COVID-19: Česi testujú inteligentnú karanténu, využívajú údaje od operátorov a bánk so súhlasom ľudí

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Daniel Dal Zennaro]

Srbský epidemiológ tvrdí, že úplný zákaz vychádzania nie je potrebný, ak sú ľudia disciplinovaní. V Nemecku pribúdajú nakazení pacienti v domovoch dôchodcov.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

VARŠAVA

Obmedzený počet ľudí v obchodoch. V Poľsku podobne ako na Slovensku po novom prijímajú ďalšie opatrenia. Vzťahujú sa hlavne na počty zákazníkov v obchodoch. V krajine tak môžu byť v obchodoch maximálne traja ľudia na jednu pokladňu. Ak je v prevádzke funkčných päť pokladníc, môže byť v obchode naraz 15 ľudí. Rovnako sa obmedzenia vzťahujú aj na trhy. Na poštách platí obmedzenie dvaja ľudia na jedno okienko. Nové pravidlá sa zavádzajú aj preto, že mnoho mladých ľudí nerešpektovalo zákazy vychádzania.

BERLÍN

Nové prípady v domovoch dôchodcov. Predseda Inštitútu Roberta Kocha, Lothar Wieler, na tlačovej konferencii v utorok, 31. marca,  varoval, že miera úmrtnosti sa v Nemecku pravdepodobne zvýši. Pribudli aj nové prípady v domovoch dôchodcov. Wieler takisto zdôraznil, že každý musí brať v Nemecku obmedzenia vážne. “90 percent ľudí vie, že by mali ostať doma, ale iba 77 percent to naozaj robí,” uviedol. Výzvu ostať doma smeroval najmä k starším ľuďom a rizikovým skupinám, ktoré v súčasnosti usmernenia nedodržiavajú.

Minister zdravotníctva Jens Spahn (CDU) opäť vyjadril podporu pre využívanie dát najmä zo smartfónov na sledovanie polohy ľudí v rámci boja proti šíreniu nákazy. Strany SPD a FDP sú voči tejto myšlienke skeptickí. Ministerka spravodlivosti Christine Lambrechotvá (SPD) nedávno vyhlásila, že by sa tento druh sledovania mohol vykonávať len na dobrovoľnej báze. V Inštitúte Roberta Kocha sa už pracuje na aplikácii, prostredníctvom ktorej ľudia dobrovoľne povolia sledovanie ich pohybu a aplikácia používateľov anonymne informuje, keď prídu do kontaktu s nakazeným človekom.

Únia pomáha Balkánu a krajinám Východného partnerstva, na boj s vírusom posiela milióny

Viac ako miliarda eur má pomôcť nielen zdravotníctvu, ale aj oživiť ekonomiku a podporiť krajiny v čase, keď budú čeliť následkom pandémie.

PRAHA

Spustili inteligentnú karanténu. Česko zaviedlo nový spôsob karantény na južnej Morave. Je založená na systéme, ktorý sleduje predošlý pohyb nakazených ľudí a takisto tých, s ktorými nakazený človek prišiel do kontaktu s cieľom nájsť ďalších infikovaných. Využívajú sa údaje od mobilných operátorov a bánk po predchádzajúcom súhlase sledovanej osoby. Ak sa systém ukáže ako účinný, bude implementovaný v celej krajine.

Medzitým sa preventívne opatrenia predĺžili do 11. apríla. Všetky obchody, reštaurácie a bary sú zatvorené. Výnimkou budú naďalej len supermarkety, potraviny a lekárne. Voľný pohyb je obmedzený a vo verejných priestoroch musia ľudia nosiť rúška. Očakáva sa, že tieto prísne opatrenia majú byť v druhej polovici apríla nahradené práve inteligentnou karanténou.

ZÁHREB

Ľudia sú disciplinovaní. Počet novoinfikovaných pacientov je v krajine viac-menej rovnaký, čo naznačuje, že neprichádza k výraznému pribúdaniu nových prípadov. “Máme všetky dôvody domnievať sa, že naše opatrenia sú účinné,” uviedol minister zdravotníctva Vili Beroš. Oznámil aj to, že zdravotnícky systém sa po počiatočnom šoku z pandémie “spamätal”. Vedúci Inštitútu verejného zdravia Krunoslav Capak uviedol, že po zemetrasení v Záhrebe nedošlo k výraznému nárastu infekcií. Naznačuje to, že ľudia dodržiavajú pravidlá aj počas katastrofy.

BELEHRAD

Zákaz vycházania nie je potrebný, v prípade, že by boli ľudia disciplinovaní. Myslí si to srbský epidemiológ Predrag Kon. V rozhovore pre televíziu N1 uviedol, že úplný zákaz vychádzania by v krajine prijali vtedy, ak by zaznamenali rýchly nárast počtu infikovaných a úmrtí. Vírus by podľa neho nemal šancu prežiť, ak by sa zaviedol celodenný zákaz vychádzania na dva týždne. Ide však podľa neho o poslednú možnosť v boji proti šíreniu vírusu. Srbský prezident prišiel s myšlienkou zákazu úplného vychádzania pred pár dňami.