COVID-19: Česi vyrábajú respirátory pomocou 3D tlačiarní, v Rumunsku mali ošetrovať aj infikovaní lekári

Prototyp respirátora z 3D tlačiarne z Českého inštitútu informatiky, robotiky a kybernetiky na Technickej univerzite v Prahe. (CVUT), 23 marec 2020. [EPA-EFE/Martin Divisek]

Nemecká vláda vyčlenila miliardové balíky na pomoc podnikateľom. Vo viacerých európskych krajinách predlžujú trvanie mimoriadneho stavu. 

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Španielsko začalo s distribúciu rýchlotestov. Vláda na Cypre sa rozhodla obmedziť cestovanie po ostrove do 13. apríla. V Británii zavádzajú prísne opatrenia, premiér Boris Johnson rozhodol o obmedzení voľného pohybu pre ľudí. V Londýne postavia novú nemocnicu. V Poľsku sa vedie debata o presunutí prezidentských volieb, ktoré sú naplánované na máj. Opozícia chce termín odložiť, podľa vlády k tomu zatiaľ nie je žiaden dôvod. V Maďarsku odmietli opoziční poslanci hlasovať o návrhu zákona, ktorý by maďarskej vláde umožnil vládnuť neobmedzene pomocou dekrétov, a to na dobu neurčitú. Premiér Viktor Orbán povedal, že pokiaľ opoziční poslanci nebudú hlasovať o rozšírení núdzového stavu, vyrieši vláda krízu aj bez nich.

VIEDEŇ

Opatrenia do Veľkonočných sviatkov. Vláda predĺžila opatrenia aj z dôvodu, že počet nakazených sa blíži k štyrom tisíckam. V posledných dňoch sa však miera nových prípadov spomaľuje. Doteraz v Rakúsku zomrelo na nákazu 16 ľudí. V krajine chcú začať s masívnym testovaním, v súčasnosti má Rakúsko 20 špecializovaných laboratórií na analýzu vzoriek. V krajine sa hovorí aj o celoplošných hromadných testoch. Rakúsky minister vnútra uviedol, že 95 percent populácie „fenomenálne spolupracuje“ v rámci obmedzení verejného života.

PRAHA

Cesta k lieku na korovínarus? Do Česka dorazil v utorok 24. marca experimentálny liek Remdesivir zo Spojených štátov. Liekom, ktorý bol pôvodne vyvinutý na boj proti vírusu Ebola, je v súčasnosti v Česku liečený pacient v kritickom stave. Česko je jedinou krajinou, ktorá má v súčasnosti možnosť tento liek získať, americká spoločnosť Gilead Sciences totiž k nemu pozastavila prístup.

Česká technická univerzita vyvinula špeciálny model respirátora, ktorý je možné vyrobiť pomocou 3D tlačiarní. Univerzita vyrába respirátory v spolupráci s automobilkou Škoda, podľa ktorej dokážu vyrobiť denne 60 respirátorov. V krajine je v súčasnosti 1394 pozitívnych prípadov a dve úmrtia.

Koronavírus a rusko-saudský konflikt držia cenu ropy na minimách

Cena barelu ropy Brent je stále pod tridsiatimi dolármi, ešte začiatkom roku bola na takmer sedemdesiatich. Pod prepad sa podpísal ekonomický útlm spôsobený pandémiou COVID-19 a cenový konflikt medzi Ruskom a Saudskou Arábiou.

BUKUREŠŤ

Škandál v miestnej nemocnici. Závažná situácia sa stala v severovýchodnej časti Rumunska. V meste Suceava je zatvorená krajská nemocnica kvôli prebiehajúcej dezinfekcii. Zatvorili ju aj spolu so 72 lekármi a zdravotnými sestrami s pozitívnym testom na koronavírus. Viac ako tisíc zamestnancov nemocnice je v súčasnosti tiež v karanténe. Úrady verejného zdravotníctva oznámili, že po dezinfekcii sa celá nemocnica zmení na stredisko pre nakazených ľudí, so zdravotníckym personálom z iných nemocníc v regióne. V súčasnosti situáciu preverujú úrady. Miestne médiá totiž informovali, že vedúci nemocnice privolal všetkých lekárov do práce aj napriek tomu, že niektorí z nich boli infikovaní. Vedenie nemocnice popiera zodpovednosť za vzniknutú situáciu a tvrdí, že v čase celosvetového nedostatku sa snažili zadovážiť pre lekárov ochranné vybavenie. Za situáciu obviňujú pacientov, ktorí lekárom zatajili príchod zo zahraničia a kontakt s ľuďmi, ktorí prišli z ohrozených zón.

Obmedzenia, ktoré boli v krajine zavedené a uvedené ako opatrenia sa cez víkend stali povinnými.  Podobne ako v ostatných krajinách, ľudia budú môcť ísť len do práce a domov či nakúpiť. Ľudia nad 65 rokov nebudú mať dovolené opustiť domov. O dodržiavanie obmedzení sa majú postarať policajti s pomocou armády.

LISABON

Mimoriadny stav pokračuje. Portugalsko doteraz zaznamenalo 33 úmrtí spojených s koronavírusom. Vnútroštátne orgány očakávajú vrchol pandémie v polovici apríla. Vláda v utorok 24. marca predĺžila pozastavenie letov do krajiny aj z nej na ďalšie dva týždne.

BERLÍN

Historický balík pomoci. Vláda v pondelok 23. marca schválila finančný balík v hodnote niekoľko miliárd eur. Chcú tak zmierniť ekonomický vplyv koronavírusu. Jadrom plánu je tzv. hospodársky stabilizačný fond s rozpočtom 600 miliárd eur. Vláda chce prispieť aj živnostníkom grantom v hodnote 50 miliárd eur.  Mikropodniky zo všetkých hospodárskych odvetví či živnostenské firmy s maximálne piatimi zamestnancami môžu dostávať jednorazovú platbu vo výške deväťtisíc eur na tri mesiace. Malé podniky s najviac desiatimi zamestnancami môžu získať 15 tisíc eur.