Bulharskí úradníci predávali pasy a európske občianstvo za päť tisíc eur

Bulharské pasy. [Media News BG]

Bulharská polícia rozbila zločineckú skupinu, ktorá predávala falošné dokumenty. Patrili medzi nich aj štátni úradníci.

Bulharské úrady rozbili zločineckú skupinu vedenú štátnymi predstaviteľmi, ktorá predávala falošné dokumenty cudzincom. Oznámili to včera, 29. októbra. Podľa zložiek sa skupine počas činnosti podarilo predať tisíce bulharských pasov za približne päť tisíc eur za kus. Vďaka pasu majitelia zakúpených pasov získali aj európske občianstvo.

Bulharská prokuratúra v tejto súvislosti vzniesla podľa miestnych médií obvinenia voči riaditeľovi Štátnej agentúry pre zahraničných Bulharov Petarovi Haralampievovi. Toho zadržali spoločne s ďalšími 20 predstaviteľmi tejto agentúry počas policajných razií, ktoré prebehli vo viacerých častiach Bulharska.

„Zlaté víza“ zaručili krajinám, ktoré ich vydávali, miliardové investície

Európske krajiny otvorili svoje dvere kriminálnikom a podvodníkom. Správa Transparency International a Global Witness varuje pred podozrivými praktikami niektorých krajín EÚnie, ktoré svoje pasy a víza vymieňajú za investície.

Za ostatných desať rokov vydali bulharské úrady vyše 115 tisíc dokumentov na základe programu, ktorý pas prideľuje potomkom bulharských predkov. Väčšina z nových držiteľov má byť podľa úradu najmú zo susedných krajín, ktoré zatiaľ nie sú členmi Európskej únie. Pas potom nevyužijú na to, aby ostali v Bulharsku, ale ich kroky najčastejšie smerujú do iných, západných európskych krajín.

Systém vydávania osvedčení o predkoch

Petara Haralampieva a ďalších troch popredných činiteľov obvinili zo založenia zločineckej skupiny, z prijímania úplatkov, falšovania a zneužitia úradu.

Denne skupina údajne vydávala až 30 falošných osvedčení, ktoré potvrdzovali, že majú aspoň jedného bulharského predka. Na základe týchto potvrdení potom získavali bulharské občianstvo a bulharské preukazy totožnosti, ktoré ich oprávňovali žiť a pracovať v krajinách Európskej únie.

Lokálne médiá informovali, že šéf agentúry má blízky vzťah menšej z vládnych strán, strane VMRO. Koaličná strana však jeho členstvo odmietla a uviedla, že pre chytených úradníkov bude žiadať najtvrdší trest.

„Zlaté víza“ pre majetných z tretích krajín spochybňujú demokratickosť vízového režimu

EÚ podpláca Líbyu, aby zabránila cestám do Európy, zatiaľ čo niektoré členské štáty predávajú skorumpovaným zahraničným politikom „zlaté víza“, píše europoslankyňa ANA GOMESOVÁ.

Hovorca Európskej komisie informoval, že inštitúcia zatiaľ nebude informácie komentovať, nakoľko vyšetrovania stále prebiehajú. Exekutíva Európskej únie však pripomenula, že v súčasnosti pripravuje správu o tom, ako jednotlivé členské krajiny udeľujú občianstvo za nemalé poplatky, známe ako „zlaté víza“.

Už o dva týždne (13. novembra) vydá Európska komisia aj hodnotiacu správu pre Bulharsko v rámci takzvaného Mechanizmu spolupráce a overovania. Každoročné správy hodnotia posun krajiny, ktorá do EÚ pristúpila v roku 2007, najmä v stále potrebných reformách v oblasti justície a v boji proti korupcii a organizovanému zločinu.