COVID-19: Angela Merkelová je v karanténe, viaceré krajiny hlásia prvé obete

Ilustračný obrázok. Sanitárny pracovník v Španielsku. [EPA-EFE/Brais Lorenzo]

Taliani aj Španieli zatiaľ prehrávajú v boji proti nákaze. V krajine naďalej denne pribúda viac ako päťtisíc novo nakazených ľudí. Stúpa aj denný počet obetí. Prvé obete koronavírusu hlásia zo Srbska, Maďarska, Rumunska či Česka.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Situácia sa začína vymykať spod kontroly v Španielsku, kde rapídne pribúda počet nakazených a lôžok intenzívnej starostlivosti je málo. Švédsko a Británia sa k vírusu stavajú odlišne ako zvyšok Európy, radikálne opatrenia prijímajú len veľmi pomaly a s nevôľou.

MADRID

Španielske zdravotníctvo kolabuje. V krajine je už viac ako 25 tisíc nakazených. Rýchlo sa to zhoršuje, cez víkend pribudlo množstvo prípadov. V nedeľu, 22. marca, počet obetí vírusu dosiahol vrchol, zomrelo 375 ľudí. V jeden deň pritom pribudlo viac ako tritisíc nakazených. Mimoriadny stav sa v Španielsku predlžuje na ďalšie dva týždne.

Španieli vedú aj iné štatistiky. Spotreba paliva napríklad prudko klesla na celoštátnej úrovni. Využívanie  internetu stúplo o 80 percent odkedy ľudia prešli na prácu z domu. Predseda vlády takisto uviedol, že Španielsko za posledný týždeň zaznamenalo 50 percentný pokles kriminality.  Zároveň predstavitelia španielskej vlády apelujú, že krajinu čaká mimoriadne ťažký týždeň.  Predpokladajú, že prípady nákazy budú prudko stúpať.

BERLÍN

Angela Merkelová je v karanténe. Nemeckej kancelárke lekár podal v piatok 20. marca profylaktickú pneumokokovú vakcínu. Lekárovi následne  potvrdili pozitívny test na COVID-19. Počas nasledujúcich dní bude preto kancelárka viackrát testovaná, pracovať bude z domu.

Podľa novej dohody medzi federálnou vládou a nemeckými spolkovými krajinami sú v krajine zakázané všetky verejné zhromaždenia, na ktorých sú viac ako dvaja ľudia, ktorí nežijú v rovnakom bydlisku. Nákupy potravín či krátke vychádzky von zostávajú povolené len v prípade, že ľudia budú medzi sebou udržiavať vzdialenosť najmenej jeden a pol metra. Nové pravidlá sú v Nemecku platné od pondelka 23. marca až do Veľkonočných sviatkov. Po víkende je v Nemecku nakazených viac ako 20 tisíc ľudí.

Nemecká vláda ide finančne podporovať nemocnice. Nemocnice teraz dostanú 560 eur za každé uvoľnené lôžko. Nemocnice takisto dostanú 50 tisíc eur na novú jednotku intenzívnej starostlivosti s ventilátormi. Počas nasledujúcich ôsmich týždňov dostanú aj bonus 50 eur na liečeného pacienta.

HELSINKI

Prvá smrť. Fínske orgány hlásia, že išlo o staršieho pacienta. V sobotu, 21. marca, sa počet nakazených v krajine zvýšil na 521, z toho 61 percent mužov a 39 percent žien.

ŠTOKHOLM

Švédi pijú kávu a užívajú si jarné slnko. Švédsko v porovnaní s ostatnými severskými krajinami a krajinami Únie naďalej rieši situáciu s koronavírusom odlišne. Krajina stavia skôr na žiadosti a odporúčania než na rozkazy a nútené opatrenia. Od ľudí sa tak maximálne požaduje, aby konali zodpovedne, udržiavali si vzájomnú vzdialenosť a ak je to možné, pracovali z domu. V Štokholme si ľudia užívajú jarné slnko v parkoch a deti sa hrajú vonku, reštaurácie a kaviarne otvárajú svoje terasy. Zhromaždenia s maximálnym počtom 499 sú stále povolené, pričom zákaz vychádzania von nie je ani medzi návrhmi.

Hranice Švédska sú pre občanov Únie naďalej otvorené. Základné školy pokračujú vo vyučovaní v normálnom režime, stredné a vysoké školy už prešli na diaľkové vzdelávanie. Podľa švédskych úradov je udržiavanie otvorených škôl v tejto situácii menej škodlivé ako ich zatvorenie. Ak by deti nechodili do školy, môžu sa odcudziť od spoločnosti a prejsť k trestnej činnosti.

V súčasnosti teda orgány vo Švédsku postupujú pomaly. To by sa však mohlo zmeniť aj s pribúdajúcim počtom nakazených, pretože počet lôžok intenzívnej starostlivosti je vo Švédsku nižší ako v mnohých iných európskych krajinách. Ak bude počet prípadov stúpať rovnakým tempom, odhaduje sa, že tieto jednotky budú v Štokholme plné do stredy alebo štvrtka tohto týždňa. Švédsko sa tak v súvislosti s šírením vírusu skloňuje ako „nové Taliansko“.

ZÁHREB

Nové prísne opatrenia. V Chorvátsku cez víkend rýchlo pribudli nové prípady. V nedeľu bolo spolu potvrdených 254 nových pacientov. Od nedele 22. marca sa v krajine zastavuje verejná doprava vrátane medzimestských liniek autobusov a železníc. Minister vnútra Davor Bozinovic vyhlásil, že od nedele, 22. marca, majú ľudia zakázané opustiť svoje bydlisko. Krajinu cez víkend navyše zasiahlo aj zemetrasenie.

Ako koronavírus Slovensku (možno) zachráni eurofondy

Pomalé čerpanie eurofondov v predošlom roku môže Slovensku paradoxne pomôcť s investíciami na zmierňovanie škôd spôsobených ochorením COVID-19. Komisia novej vláde teoreticky umožňuje na tento účel použiť aj všetky doposiaľ nevyčerpané peniaze z fondov EÚ.

BELEHRAD

Privítali čínskych zdravotníkov. V sobotu 21. marca pristálo v Belehrade lietadlo z Pekingu s dodávkou lekárskej pomoci. Ide o zdravotnícke pomôcky, ochranné prostriedky a tím šiestich čínskych epidemiológov z oblasti Wuhan. Na letisku čínskych zdravotníkov privítal srbský prezident Vučič. „Príchod čínskych zdravotníkov je pre nás veľmi dôležitý, pretože ako prví porazili dnešného veľkého nepriateľa,“ uviedol.

BUKUREŠŤ

Prvé úmrtia. Rumunsko cez víkend potvrdilo 66 novo nakazených, čím sa celkový počet zvýšil na 433. Úrady potvrdili aj prvé dve úmrtia spôsobené novým koronavírusom. Obaja pacienti mali predchádzajúce zdravotné ťažkosti. Ide o 67 ročného pacienta s rakovinou  a 74 ročného pacienta, ktorý bol hospitalizovaný v Bukurešti. Krajina v týchto dňoch začína zavádzať prísne opatrenia.

VARŠAVA

Dobré správy z Poľska. Z nemocnice bol prepustený tzv. „pacient nula“. 66 ročný muž, ktorému ako prvému diagnostikovali koronavírus, opustil nemocnicu v západnom Poľsku. Celkový počet úspešne vyliečených ľudí sa v Poľsku odhaduje na 13.

PRAHA

Prvá obeť. V Česku podľahol vírusu 95 ročný muž. Česi avizujú, že hranice môžu mať zatvorené aj rok alebo dva.

PARÍŽ

Chodia bez rúšok. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok 20. marca pohrozil, že zatvorí francúzske hranice pre Britániu, ak predseda vlády Boris Johnsom neprijme prísnejšie opatrenia na zabránenie prepuknutie koronavírusu. Francúzi navyše naďalej chodia na verejnosti bez rúšok. Za porušenie nariadení sú pokuty približne 140 eur. V krajine sa rýchlo zvyšuje počet nakazených.