Bohaté krajiny skúpili väčšinu vakcín proti COVID-19

Žena s maskou v Port-au-Prince, Haiti, marec 2020. [EPA-EFE/Jean Marc Herve Abelard]

Až deväť z desiatich ľudí v chudobných krajinách sa možno nebude môcť zaočkovať proti COVID-19, keďže bohaté krajiny nakúpili oveľa viac vakcín, ako reálne potrebujú, tvrdia aktivisti. 

Bohaté krajiny, kde žije 14 percent svetovej populácie, poskupovali za posledný mesiac až 53 percent sľubných vakcín, tvrdí iniciatíva People’s Vaccine Alliance. Aliancia, ktorej členmi sú organizácie ako Oxfam, Amnesty International a Global Justice Now, sa zasadzuje, aby farmaceutické spoločnosti a korporácie, čo narábajú s vakcínami, zdieľali svoje technológie a duševné vlastníctvo so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) s cieľom vyrobiť viac vakcín.

„Toto by nemal byť súboj medzi krajinami o zabezpečenie dostatku vakcín,“ hovorí poradkyňa aliancie Mohga Kamal-Yanni pre Thomson Reuters Foundation. „V bezprecedentných časoch svetovej pandémie by sa mali byť životy a živobytie ľudí uprednostniť pred ziskom farmaceutických spoločností,“ dodala.

Zatiaľ čo v Británii dostali vysokorizikové skupiny obyvateľstva prvú dávku vakcíny od Pfizer a BioNTech už v utorok (8. decembra), väčšina obyvateľstva v 67 krajinách s nízkym alebo nižším stredným príjmom, ako Bhután, Etiópia alebo Haiti, sa k vakcíne zrejme nedostane.

Prečo ľudia veria nezmyslom o koronavíruse

Spoločenské vedy ponúkajú niekoľko riešení, ako odolať hoaxom, nepravdám a konšpiráciám Kľúčom k ochrane pred nepodloženými presvedčeniami je kritické a vedecké myslenie.

Bohaté krajiny kúpili skoro všetky zásoby dvoch z trojice vakcín, ktorých účinnosť je už známa, konštatuje aliancia. Sú to vakcíny od firiem Moderna a Pfizer/BioNTech. Farmaceutická firma AstraZeneca a Oxfordská univerzita sa zaviazali, že poskytnú 64 percent svojich zásob vakcín ľuďom v rozvojových krajinách. Podľa prepočtov aliancie to ale v skutočnosti znamení, že sa vakcíny budúci rok dostanú „pri najlepšom“ k 18 percentám svetovej populácie.

Aktivisti pri analýze zmlúv, ktoré uzatvorili štáty s ôsmimi poprednými výrobcami vakcín, vrátane čínskeho Sinovac a ruskej Sputnik V, pracujú s údajmi spoločnosti Arifinity, ktorá sa venuje informáciám a analýze vedeckých dát.

Európska únia, Spojené štáty, Británia, Kanada, Japonsko, Švajčiarsko, Austrália, Hongkong, Macao, Nový Zéland, Izrael a Kuvajt podľa nich doteraz kúpili 53 percent všetkých potenciálnych vakcín.

Kanada dokonca nakúpila toľko vakcín, že by mohla zaočkovať svoju populáciu päťkrát, poznamenal Oxfam. „Tým, že bohatšie krajiny nakupujú veľkú časť dostupných vakcín, porušujú svoje záväzky voči ľudským právam,“ tvrdí vedúci oddelenia ekonomickej a sociálnej spravodlivosti v Amnesty International Steve Cockburn.