J. Gauck: Pri prijímaní utečencov by sa na strednú Európu nemali klásť také vysoké nároky (Denník N)

Bývalý nemecký prezident Joachim Gauck. [EPA-EFE/ENNIO LEANZA]

Neopotrebovaní a presvedčiví demokrati môžu mať úspech, povedal bývalý nemecký prezident JOACHIM GAUCK v Bratislave o mladých ľuďoch, ktorí sa na Slovensku v posledných týždňoch zapojili do občianskych protestov.

Joachim Gauck bol v rokoch 2012 až 2017 nemeckým prezidentom. Je držiteľom mnohých ocenení. Rozhovor sa uskutočnil počas Gauckovej návštevy Bratislavy, kde sa 25. marca s prezidentom Andrejom Kiskom zúčastnil spomienky na Sviečkovú demonštráciu a o deň neskôr si prevzal Cenu Jána Langoša.

Vnímate rozdiel medzi Maďarskom, Poľskom a Českom a Slovenskom?

Áno. A myslím si, že Česko a Slovensko sú s nami obzvlášť tesne prepojené ekonomicky. Neviem, či je to každému jasné, ale úspešné príbehy Slovenska a Česka súvisia aj so silným angažovaním nemeckých firiem v týchto krajinách, na prospech všetkým. Dá sa iste povedať, že nemecké firmy tu zarobili a ich zamestnanci, ktorí pre nich pracujú, tiež slušne zarobia. Sme tesne prepojení a u Čechov a Slovákov sme vlastne mali vždy dojem, že sú s Európou zrastení. Problém je, že tento pocit sme mali predtým aj v Maďarsku. Kedysi boli Maďari dokonca považovaní za tých najzápadnejších.

Čo sa stalo s Maďarskom?

Skúsenosť, ktorá v Maďarsku dodnes rezonuje, je strata veľkých území po prvej svetovej vojne. Túto traumu začali v istom momente využívať populisti. Takto to často býva, že historická udalosť začne byť určujúca aj pre aktuálnu politiku. Podobne funguje aj starý poľský mýtus o tom, cítiť sa ako Kristus medzi národmi. Demokratickí politici musia nájsť na tento populizmus odpoveď. Musia ľuďom vysvetliť, že ani v ére globalizácie a miznutia hraníc nie je automaticky ohrozená ich identita, že zostávajú spojení so svojou krajinou a kultúrou. Nikto im nebude vnucovať grécke víno ani japonskú pálenku. Musia mať viac odvahy aj v argumentácii. Čo vám vie ponúknuť Putinov fanklub, aký model do budúcnosti? Žeby tú neefektívnu staromódnu ekonomiku? Alebo autoritársky model vládnutia? Potrebujeme demokracie, ktoré sú akcieschopné, odvážne a odhodlané.

Predpokladám, že ste trochu sledovali, čo sa odohralo posledný mesiac na Slovensku. Plné námestia po tom, čo zavraždili mladého novinára a jeho priateľku, plno angažovaných mladých ľudí. Čo hovoríte na tieto protesty? Sú dobré pre demokraciu?

Je to nádherné. Je to naozaj pozoruhodný jav v čase, keď u niektorého obyvateľstva panuje pocit, že sa neoplatí angažovať sa, demonštrovať, alebo byť ináč aktívny. Ale sme svedkami povzbudivých signálov. Pomyslite na to tradične štruktúrované Francúzsko, s takmer staromódnou ekonomikou a nepružným straníckym systémom. A zrazu príde politik, ktorý vystupuje odhodlane, chce reformy a naraz tu vznikne demokratický pohyb. To, čo dokázali mladí ľudia na Slovensku, je úplne v rozpore s rozšíreným pocitom apatie a bezmocnosti, ktorý bývalý režim pestoval v ich rodičoch a starých rodičoch. Títo mladí ľudia teraz hovoria: je to naša vec. Tento pocit: toto je naša krajina – to je začiatok demokratickej občianskej angažovanosti.

Celý rozhovor si môžete prečítať na webstránke Denníka N