COVID-19: Francúzsky parlament hlasuje o uvoľnení opatrení, Chorváti otvorili obchody s výnimkou nedele

Zamestnankyňa predajne dezinfikuje poličky. V Chorvátsku otvorili 27. apríla obchody. [EPA-EFE/Antonio Bat]

V Chorvátsku budú po novom v nedeľu zavreté obchody. Podobne ako na Slovensku, má byť dôvodom dezinfekcia. Kritici tvrdia, že sa tým vyšlo v ústrety požiadavke cirkvi.  

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

BERLÍN

Diskusia o podmienkach pomoci. Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier (CDU) chce ešte viac podmieniť pomoc veľkým firmám na prekonanie koronakrízy. Firmy by sa podľa neho mali vzdať vyplácania dividend akcionárom a prispieť by mal aj manažment. Povedal to v rozhovore pre nemeckú rozhlasovú stanicu Deutchlandfunk v pondelok, 27. apríla.

Nemecko poskytne nízkonákladovej leteckej spoločnosti Condor pol miliardy eur. Vlajková letecká spoločnosť Lufhansa o štátnej pomoci ešte stále iba rokuje. V koalícii tieto diskusie vytvárajú napätie, najmä kvôli otázke zastúpenia štátu vo vedení firiem, čo podporujú sociálni demokrati (SPD). Na margo Lufthansy Altmeier v interview povedal: „Som za to, aby spoločnosti ako Lufhansa dostali šancu sa znovu postaviť na nohy a vytvárať zisky“.

Od pondelka 27. apríla bude musieť zároveň väčšina Nemcov používať vo verejnej doprave a v obchodoch ochranné rúška.

PARÍŽ

O uvoľňovaní opatrení rozhodne hlasovanie. Francúzsky premiér Edourd Philippe predstaví vládny plán uvoľňovania opatrení v parlamente v utorok, 28. apríla. Následne bude v parlamente rozprava a hlasovanie. Podľa francúzskej štúdie sa vďaka opatreniam zachránilo 60 tisíc životov. Mnohé otázky ohľadne blížiaceho sa uvoľnenia opatrení však ostávajú stále otvorené.

VIEDEŇ

Viac podpory pre zamestnancov. Pri príležitosti 75. výročia založenia tzv. Druhej republiky vystúpil rakúsky kancelár Sebastian Kurz s televíznym príhovorom, v ktorom prisľúbil  „návrat“ Rakúska a návrat k všetkým slobodám hneď ako to bude možné. „Ako Rakúsko a ako európske spoločenstvo sme zo všetkých kríz vyšli silnejší ako predtým. Takto to bude aj teraz,“ uviedol. Kancelár sľúbil uľahčiť firmám udržanie a vytváranie pracovných miest a vytvoriť spravodlivejšiu spoločnosť pre často nedostatočne platených pracovníkov, na ktorých sa krajina v súčasnosti spolieha. Na splnenie tohto sľubu má Kurz v úmysle znížiť dane pre zamestnancov a zároveň ich zvýšiť pre nadnárodné spoločnosti. Zároveň chce bojovať proti daňovým únikom.

COVID-19: Španieli sa vrátia do parkov, Fínska vláda urobila tlačovku pre deti

Predseda nemeckého parlamentu hovorí, že ochrane životov nemožno dlhodobo podriadiť všetko ostatné. 

LUXEMBURG

Obnovené pojednávania. Súdny dvor EÚ v Luxemburgu sa chystá obnoviť súdne pojednávania od 25. mája. Sudcovia od 16. marca fungujú na plošnej práci z domu. Vďaka prispôsobeniu svojej vnútornej organizácie a technológiám umožňujúcim prácu na diaľku inštitúcia zabezpečila zachovanie svojej súdnej činnosti. Od 16. marca sa podarilo ukončiť 106 súdnych prípadov a prednesených bolo 29 návrhov. Avšak vzhľadom na cestovné obmedzenia, ktoré platia v Luxembursku a vo väčšine členských štátov EÚ, sa pojednávania na Súdnom dvore a Všeobecnom súde museli odročiť. S prihliadnutím na zdravotné opatrenia a scenáre opätovného obnovenia činností prijaté v Luxembursku, sa spôsob fungovania inštitúcie od 25. mája opäť zmení. Plošná práca z domu bude v zásade zachovaná, ale v rozsahu, v akom to podmienky budú umožňovať Súd rozhodol o obnovení pojednávaní v období od 25. mája do 15. júla 2020 (začiatok letných prázdnin inštitúcií EÚ).

ZÁHREB

Obchody budú v nedeľu zatvorené. Prvý deň uvoľňovania opatrení prebehol v krajine hladko. Za posledných 24 hodín pribudlo deväť nových infekcií, čím sa ich celkový počet zvýšil na 2039. Počet obetí je v Chorvátsku 59. V rámci epidemiologických opatrení minister vnútra Davor Bozinovic zdôraznil, že inšpektori navštívili podniky, ktoré majú od 27. apríla za určitých hygienických podmienok povolené otvoriť v celej krajine a zatiaľ nenašli žiadne nezrovnalosti. Ich dodržiavanie bude kontrolované na dennej báze. Rozhodnutie o zatvorení obchodov v nedeľu kvôli dezinfekcii však vyvolalo veľa špekulácií. Pracovná doba v nedeľu je v krajine predmetom sporov už viac ako dvadsať rokov a oponenti ministra považujú toto rozhodnutie za splnené želanie cirkvi. Bozinovic zároveň zdôraznil, že opatrenia sa prijímajú na ochranu zdravia a nie sú politicky motivované.

BUKUREŠŤ

Školy sa otvoria až v septembri. Rumunsko oznámilo zmiernenie obmedzení od 15. mája, no študenti sa do škôl až na pár výnimiek nevrátia. Platí, že do škôl sa budú môcť v júni vrátiť na dva týždne len študenti posledných ročníkov, aby sa pripravili na skúšky. Bude však potrebné dodržiavať opatrenia v podobe dodržiavania vzdialenosti či nosenia ochranných rúšok. Navyše by nemalo byť v tej istej triede viac ako desať žiakov. Ostatní študenti pokračujú v online vyučovaní.

V krajine sa takisto zmenili hodiny, v ktorých môžu starší ľudia opustiť svoje domovy. Doteraz bolo povolené chodiť von iba medzi 11. a 13. hodinou. Ľudia nad 65 rokov môžu teraz vyjsť von od 7. do 11. hodiny a od 19. do 22. hodiny, aby si napríklad nakúpili potrebné veci. Rumunsko zároveň predĺžilo pozastavenie letov do a zo Španielska do 11. mája. Pozastavené lety do a z Talianska, Francúzska, Rakúska, Belgicka, Švajčiarska, USA, Veľkej Británie, Holandska, Turecka, Iránu sa predĺžilo do 14. mája. Rumuni zároveň doručili do talianskeho Milána 90 tisíc masiek.