COVID-19: Macron chce riešiť dostupnosť prípadnej vakcíny

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. [EPA-EFE/Ludovic Marin]

V Španielsku, kde je nakazených štvrť milióna ľudí, sa nedá hovoriť o kolektívnej imunite, hovoria vedci. Taliani chcú 500 eurovým príspevkom podporiť domáci turizmus.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

BERLÍN

Ďalší balík pomoci. Dolná komora nemeckého parlamentu (Budestag) dosiahla dohodu (14. mája) o ďalšom balíku pomoci. Horná komora (Bundesrat) o ňom bude hlasovať v piatok (15. mája). Zahŕňa ďalšie financovanie testov a ochranného vybavenia pre zdravotnícky personál ako aj ďalšie zdroje pre pracovníkov, ktorých pracovný čas sa dočasne skrátil. Ďalšie výdavky schválili napriek tomu, že pre koronavírus klesnú tento rok nemecké daňové príjmy o 81 miliárd eur.

PARÍŽ

Kontroverzia okolo vakcíny. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok (14. mája) povedal, že sa budúci týždeň plánuje stretnúť s predstaviteľmi farmaceutickej spoločnosti Sanofi, aby vyjasnil dohady ohľadne vakcíny na COVID-19.

Tento týždeň totiž CEO spoločnosti Paul Hudson naznačil, že ak sa firme podarí vyvinúť vakcínu, je možné, že Spojené štáty ju dostanú skôr ako zvyšok sveta. Takáto vakcína by sa však mala podľa Elyzejského paláca považovať za „verejný statok“, ktorý sa neriadi trhovými pravidlami.

HELSINKI

Látkové masky poskytujú 20 až 40 % ochranu. Podľa novej štúdie fínskeho výskumného centra VTT, ktorú zverejnili vo štvrtok (14. mája) rúška na tvár z látky neprinášajú dostatočnú ochranu pre koronavírusom. Kým polyesterové masky vedia zachytiť 90 % kvapôčok vo vzduchu, úroveň ochrany látkových masiek je niekde na 20 až 40 %, hovorí štúdia. Aj látkové masky však dokážu významne znížiť vzdialenosť, do ktorej sa kvapôčky dostanú, keď človek kašle. Je však potrebné ich často meniť a správne čistiť. „Môj osobný názor je, že nosenia masiek na tvár by nemalo byť vo Fínsku povinné. Je tu asi milión ľudí, pre ktorých by znamenali zhoršenie problému s dýchaním. Pre iných sa však dá odporúčať,“ povedal profesor Ali Harlin z centra VTT novinám Ilta-Sanomat.

COVID-19: Návod na otváranie hraníc stojí na podobnom vývoji pandémie v krajinách

Nemecko už ohlásilo dátumy, kedy otvorí hranice s väčšinou svojich susedov. Rakúsko už tiež prechádza na námatkové kontroly. 

RÍM

Platformy a turizmus. Nové opatrenie, ktoré vláda navrhla ako pomoc turistickému sektoru má podobu 500 eurového príspevku na rodinu na výdavky na ubytovanie v hoteloch alebo v B&B na území Talianska. Platformy ako Airbnb a Bookig.com vidia potenciálnu diskrimináciou, keďže vládne nariadenie zrejme vylučuje tieto digitálne služby z využitia daného príspevku.

MADRID

Koronavírusom sa nakazilo viac ako 50 tisíc zdravotníkov. Počet zdravotníkov, ktorí sa v Španielsku nakazili COVID-19 dosiahol vo štvrtok (14. mája) 50,088. Len za posledných 24 hodín sa podľa posledných údajov zaznamenalo 1,228 nových prípadov. Celkovo sa v krajine nakazilo viac ako štvrť milióna ľudí (229,540).

Sérologická analýza naprieč krajinou ukázala, že v žiadnej oblasti španielska nemožno hovoriť o kolektívnej imunite a preto sa na tomto predpoklade nemôžu zakladať ďalšie rozhodnutia o uvoľňovaní opatrení, povedal vo štvrtok (14. mája) riaditeľ Centra pre koordináciu zdravotných varovaní Fernando Simón. Výsledky štúdie ukazujú, že len 5 % španielskej populácie má protilátky na koronavírus, dodal Simón.

BUDAPEŠŤ

Núdzový stav by sa mal skončiť na konci júna. Maďarská vláda dúfa, že by mohla ukončiť „stav ohrozenia“ do konca júna, povedal minister Gergely Gulyas. Obmedzenia pohybu sa už v krajine uvoľnili s výnimkou Budapešti a jej okolia. Práve okolie Budapešti by malo byť ďalšou oblasťou, kde prestanú platiť, no vláda ešte nerozhodla o samotnom meste Budapešť.

SOFIA

Únava z obmedzení. Takmer 60 % Bulharov hovorí, že rešpektujú pravidlá o fyzickej vzdialenosti len čiastočne alebo ich nerešpektujú vôbec, vyplýva z prieskumu trhu agentúry Afis. Z opýtaných 38 % hovorí, že bude aj naďalej prísne dodržiavať pravidlá o izolovaní sa, 48 % tvrdí, že ich bude do budúcnosti dodržiavať len čiastočne, 11 %, že ich už ignoruje a 4 % ich ani nikdy nedodržiavali.