Aké opatrenia proti šíreniu koronavírusu prijali európske krajiny?

Vývoj situácie pandémie v Európe. [WHO]

Pozrite si prehľad podmienok a opatrení, ktoré pre vírus SARS-CoV-2 uplatňujú niektoré krajiny Európskej únie.

Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Po Taliansku hlási v Európskej únii najviac nakazených koronavírusom (SARS-CoV-2) Francúzsko, Španielsko a Nemecko. Na stovky sa potvrdené ochorenie COVID-19 ráta aj v Dánsku, Holandsku, Švédsku a Belgicku. Prvú obeť má aj Poľsko.

Najvýznamnejšie obmedzenia prijal pochopiteľne Rím, kde počty obetí ochorenia, spôsobeného koronavírusom, boli zatiaľ každým dňom väčšie ako v deň predchádzajúci. Zatvorené sú školy, inštitúcie a od dnes (12. marca) aj všetky obchody okrem potravín, lekární a vybraných drogérií.

Od polnoci 13. marca bude platiť aj zákaz cestovania zo Schengenského priestoru do Spojených štátov amerických. Opatrenie ohlásil včera (11. marca) prezident Donald Trump. Európski predstavitelia už jednostranné a neprekonzultované rozhodnutie kritizovali.

Ministri financií Únie pre koronavírus zvažujú fiškálne stimuly

Ministri financií sa dohodli na spoločnom postupe v súvioslosti so zmierňovanim ekonomických dopadov epidémie koronavírusu. Rozhodnutie o konkrétnych fiškálnych stimuloch ale odložili až na ďalšie stretnutie. 

Francúzsko

Francúzsko hlásilo ešte včera po Taliansku najviac nakazených v Európskej únii, takmer 2 300. Od prvého zaznamenaného prípadu z 24. januára v Bordeaux už Paríž hovorí o 48 mŕtvych a 12 vyliečených. Podľa ministra zdravotníctva Oliviera Verana je v kritickom stave 105 osôb. Viac ako 80 percent prípadov má však aj vo Francúzsku ľahký priebeh. Prvým, kto nákaze v krajine podľahol, bol 14. februára čínsky turista.

Prípad nákazy má samotná vláda. Minister kultúry Franck Riester sa podľa vyhlásení napriek svojmu stavu cíti dobre. Nakaziť sa mal od svojich kolegov v parlamente, ktorý potvrdil päť prípadov nákazy. Prezident Emmanuel Macron uviedol, že krajina je „iba na začiatku“ epidémie.

Aj Paríž už prijal opatrenia, avšak stále neohlásil tzv. fázu 3, čo je najvyšší stupeň pohotovosti. Médiá špekulujú, že by najvyššiu pohotovosť mohol prezident ohlásiť už dnes, 12. marca na plánovanej tlačovej konferencii.

Nateraz boli vo Francúzsku zatvorené školy a škôlky v severnej časti Paríža, v Montpellier, na Korzike a v severovýchodnom Francúzsku. Celoštátne sú zakázane návštevy domovov dôchodcov, keďže aj tu sú najviac ohrozenou skupinou práve seniori. Prvá a druhá futbalová liga sa hrá bez divákov, podujatia nad tisíc účastníkov sú zakázané úplne.

Ďalšie informácie o aktuálnom stave vo Francúzsku nájdete tu.

Eurokomisia na boj proti koronavírusu vyčlenila 230 miliónov eur

Nové finančné prostriedky EÚ majú pomôcť odhaliť a diagnostikovať chorobu, zaistiť starostlivosť o infikovaných ľudí a zabrániť jej ďalšiemu šíreniu.

Španielsko

Od dnes už vyšší počet nakazených ako Francúzsko eviduje Španielsko. U takmer 3 000 osôb potvrdili prítomnosť koronavírusu. V krajine však už zomrelo 84 osôb, vyliečených je viac ako 180 ľudí. Nákazu zatiaľ nepotvrdilo len šesť z 50 provincií.

Prvým prípadom bol aj tu turista, tentokrát z Nemecka. Pozitívne ho testovali 31. januára. Prvý prípad sa už objavil aj vo vláde. Ministerka pre rovnoprávnosť Irene Montero dnes oznámila, že spoločne so svojim manželom, druhým podpredsedom vlády Pablom Iglesiasom boli pozitívne testovaní na vírus a ostávajú v karanténe. Parlament hlási zatiaľ tri potvrdené prípady nákazy.

Mimoriadne opatrenia platia od utorka (10. marca) na území baskických regiónov Vitoria a Labastida a od včera (11. marca) aj v provincii Madrid. V týchto oblastiach sú uzavreté všetky školy a univerzity, odporúča sa práca z domu alebo skrátenie pracovnej doby, obmedzenie cestovania a zhromažďovania sa väčšieho počtu osôb (nad 1 000 osôb) v rámci kultúrnych a športových podujatí. Na 15 dní zatvorili aj 200 domovov dôchodcov a všetky múzeá.

Španielsky premiér Pedro Sánchez zdôraznil nutnosť zachovať „jednotu“ národa a zaviazal sa k tomu, že ľavicová koaličná vláda urobí všetko, čo bude v jej silách, aby prekonala pandemickú krízu. Španielsko podľa neho potrebuje ukázať „jednotu, pokoj a stabilitu“, len tak bude totiž schopné prekonať ťažké dni a týždne, kým sa situácia vráti do normálu.

Slovenský rezort diplomacie už vydal odporúčanie druhého stupňa, podľa ktorého radí „zvážiť nevyhnutnosť cestovania“ do krajiny.

Robí Únia málo proti šíreniu nového koronavírusu? Na riešenia pandémie nemá kompetencie

Európska komisia nemá dostatočné právomoci, aby na seba mohla prevziať kompletnú zodpovednosť. Svoju podpornú úlohu však plní, bráni prijímaniu protichodných opatrení v členských štátoch, spúšťa mnohé mechanizmy civilnej ochrany a od začiatku februára má aj koordinačný tím.

Nemecko

Nemecko je s ohľadom na finančné rezervy a funkčný pohotovostný mechanizmus dobre pripravené na epidémiu koronavírusu, ubezpečila včera (11. marca) kancelárka Angela Merkel, podľa ktorej krajina „urobí všetko, čo bude potrebné“, aby zabránila šíreniu vírusu. Kancelárku však citovali mnohé médiá v súvislosti s jej odhadom, že sa v krajine nakazí 60 až 70 percent Nemcov.

Prvého nakazeného evidujú v Bavorsku od 27. januára. Prvé obete prišli 9. marca, pričom išlo o 89-ročnú ženu a 78-ročného muža. Od včera je medzi nakazenými aj člen Bundestagu, zastupujúci menšiu liberálnu stranu, mnohí členovia ostali v karanténe.

V súčasnosti je najviac prípadov zaznamenaných v Severnom Porýnii-Vestfálsku, ktorá je štvrtá najväčšia, ale aj najľudnatejšia spolková krajina Nemecka. Napriek viac ako 1 500 potvrdeným prípadom nákazy nemá Nemecko uzatvorené hranice a nezapojilo ani hraničné kontroly. Už koncom februára sa ale začali prijímať iné opatrenia: od cestujúcich z Číny, Južnej Kórey, Japonska, Talianska a Iránu sa vyžaduje, aby pred vstupom do krajiny nahlásili úradom svoj zdravotný stav; železničné spoločnosti musia ohlasovať cestujúcich s príznakmi; federálna polícia zvýšila kontrolu do 30 kilometrov od hranice. Vláda tiež vyhlásila, že pripraví centrálnu akvizíciu ochranných masiek a oblekov na vytvorenie rezervy.

Celoštátne boli zakázané zatiaľ len podujatia s účasťou nad tisíc osôb. Kým hokejová liga oznámila, že prebiehajúcu sezónu predčasne končí, futbalová liga pokračuje, hoci ostatné dni najmä bez divákov.

Ďalšie informácie o aktuálnom stave v Nemecku nájdete tu.

Je to test pre nás všetkých: EÚ ide proti vírusovej epidémii bojovať aj eurofondami

V rámci novej investičnej iniciatívy na boj proti koronavírusu eurokomisia navrhla využiť 37 miliárd eur cez politiku kohézie, teda eurofondy.

Benelux

Z krajín Beneluxu má najviac potvrdených prípadov nákazy Holandsko (503 a päť, všetci nad 60 rokov, ktorí nákaze podľahli), po ňom Belgicko (takmer 400 prípadov a traja, ktorí epidémii podľahli). Luxembursko má zaevidovaných 19 prípadov nákazy.

Aj trojica týchto krajín zatiaľ pristupuje k reštriktívnym opatreniam iba postupne. Holandsko zatiaľ podlieha iba prvej úrovni bezpečnostných opatrení, čo znamená, že iba vyzýva k obmedzeniu sociálnych aktivít. Samotný premiér Mark Rutte si po výzve, aby si občania prestali podávať ruky, podal ruku so svojím pristojacim kolegom.

Testovaných bolo do včera takmer 10 000 osôb, avšak krajina netestuje tých, ktorí majú iba ľahké príznaky. „V súčasnosti nie je dôvod na zatvorenie škôl alebo stredísk starostlivosti o deti,“ tvrdia tamojšie úrady. Striktnejšie opatrenia platia od utorka v južnom regióne Noord-Brabant, kde zakázali verejné podujatia.

Belgicko má komplikovanejšiu situáciu najmä pre nutnosť koordinácie. Na najvyššej úrovni musí spolupracovať až deväť federálnych a regionálnych ministrov zdravotníctva. Existujúce regionálne rozdiely, pokiaľ ide o preventívne opatrenia už vyústili aj v politické spory, napríklad medzi starostom Antverp a lídrom flámskej separatistickú strany N-VA.

Aj v Belgicku sú opatrenia zatiaľ len menšie, napriek tomu, že dnes potvrdili 34 nakazených v najväčšom domove dôchodcov v Bruselskom regióne. Autority nateraz zakázali organizovanie podujatí v uzavretých priestoroch pre viac ako tisíc osôb. Niektoré organizácie však ešte stále hľadajú „kreatívne riešenia“ ako nariadenia obísť.

Na týchto stránkach nájdete viac oficiálnych informácii o situácii v Holandsku, BelgickuLuxembursku.

Prvý prípad koronavírusu už zaznamenali aj medzi euroúradníkmi

Európska obranná agentúra potvrdila, že jeden z jej zamestnancov bol pozitívne testovaný na nový vírus COVID-19 po tom, ako sa vrátil z cesty v Taliansku. O prípade ako prvý informoval EURACTIV.com.

Vyšehradská štvorka

Najviac prípadov spomedzi štvorice Vyšehradských krajín zatiaľ eviduje Česko (94), po ňom Poľsko (31). Región zatiaľ hlási jedno úmrtie.

Krajiny Vyšehradu začali prijímať omnoho tvrdšie opatrenia, ako väčšina ostatných krajiny Únie. Výnimočný stav má okrem Slovenska aj Maďarsko. Krajina má 13 potvrdených prípadov nákazy, v karanténe je zatiaľ 69 osôb.

Vláda kvôli pandémii vyhlásila mimoriadny stav, včera to potvrdil šéf maďarského úradu vlády Gergely Gulyás. Do Maďarska tak nemôžu ľudia z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu. Opatrenie sa netýka Maďarov vracajúcich sa z týchto krajín domov, po návrate však musia zostať dva týždne v domácej karanténe. Vláda tiež zakázala organizovanie podujatí v uzavretých priestoroch s viac ako 100 účastníkmi a vonkajších akcií s viac ako 500 účastníkmi.

https://twitter.com/JamesMelville/status/1237493555028951040

„Z toho, čo povedala kancelárka Merkelová, som bol v šoku. Vydesilo ma to,“ uviedol premiér Andrej Babiš v reakcii na varovanie nemeckej kancelárky Angely Merkel, podľa ktorej ohrozí koronavírus až 70 percent nemeckej populácie. Babiš si myslí, že Európania nakoniec „zostanú doma vo svojich štátoch”.

Česi už zakázali všetky hromadné akcie s viac ako 30 osobami a tiež bola zrušená výuka na základných, stredných, vysokých aj vyšších odborných školách. Núdzový stav platí v krajine od dnes, 12. marca, 14:00 hod. na dobu 30 dní.

České ministerstvo zahraničných vecí tiež odporúča svojim občanom, aby zvážili predčasný návrat zo Spojených štátov. Ide o reakciu na rozhodnutie amerického prezidenta zakázať vstup na územie cudzincom, ktorí sa za uplynulých 14 dní nachádzali na území schengenského priestoru. Rovnako sa v Čechách upravujú aj prílety a odlety na medzinárodných letiskách.

Modrá vlna | Koronavírus ako argument v prospech európskej federácie

Koronavírus pripomína, že práve v krízových momentoch sa ukazuje nedokončenosť celého európskeho projektu. Túto nedostatočnosť je potrebné odstrániť, inak o EÚ pod tlakom nepriaznivých okolností skôr či neskôr prídeme.

Poľsko včera potvrdilo nárast prípadov nákazy koronavírusom z 22 na 31. Dnes eviduje 49. Prvý prípad nákazy krajina zaznamenala 4. marca. Od dnes bohužiaľ ráta aj prvú obeť. Má ísť o 57-ročnú ženu z Poznane.

Poľská vláda nariadila uzavretie všetkých škôl a univerzít na dva týždne, nateraz do 25. marca. Týka sa to aj kín, divadiel a múzeí. Medzi nakazenými je v Poľsku aj armádny generál Jarosław Mika.

Medzi štvoricou krajín sa už na hraniciach uplatňujú preventívne kontroly.

Na týchto stránkach nájdete viac oficiálnych informácii o situácii v Českej republike, Maďarsku a v Poľsku.

Dopady koronavírusu menovými stimulmi tlmí už aj Európska centrálna banka

Európska centrálna banka (ECB) nezmenila úrokové sadzby, ako očakávali trhy.  Ohlásila však komplexný balík monetárnych stimulov, ktorý má zmierniť dôsledky pokračujúceho šírenia nového koronavírusu.

Lídri Únie sa dohodli na zriadení 25-miliardového fondu na zmierňovanie škôd koronavíru

Európska únia v rámci boja s novým typom koronavírusu umožní štátnu pomoc pre postihnuté firmy a vytvorí investiční fond v hodnote 25 miliárd eur s cieľom zmierniť dlhodobý ekonomický dopad súčasnej epidémie.

Eurokomisárka pre zdravie: Koronavírus nepredstavuje dôvod na paniku

Šírenie nákazy koronavírusom v Európe je znepokojujúce, ale nie je dôvodom na paniku. Vyhlásila to v stredu v Ríme eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakides. Krajiny EÚ spolu v súčasnosti evidujú viac ako 400 nakazených a tri úmrtia.