov, učňovskej prípravy a práce.

„Zákon nezodpovedá otázku, čo je dôležitejšie – choroba, telesné postihnutie alebo závislosť od starostlivosti,“ povedala Maria Loheidová z Diakonie, protestantskej organizácie pre sociálne veci.

„To znamená, že rozhodnutie o tom, kto bude kvalifikovaný, bude ľubovoľné,“ dodala.

Lotéria

„Manželstvo a rodina sú pod osobitnou ochranou ústavného poriadku,“ uviedla Annalena Baerbocková, líderka Zelených, pre Passauer Neuen Presse. „Nové pravidlá z nich robia výsadu pre niekoľkých, nie univerzálne právo.“

Približne 34 tisíc žiadostí o zlúčenie rodiny podaných na nemeckých veľvyslanectvách po celom svete čaká na verdikt. Týka sa to aj manželky, syna a dcéry Sýrčana Oudai Alhomsiho, ktorí sú v Jordánsku. Ten si veľké nádeje nerobí

„Aj keby som dostal šancu na opätovné stretnutie s rodinou, kto z nich bude prvý? Kedy prídu?“ Pýta sa 28-ročný Alhomsi, ktorý svoju rodinu nevidel tri roky. „Proces … môže trvať viac ako päť rokov. Je to šťastie v lotérii.“

Proti-imigráčná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) uviedla, že nové pravidlá by do Nemecka pritiahli ďalších ekonomických migrantov.

„Tvárou v tvár nekončiacej migračnej kríze v Európe zasiela Nemecko fatálny signál o zlučovaní rodín,“ napísala Alice Weidelová z AfD na Twitteri.

Už žiadne žiadosti o azyl na európskej pôde, navrhuje rakúske predsedníctvo

Berlín a Viedeň sa dohodli na vracaní migrantov do Grécka a Talianska. Rakúske predsedníctvo v Rade EÚ navyše navrhlo zaviesť systém, ktorý by znemožnil podanie žiadosti o azyl na území Európskej únie.

„Keď prehrávame, som prisťahovalec“

Prisťahovalectvo a integrácia sú témy, ktoré rozdeľujú Nemecko. Takmer každý štvrtý obyvateľ krajiny sa narodil v zahraničí alebo má aspoň jedného rodiča, ktorý nie je z Nemecka.

Keď sa v roku 2015 Merkelová rozhodla privítať tých, ktorí utekajú pred vojnami na Blízkom východe a v Afrike, znovu vyvolala diskusiu o integrácii. Nemecko nemá v tejto oblasti dobré skúsenosti najmä s tureckou komunitou.

Mnohí Turci sa viac ako pol storočia po tom, čo boli pozvaní, aby pomohli Nemecku obnoviť svoje hospodárstvo po druhej svetovej vojne, stále necítia asimilovaní.

Diskusia o integrácii sa zintenzívnila minulý mesiac, keď nemecká futbalová hviezda Mesut Özil ukončil reprezentačnú karéru kvôli „rasizmu a neúcte“ k jeho tureckému pôvodu.

Özil, kľúčový hráč Nemecka na majstrovstvách sveta vo futbale v roku 2014, ktorého si fanúšikovania päťkrát zvolili za hráča roka, povedal, že v očiach špičkových nemeckých futbalistov „som Nemec, keď vyhrávame, a prisťahovalec, keď „prehrávame“.

Urýchlia udeľovanie azylu

V rovnaký deň, ako Nemecko čiastočne zrušilo zákaz zlučovania rodín, podpísal francúzsky parlament sporný návrh novely zákona o azyle a prisťahovalectve. Ľavicová opozícia ho odsúdila ako snahu obmedziť počet migrantov, zatiaľ čo krajná pravica považuje toto opatrenie za nedostatočné.

Návrh zákona by urýchlil udeľovanie azylu tým, že maximálny čas spracovania žiadosti stanovil na 90 dní zo súčasných 120. Zároveň skracuje aj obdobie, kedy si môže človek podať žiadosť o azyl – z jedenásť na šesť mesiacov – a predlžuje maximálnu väzbu (zo 45 na 90 dní).

Vláda trvá na tom, že nový zákon by umožnil „kontrolovať prisťahovalectvo, zefektívniť právo na azyl a dosiahnuť úspešnú integráciu“.