COVID-19: Austrian Airlines ohlásili začiatok letov od polovice júna

Stroje spoločnosti Austrian Airlines. [EPA-EFE/Christian Bruna]

Fínsko bude zrejme žiadať zmenu pomeru grantov a pôžičiek v novom Fonde obnovy. Andrej Babiš nesúhlasí, aby národné alokácie z Fondu ovplyvňovala aj miera nezamestnanosti.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

BERLÍN

Pomoc pre majiteľov reštaurácií a pre rodiny. Dolná komora nemeckého parlamentu (Bundestag) dosiahla dohodu o ďalšej pomoci na zmierňovanie dopadov koronavírusu. Zahŕňa pomoc pre reštaurácie a rodiny. Pracujúci rodičia, ktorí sa starajú o svoje deti budú mať nárok na kompenzáciu mzdy za 20 týždňov. DPH na reštauračné služby sa zníži z 17 na 9 percent. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PARÍŽ

Sloboda bude pravidlom. Francúzsky premiér Edouard Philippe ohlásil sériu uvoľnení protikoronavírosvých opatrení, ktoré začnú platiť od 2. júna. Otvoria sa pláže, parky a jazerá. Prevádzky budú môcť fungovať takmer v celej krajine. Kiná, štadióny, posilňovne, diskotéky zostanú zavreté až do 21. júna. „Sloboda sa stane pravidlom a zákazy výnimkou,“ povedal Philippe s tým, že situácia s koronavírusom sa vyvíja dobre, hoci treba zostať obozretný.  (EURACTIV.FR)

LONDÝN

Johnsonov poradca škandál ustál. Hlavný politický poradca britského premiéra Borisa Johnsona, Dominic Cummings, podľa všetkého prežije škandál, ktorý spočíval v tom, že porušil vládne nariadenia necestovať počas kulminujúcej pandémie koronavírusu. Polícia záležitosť uzavrela s tým, že Cummings porušil usmernenia ale nie zákon. Johnson na to reagoval, že tým je pre neho záležitosť vyriešená. Podľa prieskumov stála táto kontroverzia vládu 5 percentuálnych bodov podpory. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

VIEDEŇ

Austrian Airlines začnú lietať v júni. Rakúsky národný letecký dopravca začne operovať lety od 15. júna. Prvými destináciami budú európske mestá a izraelský Tel Aviv. Do konca júna plánuje obsluhovať 40 destinácií čo predstavuje 5 % ich predkrízovej ponuky. Očakáva sa, že v júli sa začnú prevádzkovať aj diaľkové lety. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

HELSINKI

Viac pôžičiek ako grantov. Fínsko by preferovalo v navrhovanom Fonde obnovy viac pôžičiek ako grantov, povedala ministerka pre európske záležitosti Tytti Tuppurainen (SDP). Pomer v návrhu Európskej komisie je 500 miliárd grantov a 250 miliárd vo forme pôžičiek. Ministerka financií Katri Kulmuni (Centre) pre noviny Helsingin Sanomat uviedla, že návrh Komisie sa bude musieť upraviť. Granty bez podmienok nie sú podľa nej dobrým trendom. Z pätice vládnych strán sa zdajú byť najspokojnejší Zelení. Opozičná populistická strana Fíni, fond kritizuje ako Trójskeho koňa, nástroj, ktorý porušuje pravidlá a je pokusom urobiť z EÚ dlhovú úniu a federáciu. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

COVID-19: V Španielsku vyhlásili štátny smútok za obete koronavírusu

Francúzsko odskakuje od lieku hydroxycholrín, Nemecko bude testovať ľudí bez príznakov.

RÍM

385,000 nezamestnaných. Až 2,2% (385,000) ľudí v Taliansku prišlo počas pandémie o prácu, vyplýva z odhadov Talianskeho národného inštitútu pre štatistiku (Istat). Najviac zasiahnuté sú sektory turizmu, najmä reštaurácie a hotely. V druhom slede je to obchod a logistika. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Kanárske ostrovy dúfajú v oživenie turizmu. Keď španielska vláda uvalila na krajinu izoláciu turistickú ruch na Kanárskych ostrovoch padol na nulu, hoci boli jedným z najmenej postihnutých častí krajiny. Kanárske ostrovy majú miernu celoročne príjemnú klímu, dúfajú preto, že sa im vďaka pilotnému projektu podarí turistov prilákať opäť.

VARŠAVA

Poľsko dostane 20 % z Fondu spravodlivej transformácie. Návrh Fondu spravodlivej transformácie predpokladá, že do Poľska poputuje 8 miliárd eur, čo je najvyššia suma zo všetkých krajín. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

PRAHA

Kategorický nesúhlas. Český premiér Andrej Babiš nepodporuje spoločné zadlžovanie EÚ a nesúhlasí s tým, aby bola nezamestnanosť alokačným kritériom pre Fond obnovy. „Kategoricky odmietam myšlienku, že by mala nezamestnanosť zohrávať silnú úlohu v tejto schéme,“ povedal. Krajiny, ktoré si aj v ťažkých časoch udržali nízku nezamestnanosťou nesmú byť podľa Babiša trestané. Súčasný návrh je tiež založený na HDP, Babiš by preferoval, aby sa alokácie odvíjali od HNP. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUKUREŠŤ

Uvoľňovanie od júna. Rumunská vláda rozhodla, že sa od 1. júna budú v krajine uvoľňovať ďalšie opatrenia. Povolia sa športové podujatia bez obecenstva, kultúrne podujatia pod holým nebom do 500 divákov, za predpokladu, že budú sedieť od seba aspoň dva metre a nosiť rúško. Otvoria sa vonkajšie terasy a pláže, povolí sa aj cestovanie medzi regiónmi.

ĽUBĽANA

Koniec rúškam. Slovinsko otvára od 1. júna základné školy, hotely, posilňovne a wellness. Rúška už nebudú povinné ani v uzavretých miestach. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)