Covid-19: Fíni prvé otvárajú knižnice, Bulhari chystajú rekreačné poukazy

Bulharské pláž sú zatiaľ prázdne. (Shabia, Čierne more). [EFE-EPA/Vassil Donev]

Rakúska prokuratúra rozhoduje, či začne vyšetrovať tirolské lyžiarske stredisko a miestnu administratívu. Českým pendlerom sa nepáči povinné testovanie raz za mesiac.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

BERLÍN

Merkel má plán aj pri prípadnej druhej vlne. Bavorský premiér Markus Söder (CSU) predstavil včera (5. mája) nové plány na opätovné otvorenie reštaurácií a hotelov v spolkovej republike: od 18. mája budú môcť byť otvorené prevádzky s vonkajšími plochami obsluhy a od 25. mája by sa mali obnoviť služby aj vo vnútorných priestoroch. Hotely by sa mohli znovu otvoriť už 30. mája.

Podobné plány majú aj ďalšie spolkové štáty, ktorých zástupcovia by sa s federálnou vládou mali stretnúť dnes (6. mája). Nemecko v posledných dňoch zaznamenáva relatívne málo nových prípadov nákazy a aktuálna miera šírenia je na úrovni 0,7, čo znamená, že jedna infikovaná osoba nakazí v priemere 0,7 ďalších.

Napriek tomuto vývoju Inštitút Roberta Kocha (RKI) varuje pred ďalšími vlnami nákazy. Šéf RKI Lothar Wieler včera (5. mája) na tlačovej konferencii povedal, že Nemecko, ktoré doteraz vykonalo 2,4 milióna testov, musí svoje testovacie kapacity navýšiť. „Predpokladáme – a potvrdzujú to aj odborníci, že dôjde k druhej a tretej vlne nákazy,“ uviedol. Podľa časopisu Bild Zeitung má kancelárka Angela Merkel plán aj na tento scenár. Ak by sa totiž objavilo v priebehu týždňa viac ako 35 nových infekcií na 100 tisíc obyvateľov (okrem domovov pre seniorov), Nemecko by sa malo okamžite vrátiť k opatreniam, ktoré platili 20. apríla.

LONDÝN

Hackeri hľadajú informácie o nákaze prostredníctvom kyberútokov. Spojené kráľovstvo a Spojené štáty americké  vydali v utorok spoločné varovanie, podľa ktorého sa hackeri zameriavajú na sektor zdravotníctva a hľadajú informácie, vrátane údajov o nákaze nového koronavírusu a výskumu vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Britské národné stredisko pre kybernetickú bezpečnosť (NCSC) a americká Agentúra pre bezpečnosť sietí a informácií (CISA) uviedli, že identifikovali rozsiahle kampane, zamerané proti zdravotníckym subjektom a výskumným organizáciám. Za útokmi majú byť hackeri z Číny, Ruska a Iránu.

RÍM

Aplikácia na určovanie polohy nakazených je takmer pripravená. Osobitný komisár pre núdzové situácie Domenico Arcuri počas parlamentného vypočúvania uviedol, že koncom mesiaca bude spustená mobilná aplikácia, určená na sledovanie šírenia ochorenia COVID-19. Aplikácia s názvom „Immuni“ bude dobrovoľná, anonymná a bude využívať technológiu bluetooth. V krajine však naďalej pretrvávajú pochybnosti o možnom narušení bezpečnosti a súkromia.

VIEDEŇ

Prokurátor rozhodne o začatí vyšetrovania v epicentre nákazy. Polícia odovzdala prokuratúre takmer tisícstranovú správu o tirolskom epicentre nákazy, lyžiarskom stredisku v Ischgl. Prokurátor označil správu za „veľmi podrobnú a komplexnú“, a preto pravdepodobne nebude schopný rozhodnúť o odštartovaní vyšetrovania údajného zanedbania povinností tirolskej administratívy v priebehu týždňa. Lyžiarske stredisko v tirolských Alpách sa v marci stalo neslávnym po tom, ako rôzne európske štáty tvrdili, že sa ich občania nakazili novým koronavírusom práve tam. Napriek varovaniam sa miestni predstavitelia rozhodli ponechať hotely a bary otvorené. Prokuratúra teraz oficiálne skúma „podozrenie z nedbanlivého ohrozenia ľudí prenosnou chorobou“, keďže nákazu si z Ischgl malo podľa správy doniesť domov až 321 osôb.

LISABON

Príjmy z cestovného ruchu budú o polovicu menšie. Portugalská vláda v utorok (5. mája) informovala, že spoločnostiam, ktoré podnikajú v oblasti cestovného ruchu, poklesne v súvislosti s koronakrízou obrat až o 50 percent v porovnaní s minulým rokom. Zároveň vyzvala občanov,  aby si tohoročnú letnú dovolenku užili doma, v Portugalsku. Podľa najnovších údajov Národného štatistického úradu mal sektor cestovného ruchu v roku 2018 až 11,3-percentný podiel na celkovom HDP krajiny.

HELSINKI

Fíni pri uvoľňovaní ekonomiky otvoria najprv knižnice. Aj vo Fínsku už štátna správa spúšťa prvé opatrenia, ktoré uvoľnia tlak na ekonomiku. Hoci podľa ekonómov ide o málo odvážne kroky.

Ako prvé otvorili dvere knižnice. Nasledujú športové aktivity, avšak kolektívne hry a súťaže musia počkať do 1. júna. Materské a základné školy by sa mali opäť otvoriť 14. mája a uvoľniť by sa mali aj opatrenia na stredných a vysokých školách. Naďalej je však odporúčaná hlavne výučba na diaľku.

Od 14. mája by sa mali uvoľniť aj dopravné obmedzenia na hraniciach, a to najmä pre pracovné cesty. Cestovať mimo krajiny kvôli rekreácii vláda neodporúča. Očakáva ale, že najmä v oblasti cezhraničnej dopravy bude odporúčania vydávať najmä EÚ. Od 1. júna sa začne postupné otváranie reštaurácií, múzeí, divadiel, kultúrnych pamiatok, služieb dennej starostlivosti o starších ľudí, či rehabilitačných pracovných zariadení. Obmedzenia počtu osôb sa zvýšia zo súčasných desať na 50. Verejné akcie s viac ako 500 ľuďmi sú do 31. júla zakázané. Podľa fínskej vlády bude návrat k bežnému životu trvať približne štyri mesiace.

COVID-19: Talianska vláda zapojí do krízového štábu viac žien

Nemecká štúdia odhaduje omnoho väčší počet infikovaných v Nemecku. Viktor Orbán žiada ospravedlnenie od predsedu Európskej ľudovej strany za ohováranie. 

PRAHA

Českým pendlerom sa nepáči povinné testovanie. včera dopoludnia priniesli zástupcovia pendlerov pred úrad vlády petíciu s 1056 podpismi. Nepáči sa im vládny plán, podľa ktorého ak chcú denne prechádzať hranice medzi domovom a zamestnaním, musia povinne platiť za PCR testy. Z úradu si však nikto petíciu neprevzal, a preto ju organizátori protestu odovzdali prítomným zástupcom senátorov a poslancov z radov opozície. Vláda pôvodne nariadila povinné testovanie raz za dva týždne, minulý štvrtok zmenila požiadavku na čas medzi dvoma povinnými testami a zvýšila ju na jeden mesiac.

ZAHREB

Učitelia neodporúčajú, aby krajina obnovila vyučovanie na školách. V liste premiérovi, ministerke vedy a vzdelávania a vedúcemu chorvátskeho Inštitútu verejného zdravia vyzvali predstavitelia Únie učiteľov, aby sa 11. mája neotvárali školy tak, ako by to chcela urobiť vláda. Učitelia tvrdia, že by sa školy nemali otvárať dovtedy, kým sa situácia skutočne neupokojí. Na rozdiel od iných krajín EÚ, v ktorých sa majú školy znova otvoriť, Chorvátsko zatiaľ situáciu neanalyzovalo a nekonzultovalo s odborníkmi a sociálnymi partnermi. Rovnako doteraz nezabezpečilo minimálne podmienky na to, aby mohli školy opäť fungovať, prízvukuje Únia učiteľov.

SOFIA

Na prázdninách za štátne. Bulharská vláda poskytne svojim občanom poukážky na letné prázdniny, budú sa však vzťahovať iba na bulharské letoviská. Opatrenie má podporiť odvetvie cestovného ruchu v krajine, ktoré vážne zasiahla koronakríza. Cestovný ruch tvorí asi 11 percent HDP Bulharska. Turisti budú môcť navyše tento rok používať na bulharských plážach slnečníky a ležadlá zdarma. Rozhodnutie prijala v utorok (5. mája) vládna dvojkoalícia , ktorá sa však zatiaľ nedohodla na znížení DPH pre reštaurácie a turistické služby.

Od dnes, 6. mája obnovujú v Bulharsku svoju prevádzku reštaurácie, ktoré majú stoly rozmiestnené v exteriéry, minimálne 1,5 metra od seba.

BELEHRAD

Otvorenie hraníc nezávisí od Srbska. Srbský minister zahraničných vecí Ivica Daćić sa nechal počuť, že by ľudia nemali očakávať skoré otvorenie hraníc. Podľa neho to totiž nezávisí iba od Srbska, ale aj od medzinárodného spoločenstva a EÚ.

Daćić uviedol, že o nových pravidlách v rámci schengenského priestoru rozhodne Brusel a dodal, že členské štáty si najprv otvoria hranice medzi sebou. „V súčasnosti je ťažké predpovedať, kedy budú ľudia schopní prekročiť hranice,“ povedal šéf diplomacie pre belehradskú televíziu.