Teraz je ten správny čas na základný príjem pre európskych občanov

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Katalánsky vicepremiér Pere Aragones. [EPA-EFE/Quique Garcia]

Občania Únie potrebujú garantovaný univerzálny príjem, kým sa neobnovia bežné ekonomické aktivity, tvrdí katalánsky minister hospodárstva PERE ARAGONÈS.

Pere Aragonès je vicepremiér a minister hospodárstva katalánskej vlády, člen strany Republikánska ľavica Katalánska.  

Potrebujeme jasné a drastické opatrenie, ktoré zabezpečí mesačnú mzdu, kým sa európske ekonomiky opäť nevráti k práci, vyrábaniu a spotrebe.

V súčasnosti je to ako by sme vypli vypínač. Koronakríza je pre svetovú ekonomiku vonkajším šokom bezprecedentného rozsahu, veľkosti a intenzity a s následkami, ktoré sa nedajú predvídať. Je to šok pre dodávateľský reťazec, pretože výrobná činnosť sa zastavila a mnoho tovaru a služieb sa nevyrába a nedistribuuje. Je to aj dopytový šok, pretože obmedzenie a pokles príjmov pracovníkov, samostatne zárobkovo činných osôb a firiem, spôsobuje prudký pokles spotreby a investícií. Zatiaľ sa to nevyvíja ako finančná kríza ale môže to viesť k jej spusteniu. V súčasnej ekonomickej histórii na to, čo sa deje neexistuje precedens. Porovnateľný je iba vojnový pád s prerozdelením výroby, distribúcie a spotreby. Je to akoby uprostred bežnej hospodárskej činnosti niekto zhasol svetlá.

To, čo sme urobili doteraz, nestačí. V súčasnej núdzovej situácii sa verejné rozpočty musia zamerať na tri kľúčové oblasti: po prvé, poskytnúť všetky potrebné zdroje na zdravotnú pohotovosť (zdravotnícke potreby, lieky, výskum a dostatok zdravotníkov), po druhé, podporovať hospodárske odvetvia ovplyvnené poklesom činnosti, teda prakticky všetky. Reakcia sa musí týkať dávok v dočasnej nezamestnanosť, úverov a verejných záruk pre firmy, ako aj na dostatočné verejné výdavky na zabezpečenie dostatočného príjmu pre zamestnancov a samostatne zárobkovo činné osoby. Nakoniec musíme zabezpečiť základné služby pre súkromný život a spoločnosť. Všetky orgány verejnej správy v tejto súvislosti ohlásili opatrenia s rôznou intenzitou, úspechom a mierou. Všetky opatrenia sú vítané.

Je v miestnosti kyslík? 

To však nebude stačiť. Je čas na univerzálny príjem. Musíme si byť istí, že je v miestnosti kyslík, kým sa spínač znova zapne. Preto je potrebný základný príjem pre všetkých občanov, ktorí stratili svoj pravidelný príjem, čo by sa malo financovať priamo Európskou centrálnou bankou. Fráza „čokoľvek to bude stáť“ v žargóne menovej politiky teraz znamená – mesačný plat, až kým sa nevrátime k výrobe, práci a spotrebe. Nečelíme kríze medzi veriteľmi a dlžníkmi, ale globálnej pandémii, ktorá bude zahŕňať celé ľudstvo a poruší pravidlá hospodárskej spoločnosti a politiky. Preto je potrebné jasné a drastické opatrenie na zabezpečenie príjmu pre všetkých občanov, ktorý pokryje nevyhnutné výdavky.

Fínsky minister: Univerzálny základný príjem je pre nás uzavretou kapitolou

Po dvoch rokoch sa vo Fínsku skončilo testovanie univerzálneho základného príjmu. Výsledky naznačujú, že hoci základný príjem nezvýšil zamestnanosť, prispel k zlepšeniu životných podmienok jeho účastníkov, tvrdí fínsky minister financií PETTERI ORPO.

V súčasnosti nie je záruka príjmu pre každého občana alternatívou. Myšlienku univerzálneho základného príjmu v normálnej hospodárskej situácii vždy sprevádzali varovania pred vplyvom na infláciu, trh práce alebo možné prekážky, ktoré by mohla spôsobiť. V tomto smere som bol vždy skeptický. Žijeme však v období mimoriadnych abnormalít a možnosť nezaručiť príjem pre obyvateľstvo (ktoré nebude schopné pracovať alebo hľadať zamestnanie), nás môže doviesť k sociálnej a hospodárskej kríze oveľa horšej, ako bola kríza v roku 2008.

Priamy, nevratný transfer peňazí z Európskej centrálnej banky pre občanov, ktorý by bol obmedzený na obdobie núdze, by nevytvoril verejný dlh a zabezpečil by aktivovanie potrebných politík hospodárskej a sociálnej obnovy. V situácii vonkajšieho otrasu dopytu a ponuky majú pre hospodárstvo vplyvy na infláciu a morálne riziko dlhových kríz teraz druhoradý význam a je možné ich riešiť po prekonaní krízy.

Nič výnimočnejšie ako svetová pandémia neexistuje

Výnimočné časy potrebujú výnimočné opatrenia. Nie je nič výnimočnejšie ako zdravotná kríza ovplyvňujúca celé ľudstvo. Európski tvorcovia politík si musia uvedomiť, že humanitárna a hospodárska kríza je vyvolaná koronavírusom a že táto núdzová situácia si vyžaduje mimoriadne opatrenia vo forme fiškálnych zásahov financovaných z jej prostriedkov. Najviac zasiahnuté krajiny nebudú schopné využiť deficitné výdavky na financovanie konvenčných dlhopisov.

Je načase, aby Únia svojim občanom ukázala, že menová suverenita, ktorú v sebe nesie eurozóna, sa môže využiť nielen na zabezpečenie finančného systému, ako sa stalo pred niekoľkými rokmi, ale tiež na jeho ochranu pred mimoriadnou situáciou, v ktorej práve žijeme. Z pozícií neochvejného Európana som presvedčený, že ak sa nebude táto kríza riešiť správne, existuje riziko, že kríza oslabí európsky projekt, a to presne v čase, kedy ho najviac potrebujeme.

Európske politiky sa musia radikálne zmeniť, aby chránili svojich občanov a pomohli vytvoriť podmienky na rozsiahle hospodárske oživenie po skončení tejto krízy. Je načase, aby sa zabezpečil základný príjem, aby sa európski občania mohli po prekonaní mimoriadnej situácie vrátiť do bežných životných podmienok. Základný príjem je potrebný na záchranu budúcnosti hospodárstva, na záchranu koexistencie v Európe a na zabezpečenie minimálneho blahobytu pre všetkých.

Európske vlády nemôžu opakovať chyby, ku ktorým došlo v čase finančnej krízy v roku 2008. Teraz je čas konať.