COVID-19: Francúzsko chce byť po kríze lídrom vo výrobe čistých áut

Francúzsky prezident Emmanuel Macron ohlasuje plán pre automobilový priemysel . [EPA-EFE/Ludovic Marin]

Maďarsko plánuje v júni ukončiť výnimočný stav a vrátiť právomoci parlamentu. Objavujú sa prvé kalkulácie národných príspevkov do Fondu obnovy.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

BERLÍN

Dohoda na predĺžení opatrení. Spolková vláda sa dohodla so všetkými 16 spolkovými krajinami na predĺžení niektorých koronavírusových obmedzení do 29. júna. Nie je však jasné, či sa všetky spolkové krajiny budú tejto dohody aj držať.

Politici CDU sa museli rýchlo dištancovať od návrhu na zníženie minimálnej mzdy, ktorý sa v utorok (26. mája) objavil v rámci pracovnej skupiny pre hospodárstvo a energetiku a vyvolal silnú kritiku naprieč politickým spektrom. Šéfka CDU Annegret Kramp-Karrenbauer na Twitteri uviedla: „Firmy potrebujú priestor na manévrovanie a likviditu na investície. O tomto sa rozprávame v rámci balíka hospodárskych stimulov. V CDU ale máme jasno v tom, že to nemá byť na úkor zamestnancov, preto: ruky preč od minimálnej mzdy.“ (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PARÍŽ

8 miliárd eur pre automobilový  priemysel. Francúzsky prezident Emmanuel Macron ohlásil plán na podporu automobilového priemyslu počas návštevy fabriky v Etaples (Pas-de-Calais). „Štát poskytne pomoc vo výške viac ako 8 miliárd“, povedal prezident s tým, že jeho cieľom je urobiť z Francúzska „lídra vo výrobe čistých automobilov v Európe“. Do 5 rokov by sa podľa neho malo v krajine vyrábať 1 milión elektrických a hybridných vozidiel.  (EURACTIV.FR)

LONDÝN

Aféra okolo strojcu brexitu pokračuje, minister rezignoval. Škandál okolo hlavného poradcu premiéra Borisa Johnsona, Domincia Cummingsa pokračuje. Takmer 40 konzervatívnych poslancov vyzvalo v utorok (26. mája) Cummingsa, aby rezignoval. Funkcie sa medzičasom vzdal junior minister Douglas Ross. „Cummingsovu interpretáciu vládnych odporúčaní nezdieľa veľká väčšina ľudí, ktorá sa nimi riadila,“ povedal Ross. Cummingsovi vyčítajú, že opakovane konal v rozpore s vládnym opatreniami. „Neviem im v dobrej viere povedať, že sa mýlia a že jeden vysokopostavený poradca vlády to pochopil správne,“ dodal Ross. Cummings koncom marca cestoval 400 kilometrov k svojim rodičom deň po tom, ako vláda cestovanie po krajine zakázala. Cummings v pondelok na tlačovej konferencii vysvetľoval, že cestoval preto, aby pre svojho syna zabezpečil opateru po tom, čo sa u jeho manželky prejavili symptómy COVID-19. Prieskum YouGov ukázal, že 71 percent občanov si myslí, že Cummings porušil pravidlá a 59 sa domnieva, že by mal rezignovať. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

COVID-19: Nemecká vláda sa dohodla na záchrane Lufhansy

Fínsko zatiaľ nevie, či sa po zmene nemeckej pozície k Fondu obnovy zaradí k skupine šetrných krajín.

MADRID

Madrid sa po dvoch mesiacoch prísnych opatrení otvára. V pondelok (25. mája) bol pre hlavné mesto Španielska prvým dňom, kedy sa ľudia mohli stretnúť s priateľmi a s rodinou mimo svojej domácnosti. Mesto tak vstupuje do prvej fázy uvoľňovania z predpokladaných štyroch. Kaviarne a reštaurácie otvorili terasy s dvojmetrovými odstupmi medzi stolmi, čašníci musia nosiť masky aj rukavice. (Jake Threadgould | Euroefe)

BUDAPEŠŤ

Výnimočný stav skončí v júni. Maďarská vláda predložila do parlamentu zákon, ktorý vlády vyzýva na ukončenie mimoriadneho stavu v krajine. Ten by sa mal skončiť 20. júna. „Očakávame, že tí, ktorí na nás útočili s nespravodlivými politickými obvineniami sa ospravedlnia“, napísala ministerka spravodlivosti Judit Várga na Twitteri. Ukončenie mimoriadneho stavu odníme maďarskej vláde právomoci, ktoré z rozhodnutia parlamentu dostala v marci bez jasného časového ohraničenia. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

VARŠAVA

Poľsko bude zrejme podľa francúzsko-nemeckého plánu čistým prispievateľom. Podľa dvoch nezávislých kalkulácií a pri zohľadnení predpovede ekonomického vývoja by mal byť príspevok Poľska k plánu ekonomickej obnovy podľa parametrov, aké predstavili Francúzsko a Nemecko, značný. Bloomberg tvrdí, že Poľsko mohlo prispieť medzi ,.3 a 4,5 miliardy eur (0,4 až 0,8 % HDP). Komisia predpokladá, že poľaká ekonomika spadne o 4.3 % v roku 2020 a narastie o 4,1% v roku 2021. Podobne to vidia aj kalkulácie Európskeho centra pre hospodársky výskum (ZEW) v Mannheime. Ak by hlavným kritériom mala byť veľkosť recesie, Poľsko by sa mohlo zaradiť do skupiny čistých prispievateľov. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

PRAHA

Budova v Bruseli nebude. České ministerstvo zahraničných vecí sa rozhodlo upustiť od plánu nákupu budovy v Bruseli pre účely blížiaceho sa českého predsedníctva v Rade EÚ v druhej polovici roka 2022. Dôvodom je potreba šetriť kvôli koronavírusu, informoval Deník N. Ministerstvo chcelo pôvodne kúpiť šesťposchodovú budovu v blízkosti európskych inštitúcií, ktorá a mal stať cestom českej diplomacie v Bruseli. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

ĽUBĽANA

Turisti z EÚ bez karantény. Od 26. mája budú môcť turisti z krajín EÚ vstúpiť do Slovinska bez toho by museli dodržiavať karanténu. Na hranici sa však budú musieť preukázať dokladom o rezervácií ubytovania. Rovnaké pravidlá sa vzťahujú na  majiteľov nehnuteľností  (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)