Veríme v Európsku úniu: Iný typ Európskej únie

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Autormi tohto textu sú Poul Rasmussen, líder Strany európskych socialistov, Attila Mesterházy, Victor Ponta, Sergei Stanišev a Grzergorz Napieralski, lídri sociálno-demokratických strán Maďarska, Rumunska, Bulharska a Poľska.

„Ako tak sledujeme demonštrácie Európskej konfederácie odborových zväzov (ETUC) v Budapešti je zrejmé, že európski občania si čoraz viac uvedomujú, že dnešná situácia už nie je „politika ako zvyčajne“. Počas posledného dva a pol roka sa kontinent otriasa v najväčšej ekonomickej kríze za posledné dve generácie. Počiatočné medové týždne s neo-keynesyánskou politikou spláchla agenda konzervatívcov, ktorá pozná „iba úspory“. Ľudia v Európe teraz cítia bolesť, sociálne vylúčenie a nespravodlivosť tejto agendy. Nikde to nie je tak evidentné ako v nových členských štátoch.

V Maďarsku, ale aj V Poľsku, v Bulharsku, Rumunsku a Českej republike vidíme dramatické zamrznutie tvorby pracovných miest a rastu, prehlbujúcu sa sociálnu exklúziu a eróziu základných služieb. Škaredým symptómom tejto situácie je významný nárast aktivít strán krajnej pravice. Od Varšavy k Sofii a od Prahy do Bukurešti sme boli svedkami politiky strachu a diskriminácie. Ale čo je ešte horšie, sme svedkami tichého spojenectva s týmito silami mnohých takzvaných mainstreamových konzervatívnych strá.n.

Medzi nimi kraľuje strana Fidesz Viktora Orbána. Maďarský premiér prišiel so sériou ústavných zmien, ktoré oživujú v mysliach varovanie politických filozofov „o tyranii väčšiny“. Tento mix posilnil sériou vysoko provokatívnych vyhlásení. Posledný z nich predniesol p. Orbán tento týždeň v maďarskom parlamente počas svojej správy o polovici maďarského predsedníctva EÚ. Vyhlásil, že  „veríme v Maďarsko, nie v Európsku úniu“.  Takéto vyhlásenie v jeho súčasnej európskej pozícii je vysoko nezodpovedné a potenciálne škodlivé.

Maďarské odborové zväzy a Európska konfederácia odborových zväzov pochodovali preto, aby sa konfrontovala s týmito politikami sociálnej deštrukcie. Ako povedal náš dobrý priateľ, líder socialistickej skupiny v Európskom parlamente, Martin Schulz, potrebujeme odvahu zaviazať sa k dlhodobým verejným investíciám. Namiesto toho sa konzervatívna Európa uškrtí na smrť.

Preto chceli socialistickí a sociálno-demokratickí lídri  vyslať jednotný odkaz. Náš odkaz je odkaz spolupráce, nových nápadov, ktorý uznáva hodnotu a prínosy spolupráce za hranicami národnými a nacionalistickými hranicami.

Zastupujeme novú generáciu progresívnych lídrov, ktorí sú pripravení pohnúť naše krajiny vpred k rastu a k agende tvorby pracovných miest. Sme tí, ktorí znovu vybudujú základné služby, ktoré konzervatívci rozobrali. Štandardy škôl, nemocníc, dennej starostlivosti a domovy dôchodcov sú odrazom štandardov každej z našich krajín. Naša cesta je tá, ktorá kladie dôraz na váš blahobyt a vaše právo na kvalitné služby. Jednoduchým dôvodom je naša viera v princíp solidarity.

Museli by ste hľadať veľmi dlho, aby ste slovo solidarita našli v plánoch Fideszu alebo iných mainstreamových konzervatívcov. Je to slovo, ktoré aj keď existuje v ich prejavoch, neexistuje v ich mentálnom nastavení. Ich politika postaví ľudí proti sebe, stavia na ich pocitoch neistoty, aby vytvorila atmosféru strachu. Povedie nás naspäť do nacionalistickej minulosti, ktorá, ako vieme, má iba katastrofické dôsledky.

Pod zástavou Strany európskych socialistov ukážeme, že naša alternatíva je nie len sociálne zodpovedná ale aj hospodársky dôveryhodná. Vyzývame Vás, aby ste sa k našej spoločnej výzve pripojili. Naša správa je jasná, silná alternatíva k pravicovej agende strachu a škrtania."