COVID-19: Fínska ministerka navrhuje vyplatiť každému občanovi 100 eur

Šéfka Ľavicovej aliancie a fínska ministerka školstva Li Andersson. [EPA-EFE/Jarno Kuusinen]

Viaceré krajiny vstupujú do ďalšej fázy uvoľňovania obmedzení pre menšie prevádzky. Nemecko sa zatiaľ nechystá otvoriť svoje hranice.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

BERLÍN

Brutálny útok na novinárov.  Štáb satirickej spravodajskej relácie Heute Show napadli v Berlíne počas natáčania demonštrácie proti koronavírusovým obmedzeniam. Štáb napadlo 20 až 25 maskovaných osôb, niektorí údajne s kovovými palicami. Šesť zo sedemčlenného štábu muselo byť hospitalizovaných, do nedele všetkých z nemocnice prepustili. Berlínska polícia zatkla 6 podozrivých, údajne z prostredia radikálnej ľavice, žiadneho z nich ale nezdržala. Prípad vyšetruje aj jednotka zameraná na politicky motivované násilie. Riaditeľ produkčnej spoločnosti, ktorá šou pripravuje hovorí, že určite nešlo o bežnú potýčku. „Malo to inú povahu,“ povedal pre nemecký Der Spiegel. V krajine sa teraz intenzívne hovorí o ochrane médií. Minister vnútra Horst Seehofer (CSU) sa prihovára za lepšiu ochranu novinárov. Tí, čo spáchajú alebo hrozia páchaním násilia voči novinárom „musia cítiť silu našej ústavy,“ vyhlásil.

PARÍŽ

Ľudia prichádzajúci do Francúzska z EÚ nebudú musieť ísť do karantény. Vláda vyhlásila, že predlžuje výnimočný stav do 24. júla. Ľudia, ktorí prídu do Francúzska z krajín EÚ, schengenského priestoru a Veľkej Británie (bez ohľadu na ich národnosť) však už nebudú musieť absolvovať 14 dennú karanténu. Prísnejšie hraničné kontroly na francúzskych hraniciach zostávajú naďalej v platnosti.

VIEDEŇ

Rakúsko-nemecký turizmus. Rakúska ministerka turizmu Elisabeth Köstinger (ÖVP) rokuje s Nemeckom o otvorení hraníc pre turistov. Nemecká vláda má však obavy. Nemecký minister vnútra Horst Seehofer sa vyjadril, že „pokiaľ si vírus nezoberie dovolenku, budeme musieť obmedziť cestovateľské plány“. Hraničné kontroly so susednými štátmi plánuje Nemecko predĺžiť.

LISABON

Otváranie prevádzok. V Portugalsku sa v pondelok (4. máj) otvárajú malé obchody, kaderníctva. Povinné je nosenie rúšok a to v obchodoch a vo verejnej doprave. V krajine zomrelo 1043 ľudí, viac ako 25 tisíc sa nakazilo.

COVID-19: V Maďarsku sa uvoľňujú obmedzenia, pre Budapešť to neplatí

V časti Európy pokračuje pomalé uvoľňovanie, Írsko a Veľká Británia chcú ešte počkať na zlepšenie situácie. 

HELSINKI

100 eur pre každého. Predsedníčka koaličnej strany Ľavicovej aliancie (Vasemmistoliitto) a fínska ministerka školstva Li Anderson navrhla, aby štát ako jeden zo spôsobov oživenia ekonomiky, vyplatil každému občanovi 100 eur. Podľa nej to bude najjednoduchší a najrýchlejší spôsob ako naštartovať ekonomiku a pomôže to najmä sektoru služieb a malým podnikom. Ľudia si podľa nej zájdu do reštaurácií, na kultúrne podujatia alebo do kaderníctiev. Tento návrh sa stretol s rôznymi reakciami. Fínska komora obchodu uviedla, že návrh je zaujímavý a zaslúži si diskusiu. Konfederácia odborov by si radšej predstavovala zvýšenie dávky v nezamestnanosti. Podľa nedávneho prieskumu by ľudia minuli príspevok od štátu skôr na benzín, nové okuliare alebo na záujmové činnosti svojich detí.

ZÁHREB

Zdravotníctvo sa vracia do normálu. Chorvátsko zaznamenalo cez víkend len 8 nových prípadov za 24 hodín. Celkovo sa v krajine nakazilo 2 096 ľudí, umrelo ich 79. V Chorvátsku sa v pondelok znova začínajú vykonávať operácie a ďalšie lekárske zákroky, ktoré boli kvôli situácii s koronavírusom odložené.

SOFIA

Odklady pôžičiek. V Bulharsku za 10 dní už 50 tisíc ľudí požiadalo o odloženie splácania pôžičiek. Vláda s bankami dohodla ma na možnosti až 6-mesačného odkladu. Guvernér bulharskej národnej banky Dimitar Radev očakáva, že ľudí, ktorí odklad využijú bude viac. V Bulharsku sa medzičasom otvorili reštaurácie a terasy kaviarní, zrušili sa kontrolné stanovištia pri výjazdoch z miest. Bulharsku majú aktuálne 1618 potvrdených prípadov a 73 úmrtí na COVID-19.

ĽUBĽANA

Otváranie malých obchodov. V Slovinsku v sobotu, 2. mája, nezaznamenali žiadny nový prípad nákazy. Celkový počet infikovaných v krajine je 1,439. Od pondelka, 4. mája, je možné otvoriť vonkajšie reštaurácie a obchody s plochou menšou ako 400 m2. Fungovať môžu kaderníctva, fotoštúdiá, klenotníctva, krajčírstva či obuvníctva. Znovu sa veriacim otvoria aj kostoly.