COVID-19: Francúzsko podmieňuje pomoc pre automobilky presunom ich výroby späť do krajiny

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire. [EFE/Chritsophe Archambault]

Fínsky prieskum ukázal, že 24 percent Fínov podporuje zvýšenie daní, aby štát mohol financovať sociálne dávky po koronakríze. Za obmedzenie sociálnych verejných služieb sa vyslovilo 18 percent opýtaných, šesť percent je za zvýšenie veku odchodu do dôchodku.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Paríž

Sťahovanie automobilového priemyslu. Ak chcú francúzski výrobcovia áut dostať štátnu pomoc, musia zvážiť premiestnenie väčšej časti svojej výroby späť do Francúzska, povedal v pondelok (11. mája) minister financií Bruno Le Maire. „Sme ochotní pomôcť vám a pripravení pozrieť sa na to, čo dokáže udržať vašu konkurencieschopnosť. Na oplátku ale chcem vedieť, aký je váš plán premiestnenia výrobnej činnosti. Pretože iba tak vybudujeme silnejší automobilový sektor,“ povedal minister s tým, že s predstaviteľmi automobiliek bude o tom ešte tento týždeň rokovať.

Berlín

Merkelová povzbudzuje Nemcov k dodržiavaniu koronaopatrení. Po víkendových protestoch veľkých miest proti obmedzeniam kancelárka Angela Merkelová vyzvala k dodržiavaniu ochranných opatrení, ktoré napriek lepšiemu vývoju pandémie v krajine naďalej platia. „Napriek postupnému uvoľňovaniu musíme stále mať istotu, že sa ľudia budú riadiť základnými požiadavkami: Udržujte preto rozostupy, noste, rúška a ukážte, že vám na druhých záleží,“ apelovala kancelárka.

Cez víkend sa v Nemecku objavili nové ohniská nákazy. Vláda Severného Porýnia-Vestfálska dočasne uzatvorila firmu na spracovanie mäsa Westfleisch v meste Coesfeld, kde sa nakazilo viac ako 200 obyvateľov. Čísla infikovaných sa zrejme ešte zvýšia, keďže miestne orgány stále čakajú na výsledky stoviek testov. Inšpekcia na pracovisku firmy odhalila, že zamestnanci nemohli dodržiavať 1,5-metrový odstup v šatniach a pri mechanizmoch a nemali správne nasadené rúška. Viacerí z nich preto kritizovali podnik z vedomého porušovania noriem bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Mesto Coesfeld tak výrazne prekročilo sedemdenný limit 50 nakazených na stotisíc obyvateľov, ktorý je podmienkou uvoľňovania opatrení. Minister zdravotníctva Jens Spahn vyzval na prijatie lokálnych opatrení na zastavenie ďalšieho šírenia ochorenia.

Helsinki

Dane v čase koronakrízy. Prieskum verejnej mienky sa Fínov pýtal, ako by podľa nich štát mal financovať sociálne dávky po koronakríze. Najčastejšou odpoveďou bolo zvýšenie daní (24 percent respondentov). Za obmedzenie sociálnych verejných služieb sa vyslovilo 18 percent Fínov a šesť percent za zvýšenie veku odchodu do dôchodku. Až 26 percent opýtaných, ale na otázku nedokázalo odpovedať. Výskum zorganizovali noviny Rural Future, ktoré majú blízko k strane Fínsky stred.

Viedeň

Krajne pravicový politik, ktorý sa zúčastnil zakázanej korona-párty bude volebným lídrom. Gerhard Hirschmann z FPÖ sa v marci zúčastnil oslavy, ktorú pre porušenie reštriktívnych opatrení v súvislosti s koronavírusom rozpustila polícia. Následne oznámil, že sa stiahne zo všetkých funkcií v strane rakúskych slobodných. Svoje rozhodnutie si ale po čase rozmyslel a v júnových regionálnych voľbách bude dokonca straníckym lídrom.

„Som stále členom strany a v týchto voľbách pre jej úspech spravím všetko, čo budem môcť,“ povedal pre noviny Standard Hirschmann.

COVID-19: V Nemecku sa protestovalo proti korona-opatreniam

Ministri z Portugalska, Španielska a Talianska žiadajú zavedenie európskeho minimálneho príjmu ako odpovede na ekonomickú krízu spôsobenú koronavírusom. 

Lisabon

Mestská radnica v Lisabone denne rozdá 15 tisíc porcií jedla. Mesto využilo zatvorené školské kuchyne na prípravu jedla pre „tých, ktorí ho najviac potrebujú“ v súvislosti s epidémiou koronavírusu. Výroba a distribúcia jedla, o ktorú sa starajú miestne ozbrojené sily, každý mesiac vyjde na jeden a pol milióna eur.

Londýn

Viac svetla do uvoľňovania opatrení. Spojené kráľovstvo tento týždeň spustí postupný proces uvoľňovania obmedzení. Premiér Boris Johnson od obyvateľov očakáva, že v ďalšej fáze odpovede na ochorenie COVID-19 budú používať „triezve a zdravé britské uvažovanie“. Hoci vláda odporúča ľuďom naďalej pracovať z domu, „odvetvia, u ktorých je to možné, by sa mali otvoriť“, argumentuje 60-stranový plán na zmiernenie opatrení, pričom by malo ísť o potravinárstvo, stavebníctvo a priemysel. Britom radí, aby sa ešte vyhýbali verejnej doprave a nosili ochranu dýchacích ciest na verejnosti.

Najväčšou zmenou je, že od stredy (13. mája) končia obmedzenia pre cestovanie v rámci krajiny a pre nekontaktné športové aktivity. Reštaurácie a bary ale zostávajú zatvorené minimálne do 1. júna. Vtedy by sa tiež mali povoliť aj športové a kultúrne podujatia za zatvorenými dverami.

Rím

Spory vo vláde pre migrantov. Vládne koaličné strany sa nevedia dohodnúť na tom, či nelegálni migranti majú nahradiť chýbajúcich sezónnych pracovníkov ako súčasť balíčku protikrízových opatrení. Kým ministri strany Italia Viva tento krok schvaľujú, Hnutie piatich hviezd je proti.

Brusel

Leto na belgickom pobreží? Starostovia samospráv na belgickom pobreží otvoria miestne pláže na základe pokynov, ktoré im poskytla Národná bezpečnostná rada. Návrat turistov bude rozdelený do niekoľkých etáp. Zatiaľ ale nie je jasné, kedy presne k tomu dôjde.

Praha

Koniec povinných rúšok. Česi nebudú musieť od 25. mája nosiť vo vonkajších priestoroch rúška. Rozhodla v pondelok o tom vláda. Rúška ale naďalej zostanú povinné v obchodoch, inštitúciách a Ďalších uzatvorených miestach vrátane prostriedky hromadnej dopravy. Česko zaviedlo povinné nosenie rúšok už 19. marca, čím sa zaradilo medzi prvé európske krajiny, ktoré toto opatrenie zaviedli.

Varšava

Nový projekt. Vládnuca strana Právo a Spravodlivosť (PiS) v utorok predstaví plán, podľa ktorého sa uskutočnia prezidentské voľby. Ten predpokladá, že Poliaci budú hlasovať osobne vo volebných miestnostiach, voľbu poštou ponecháva iba ako jednu z voliteľných možností. Vládni politici návrh označujú za kompromis a dobré riešenie, zatiaľ čo minister zdravotníctva Łukasz Szumowski naďalej trvá na tom, že v prezidentských voľbách by malo byť možné hlasovať iba poštou. Poľský parlament by o návrhu PiS mal hlasovať ešte v utorok večer.

Sofia

Premiér sa vďaka koronakríze teší podpore. Kríza spôsobená ochorením COVID-19 priniesla predsedovi bulharskej vlády Bojkovi Borisovovi nárast dôvery, vyplýva to z prieskumu agentúry Alpha Research. Podpora prezidenta Rumena Radeva sa, naopak, znižuje. Prezident je totiž jedným z najhlasnejších kritikov vládnych koronaopatrení.