COVID-19: Fínsko zvažuje, že sa pripojí k pobaltskej cestovateľskej bubline

Fínska ministerka vnútra Maria Ohisalo a eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johansson (L) [EPA-EFE/Stephanie LecoqQ]

V Českej republike sa diskutuje o záchrane leteckej spoločnosti České aerolínie. V Rakúsku sa stále rieši prípad tirolského strediska Ischgl.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

VIEDEŇ

Novinári vs tirolská vláda. Rakúsky magazín Profil zverejnil minulý týždeň článok, v ktorom obviňuje tirolskú regionálnu vládu, že ignorovala februárové nariadenie ministerstva zdravotníctva pokiaľ ide o lyžiarske stredisko Ischgl, ktoré sa v marci stalo známe ako centrum nákazy koronavírusu. Prokuratúra vyšetruje viacerých miestnych politikov z nedbanlivosti. Miestne úrady mali podľa nariadenia poslať domov do karantény všetkých, ktorí prišli do kontaktu s osobami nakazenými koronavírusom, píše magazín Profil. Tirolská vláda sa bráni, že definícia toho, čo znamená prísť do kontaktu sa menila a žiadala, aby magazín do 24 hodín zverejnil ich tlačové vyhlásenie. „Tirolsko sa snaží zastrašovať novinárov“, tweetoval šéfredaktor Profil-u Christian Rainer. Regionálna vláda na to reagovala, že len žiadala o opravu. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

HELSINKI

Severské krajiny sa neotvárajú tak rýchlo ako pobaltské. Po tom, čo sa zrušili obmedzenia pre cestovanie z pracovných a ďalších nevyhnutných dôvodov medzi Fínskom, Estónskom, Nórskom a Švédskom (14. mája) sa tieto krajiny rozhodli, že zatiaľ nepovolia cestovanie z rekreačných dôvodov kvôli stále vážnej epidemiologickej situácii vo Švédsku. Estónsko, Lotyšsko a Litva však majú voľnejší režim a ľudia môžu medzi týmito krajinami cestovať voľne za predpokladu, že nemajú symptómy ochorenia alebo neboli v kontakte s nakazeným človekom. Fínska ministerka vnútra Maria Ohisalo (Zelení) nevylúčila možnosť, že sa Fínsko pridá k „pobaltskej bubline“. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com).

RÍM

Rýchlejšie uvoľňovanie. Talianska vláda sa rozhodla pre rýchlejšie uvoľňovanie opatrení. Ide o krajinu, ktorá prešla najdlhším obdobím izolácie a obmedzení v Európe. Od 18. mája sa  v taliansku otvárajú obchody, reštaurácie, kaderníctva, hoci pri rešpektovaní opatrení o udržiavaní fyzickej vzdialenosti a nosení rúšok v zavretých priestoroch. Vláda bude postupne pokračovať v rušení obmedzení v máji a júni. Od 25. mája sa otvoria posilňovne a plavárne, od 25. mája sa budú môcť konať vonkajšie podujatia do 1000 ľudí a otvoria sa kiná do kapacity 200 návštevníkov. Od 3. júna sa počíta s otvorením hraníc. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

COVID-19: Macron chce riešiť dostupnosť prípadnej vakcíny

V Španielsku, kde je nakazených štvrť milióna ľudí, sa nedá hovoriť o kolektívnej imunite, hovoria vedci. Väčšina Bulharov už koronavírusové obmedzenia skôr nerešpektuje. 

MADRID

Ešte jeden mesiac. Španielska vláda plánuje predĺžiť mimoriadny stav, ktorý bol vyhlásený 14. marca ešte o jeden mesiac. Premiér Pedro Sánchez predloží návrh parlamentu s tým, že by život v krajine už mal mať iné parametre ako to bolo doteraz. Ak nedôjde k druhej vlne pandémie, krajina by sa mohla vrátiť do normálu do leta. Pripomenul však, že pokým nebude k dispozícii vakcína, „budeme musieť žiť s vírusom“. EURACTIV’s partner EFE .

PRAHA

Záchrana ČSA. Český minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček v rozhovore pre ČT uviedol, že vláda hľadá spôsoby, ako zachrániť Smartwings Group, majoritného vlastníka Českých aerolínií. Spoločnosť má pre krajinu „strategický význam“, argumentuje minister. Smartwings Group vlastní z 49,9 % čínska investičná skupina CITC, zvyšok kontroluje skupina českých podnikateľov na čele s miliardárom Jiřím Šimáněm, ktorý je známym českého premiéra Andreja Babiša. Opozičné strany nápad znárodnenia aeroliniek s takouto vlastníckou štruktúrou kritizujú. Podľa ministra Havlíčka vláda v tejto veci rozhodne do júna. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUKUREŠŤ

Hlavne opatrne. Úrady varujú, že príliš uvoľnený prístup ľudí bude viesť k nárastu infikovaných. Varovanie prišlo po tom, čo sa v dôsledku uvoľnenia niektorých opatrení, vyšli ľudia počas víkendu masívnejšie do ulíc. Napriek poklesu v počte infikovaných v Rumunsku platí povinnosť nosiť rúška v uzavretých priestoroch, reštaurácie a kaviarne sú stále zatvorené. Ľudia sa však už môžu voľne pohybovať po krajine, otvorili sa aj hotely. (EURACTIV.ro)

ĽUBĽANA

Poukazy na podporu turizmu. V Slovinsku pripravujú tretí „koronový balík“ opatrení, ktorého súčasťou sú aj poukážky na podporu turizmu. Každý zamestnaný dospelý človek alebo živnostník dostane od vlády poukaz v hodnote 200 eur. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)