Angela Merkel vyzýva na posilnenie zdravotníckych kompetencií Únie

Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas zasadnutia nemeckého parlamentu Bundestag v Berlíne 21. apríla 2021. [AP Photo/Michael Sohn]

Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkel by Európska únia mohla v budúcnosti disponovať väčšími právomocami v oblasti zdravia. Vedela by tak lepšie reagovať na krízy, akou je aj súčasná pandémia koronavírusu. 

Spolková kancelárka Nemecka Angela Merkel, ktorá z funkcie v septembri odíde po 16 rokoch vládnutia, má v poslednej dobe problémy s koordináciou epidemických opatrení prijatých na regionálnej úrovni. V stredu (21. apríla) tiež priznala, že EÚ urobila viacero chýb pri spoločnom zadovážení vakcín pre kontinent.

Napriek tomu jej vyhlásenie, že Únia by mala mať väčšie kompetencie v zdravotníctve, vyvolalo v Európskej ľudovej strane (EPP) rozpačité reakcie. Súčasťou konzervatívnej frakcie je aj jej strana Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU).

K vyrovnaniu zdravotníckych štandardov v Únii musia dať podnet občania

Prieskumy ukazujú, že Európania chcú v zdravotníctve silnejšiu Úniu. Komisia predstavila svoju iniciatívu, ktorá by posilnila existujúce nástroje. Na zmazanie rozdielov medzi kvalitou starostlivosti by ale bolo treba zmeniť základné zmluvy. Impulz môže vyjsť z Konferencie o budúcnosti Európy.

Kancelárka je naklonená aj zmene základných zmlúv Únie. „Vždy som bola otvorená zmenám dohôd, ak majú zmysel,“ uviedla v rámci panelu o perspektívach Únie do budúcnosti, na ktorom vystúpil aj líder EPP Manfred Weber.

Podľa Merkel by Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), ktoré sídli v Štokholme, mohlo nadobudnúť nové kompetencie a v budúcnosti mať silnejšie slovo pri tvorení európskej zdravotníckej politiky. Fungovanie ECDC je založené na modeli nemeckého inštitútu Roberta Kocha (RKI).

Kancelárka sa vyjadrila kriticky aj na adresu členských štátov, ktoré sa stavajú skepticky k očkovacej stratégii Európskej komisie. „Je nesprávne zadovážiť si a spoliehať sa na čínske a ruské vakcíny bez toho, aby ich schválila Európska lieková agentúra (EMA),“ povedala Merkel.