Nemecký minister zahraničia v Poľsku: O európskych hodnotách sa nevyjednáva

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas [EPA-EFE/CLEMENS BILAN]

Ak európske hodnoty čelia v jednotlivých krajinách EÚ tlaku, musí sa to vyriešiť prostredníctvom dialógu medzi členskými štátmi a inštitúciami Únie, povedal šéf nemeckej diplomacie HEIKO MAAS pred svojou druhou návštevou Poľska.

Heiko Maas, bývalý minister spravodlivosti, je od marca nemeckým ministrom zahraničných vecí. Počas svojej návštevy Poľska sa vo františkánskom kláštore v Harmęże pri Osvienčime stretne s ministrom zahraničných vecí Jacekom Czaputowiczom. Predtým navštívi koncentračný tábor Osvienčim-Birkenau.

Zvykli sme si, že návštevy popredných nemeckých diplomatov sa v Poľsku obmedzujú len na Varšavu. Rozhodli ste sa navštíviť aj bývalý koncentračný tábor. Prečo?

Bolo to moje osobné rozhodnutie. Chcem navštíviť miesto, ktoré symbolizuje nemecký civilizačný pád ako žiadne iné, keďže holokaust a masové vyvražďovanie obyvateľstva v okupovanom Poľsku medzi rokmi 1939 a 1945 organizovali práve Nemci.

Navštívim Osvienčim predovšetkým ako ľudská bytosť. Chcem si byť vedomý toho, čo sa tam stalo. Mám na to dôvod aj ako politik. No, samozrejme, prichádzam sem aj ako minister nemeckej vlády. Chcem ukázať zodpovednosť mojej krajiny.

Po návšteve bývalého tábora sa vo františkánskom kláštore v Harmęże stretnem s ministrom Czaputowiczom. V tábore Auschwitz-Harmense až do roku 1945 chovali väzni hydinu a ryby, no museli aj rozptyľovať ľudský popol z Birkenau. Navštívime aj výstavu bývalého väzňa Mariána Kołodzieja, ktorý vo svojich dielach znázorňuje zverstvá v tábore.

Poľsko už niekoľko rokov tvrdí, že Nemecko sa snaží vyhnúť zodpovednosti za druhú svetovú vojnu a jej zločiny. Ako takéto obvinenia vnímate?

Nemeckí prezidenti a kancelári, ministri zahraničných vecí a veľvyslanci nám neustále pripomínajú, že my, Nemci, musíme zabezpečiť, aby sa na tieto zverstvá nezabudlo. Nemecký kancelár Willy Brandt to vyjadril slovami: „Nesmieme zabudnúť, že po roku 1939 znášal poľský národ najhoršie zlo v celej histórii.„

Účasť nášho veľvyslanectva a našich generálnych konzulátov pri príležitosti výročia vypuknutia varšavského povstania alebo druhej svetovej vojny svedčí o hanbe a bolesti, ktorú cítime vo vzťahu k tejto temnej kapitole našej histórie.

Pre mňa ako človeka, politika a Nemca je dôležité cítiť túto historickú zodpovednosť Nemecka a vyvodiť z nej správne závery. V každom prípade som sa zatiaľ nedostal do diskusie  s politikmi o tom, že by sa Nemecko chcelo tejto zodpovednosti zbaviť. Práve naopak, otvorenosť, s akou sa Nemecko pokúša túto zodpovednosť prijať, je všeobecne známa. Zároveň nie je dôvod, aby sme zaspali na vavrínoch; táto práca pokračuje.

Skutočný rozsah zločinov spáchaných v okupovanom Poľsku je v Nemecku stále neznámy. Ako to zmeniť?

Ak chcete pochopiť svoj vlastný príbeh skutočne zoširoka, musíte vziať do úvahy rôzne pohľady a názory. Kľúčovou k budovaniu empatie a zmierenia je schopnosť vidieť históriu z pohľadu opačnej strany. Nikto z nás by sa nemal nechať oklamať jednostranným pohľadom.

Obzvlášť úspešným projektom je poľsko-nemecká príručka výučby dejepisu, ktorá ponúka pohľad na históriu z obidvoch perspektív. Počas poľsko-nemeckých medzivládnych konzultácií v roku 2016 sme predstavili prvý zväzok a teší nás, že už čoskoro budeme mať v rukách tretí.

Cestovanie, návštevy, výmeny, rozhovory a kontakty sú najlepším spôsobom, ako odolať zjednodušovaniu a falšovaniu histórie. Takto sme pristupovali k poľsko-nemeckým politickým aj medziľudským vzťahom už od uzavretia zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci v roku 1991.

Mimoriadne dôležité sú stretnutia mládeže, ako napríklad to, ktoré sa má uskutočniť dnes ako súčasť mojej návštevy. To bude aj jednou z hlavných oblastí, v ktorej sa chceme v budúcnosti angažovať.

Pred rokom ste ako minister spravodlivosti varovali poľské úrady, že zničenie právneho štátu by viedlo k izolácii našej krajiny. Je táto hrozba stále aktuálna?

Európske hodnoty, ako sloboda, právny štát a dodržiavanie ľudských práv, sú srdcom Európskej únie. Nedá sa o nich vyjednávať. Ak európske hodnoty čelia v jednotlivých členských štátoch tlaku, musí sa to vyriešiť prostredníctvom dialógu medzi členskými štátmi a inštitúciami Únie.

Ako súčasť prebiehajúcej ochrany právneho štátu podporujeme dialóg medzi Európskou komisiou a poľskou vládou a dúfame, že obavy, ktoré vyjadrila Komisia, sa vyriešia.

Poľsko ustupuje Komisii. Opozícia hovorí o zdanlivých zmenách

Sejm schválil novelizácie zákonov o štruktúre súdov, o Národnej súdnej rade i najvyššom súde, ale aj predpisov o ústavnom súde.

Sú naše krajiny schopné spolupracovať aj napriek tomuto sporu?

Samozrejme. Existuje mnoho oblastí, kde blízko spolupracujeme a máme konkrétne výsledky. Mám na mysli zahraničnú a bezpečnostnú politiku v rámci EÚ, NATO, OBSE a OSN, ako aj spoluprácu týkajúcu sa Ukrajiny a východných susedov Únie. Myslím tiež na hospodársku spoluprácu a na naše bohaté bilaterálne vzťahy, ktoré sú hlboko zakorenené v občianskej spoločnosti a ekonomike. Tento poklad musíme ochraňovať a zveľaďovať.

Tento rozhovor bol uverejnený v denníku Gazeta Wyborcza, ktorá je mediálnym partnerom portálu EURACTIV.pl.