Úrad európskeho prokurátora má začať fungovať približne v polovici budúceho roka, Slovensko bude jeho súčasťou. Prinášame prehľad jeho kompetenciami a vnútornou štruktúrou.
V rezolúcii, ktorú včera prijal Európsky parlament v reakcii na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sa okrem iného hovorí aj o potrebe čo najrýchlejšieho vzniku Úradu európskeho prokurátora (EPPO). Práve do jeho kompetencie by malo spadať vyšetrovanie a stíhanie niektorých z prípadov, o ktorých Ján Kuciak písal – napríklad zneužívanie európskych dotácií, či podvody s DPH.
Podľa plánu by mal úrad vzniknúť v polovici budúceho roka, keď budú menovaní európski prokurátori, a dotvorí sa jeho vnútorná štruktúra.
EPPO vzniká metódou posilnenej spolupráce, ku ktorej sa pripojilo 20 krajín, vrátane Slovenska. Ďalších sedem (Holandsko, Írsko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo – do odchodu z EÚ) sa bude môcť pripojiť neskôr, Dánsko má zo spolupráce v oblasti vnútra a spravodlivosti výnimku.
Úlohou úradu je vyšetrovať a stíhať zločiny proti finančným záujmom EÚ, najmä:
- Podvody s fondami EÚ nad hodnotou 10 000 EUR
- Cezhraničné podvody s DPH so škodou nad 10 mil. EUR
Členenie EPPO a kompetencie
Úrad má dvojúrovňovú štruktúru. Európska úroveň, tvorená najmä európskymi prokurátormi a Hlavným európskym prokurátorom, má všeobecný dohľad, monitoruje a riadi, a dohliada na vyšetrovanie prípadov delegovanými prokurátormi na národnej úrovni.
Konkrétne vyšetrovania teda budú zabezpečovať takzvaní európski delegovaní prokurátori. Majú byť členmi prokuratúr, alebo súdnictva v príslušnej členskej krajine, majú mať minimálne také právomoci, ako národní prokurátori.
Pri vyšetrovaní a stíhaní prípadov spadajúcich pod EPPO konajú len v mene EPPO, nezávisle od národných inštitúcií. Zároveň konajú pod dohľadom európskeho prokurátora, a na základe riadenia a inštrukcií príslušnej stálej komory EPPO. Inštrukcie stálej komory a európskeho prokurátora sú pre nich záväzné.
Čo Slovensko?
Slovensko je súčasťou posilnenej spolupráce o EPPO. Bývalá ministerka spravodlivosti L. Žitňanská predložila návrh zákona, ktorý upravuje spôsob výberu kandidátov na európskeho prokurátora, a delegovaných európskych prokurátorov. Zákon je v súčasnosti v pripomienkovom konaní.
Návrh zákona nedávno kritizoval profesor Ján Mazák, ktorý pôsobí na Ústave medzinárodného práva a európskeho práva PF UPJŠ. Obsahuje vraj príliš slabé požiadavky na výber kandidátov na európskych prokurátorov.
Infografika vo formáte PDF na stiahnutie.