Bezplatné cestovanie po Európe? Stačí mať 18 rokov a odpovedať na jednoduchý kvíz

Európska komisia sa rozhodla, že poskytne 15 tisíckam teenagerov cestovné poukážky vo výške 255 eur. [pixabay]

Mladí Európania môžu zadarmo cestovať a spoznávať Európu. Stačí, ak správne odpovedia na šesť otázok o európskej histórii a kultúre. Európska komisia spustila nový program DiscoverEU, ktorý rozdá 15 tisíc bezplatných cestovných lístkov.

DiscoverEU, nová iniciatíva Európskej únie, ktorá ponúka 18-ročným občanom členských krajín príležitosť zadarmo objavovať ich kontinent, sa stáva realitou. Uviedol to vo štvrtok (3. mája) eurokomisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics.

Európsky parlament schválil ešte minulý rok návrh, v ktorom žiadal Komisiu, aby darovala bezplatné cestovné lístky Interrail každému mladému Európanovi k 18. narodeninám. Tento návrh bol podľa exekutívy príliš drahý – odhaduje sa, že by stál 1,6 miliardy eur.

Komisia sa rozhodla, že namiesto toho poskytne 15 tisíckam teenagerov poukážky na cestovanie vo výške 255 eur.

Európska komisia vyčlenila na tohtoročný program 12 miliónov eur. V stredu (2. mája) navrhla vyčleniť ďalších 700 miliónov eur na rozpočtové obdobie 2021-2027.

Európsky rok kultúrneho dedičstva

Cieľom tejto iniciatívy je, aby mladí ľudia nadviazali nové kontakty, spoznali rozdielne kultúry a sami zisťovali, čo spája Európu. Do programu sa môžu tento rok zapojiť aj mladí Briti, keďže rokovania o brexite ešte neskončili.

Bezplatné výlety „by mali byť spojené s miestom s určitou hodnotou z hľadiska európskeho kultúrneho dedičstva, špecifických spoločenských alebo kultúrnych hodnôt a tradícií“, uviedol zdroj z Komisie.

Mladí ľudia a politika: nedôvera a radikalizácia

Politické názory mladých ľudí v strednej Európe charakterizuje nedôvera voči štandardným politikom a inštitúciám, nezáujem, a radikalizácia, zhodli sa experti z Českej republiky, Maďarska, Rakúska a Slovenska.

Žiadatelia budú povinní uviesť, kam chcú vycestovať, no nebudú musieť vysvetľovať, prečo je ich výber dôležitý z hľadiska európskej kultúry alebo histórie.

Účastníci programu DiscoverEU môžu cestovať 30 dní a navštíviť jednu až štyri zahraničné destinácie. Komisia pripomenula, že rok 2018 je vyhlásený za Európsky rok kultúrneho dedičstva, takže mladí cestovatelia budú mať príležitosť zúčastniť sa mnohých podujatí, ktoré sa konajú po celej Európe.

Šesť otázok o EÚ

O „šťastlivcoch“ sa rozhodne na základe online súťaže. Záujemci budú musieť odpovedať na šesť otázok o európskej subsidiarite, kultúre, geografii a histórii. Ich odpovede bude posudzovať porota zložená z úradníkov Európskej komisie.

Otázky by nemali byť ťažké, keďže väčšina odpovedí sa bude dať jednoducho „vygoogliť“, povedal jeden z úradníkov Komisie.

Komisia chce osloviť viaceré skupiny možných žiadateľov a preto plánuje spustiť kampaň na sociálnych médiách. Chce, aby vybraní teenageri pochádzali z rôznych prostredí a aby to boli hlavne tí, ktorí nemajú možnosť cestovať.

Podmienky

Záujemcovia o prvé kolo prihlášok budú musieť podať žiadosť v priebehu dvojtýždňového obdobia v júni prostredníctvom Európskeho portálu pre mládež.

Všetci žiadatelia musia najneskôr do 1. júla 2018 dosiahnuť vek 18 rokov, musia byť občanmi Únie a pripravení cestovať počas tohto leta.

Druhé kolo podávania žiadostí prebehne v druhej polovici roka 2018. Komisia spresnila, že sa bude odvíjať od zostávajúceho rozpočtu a tiež od spätnej väzby zo strany prvých účastníkov.

Podrobnejšie informácie o tejto iniciatíve budú zverejnené v polovici mája na webovej stránke Európskeho portálu pre mládež. Informácie budú aj na facebookovej stránke a twitterovom účte European Youth.

Bezplatné cestovanie pre všetkých vs. Erazmus

S myšlienkou bezplatného cestovania po Európe prišiel v roku 2016 Manfred Weber, europoslanec, ktorý vedie najväčšiu politickú skupinu Európsku ľudovú stranu. Chcel, aby mohli mladí Európania spoznať iné krajiny a ich kultúru.

Weber označil iniciatívu Komisie za spôsob, ako „ukázať Európanom, že Európska únia je niečo viac ako len stroj na prijímanie novej legislatívy“.

Europoslanec však skritizoval pilotný projekt, ktorý prebehol v minulom roku  a mal rozpočet vo výške 2,5 milióna eur. Weber chce, aby DiscoverEU neostal len pri 15 tisíckach bezplatných lístkov, ale zahrnul všetkých mladých.

Lobistická skupina Európske fórum mládeže uviedla, že je „veľmi sklamaná“, že Komisia plánuje presmerovať finančné prostriedky na bezplatné cestovné poukážky namiesto toho, aby zvýšila rozpočet pre výmenný program Erazmus. Rozpočet na Erazmus sa síce zdvojnásobil, no fórum tvrdí, že by potreboval desať krát vyššie financovanie.

Španielsky dôchodca ide na výmenný pobyt cez Erasmus

Jedným z vysokoškolských študentov, ktorí sa zapoja do výmenného programu Erazmus, je aj osemdesiatročný Španiel, Miguel Castillo. V rámci svojho univerzitného štúdia vycestuje budúci týždeň do talianskeho mesta Verona.