Ako veľmi EÚ otvoriť? Štáty diskutujú o zozname krajín

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Julien de Rosa]

EÚ má problémy dohodnúť sa na zozname bezpečných krajín, z ktorých po viac ako troch mesiacoch povolí cestovanie do Únie.

Po dňoch rokovaní sa v piatok (26. júna) veľvyslanci členských krajín pri EÚ dohodli na návrhu zoznamu 14 krajín, ktorým by sa hranice EÚ mohli v dohľadnej dobe otvoriť. Spojené štáty americké, kde sa vírus stále šíri, medzi nimi nie sú.

Chorvátske predsedníctvo požiadalo vlády členských štátov, aby sa k zoznamu vyjadrili do soboty, 16. hodiny. Následne by sa malo o zozname krajín hlasovať.

„Stále prebiehajú konzultácie, ktoré budú pokračovať aj v pondelok,“ povedal pre agentúru AFP diplomatický zdroj.

„Nie je jasné, kam to bude smerovať, ale predsedníctvo stále dúfa, že sa bude dať o tejto otázke v pondelok hlasovať,“ cituje zdroj AFP.

Návrh zoznamu „bezpečných krajín“ obsahuje len 14 krajín: Alžírsko, Austráliu, Kanadu, Gruzínsko, Japonsko, Čiernu Horu, Maroko, Nový Zéland, Rwandu, Srbsko, Južnú Kóreu, Thajsko, Tunisko a Uruguaj.

Vonkajšie hranice Únie sa otvoria najskôr v júli

Európska únia plánuje plne otvoriť vnútorné hranice v Schengenskom priestore do konca júna, a v júli začne uvoľňovať cestovanie do EÚ, oznámila eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johansson.

Návrh hovorí aj o otvorení sa cestujúcim z Číny, no len za podmienky, že sa Peking rovnako zachová k Európanom.

Vonkajšie hranice boli pre bežné cestovanie zatvorené od polovice marca. Stalo sa tak až po tom, čo členské štáty začali v dôsledku šíriacej sa pandémie nekoordinovane uzatvárať národné hranice.

Obmedzenia na vonkajších hraniciach by sa mali rušiť postupne, od 1. júla. Na čomkoľvek sa členské štáty dohodnú slúži len ako odporúčanie, keďže kontrola hraníc je národnou kompetenciou a obmedzený počet letov z krajín mimo EÚ pokračoval aj počas pandémie.

Niektoré členské krajiny trvali na tom, aby sa EÚ otvorila len krajinám, kde je epidemiologická situácia „porovnateľná alebo lepšia“ ako v EÚ – vyjadrené číselne – 16 alebo menej prípadov infekcie na 100 tisíc ľudí za posledné dva týždne. Podľa tohto kritéria by sa na zoznam nedostali Spojené štáty, Brazília ani Kanada. Prioritu pre zdravotné hľadisko a užší zoznam krajín žiadalo aj Slovensko.

Iné členské štáty sa na vec pozerali skôr geopoliticky a nechceli zatvoriť dvere cestujúcim z USA zatiaľ čo ich otvoria Číne. Spojené štáty sú v súčasnosti najviac postihnutou krajinou. Na COVID-19 tam zomrelo už 125 tisíc ľudí.

Minulotýždňový briefing ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčoka k otváraniu hraníc EÚ.

Sledovali ste naživo 🎥 môj tlačový brífing k rokovaniam o otváraní vonkajších hraníc EÚ 🇪🇺#diplomaciapreslovensko

Geplaatst door Ivan Korčok op Dinsdag 23 juni 2020