COVID-19: Najprísnejšie bojujú proti nákaze Chorváti, v Rumunsku odstúpil minister zdravotníctva

Ilustračný obrázok. Poľná nemocnica na okraji Záhrebu, Chorvátsko [EPA-EFE/Antonio Bat]

Chorvátsky minister vnútra avizuje, že chcú liberalizovať prísne opatrenia. Švédi, naopak, začínajú diskutovať o prísnejšom prístupe. 

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Do Poľska priletelo prvé lietadlo so zdravotníckym materiálom z Číny. Ide o prvý náklad z mnohých, ktoré v najbližších dňoch do krajiny dorazia. Česká republika ponúkla 10 tisíc ochranných oblekov pre zdravotníkov v Taliansku a Španielsku. „Môžeme si to dovoliť a zúfalo to potrebujú,“ uviedol minister vnútra Ján Hamáček.

ZÁHREB

Liberalizácia pravidiel? Podľa prieskumu Oxfordskej univerzity je Chorvátsko štátom s najprísnejšími pravidlami v boji proti koronavírusu. Od štvrtka, 26. marca, sa navyše bude na vodičov kamiónov vzťahovať nové pravidlo. Po naložení a vyložení tovaru sa musia izolovať a ak si všimnú príznaky nákazy, ozvať sa lekárovi.

Minister vnútra zároveň oznámil zmiernenie opatrení pre mestské trhy. „Zvážime opatrenia, ktoré budú smerovať k liberalizácii prísnych pravidiel, napríklad otvorenie špecializovaných obchodov na trhoch. Majiteľovi však predpíšeme veľmi prísne opatrenia,“ uviedol chorvátsky minister vnútra Davor Božinovic. V krajine je dokopy 495 infikovaných ľudí.

BUKUREŠŤ

Minister zdravotníctva rezignoval po tisícke nakazených. Victor Costache, rumunský minister zdravotníctva, rezignoval vo štvrtok, 26. marca, z profesionálnych a osobných dôvodov. Vo vláde však už majú náhradníka, ide o námestníka bývalého ministra. Costache ešte pred rezignáciou tvrdil, že v Bukurešti prejdú testovaním všetci obyvatelia. Miestni novinári však rýchlo zareagovali a poukázali na to, že v krajine na rozsiahle testovanie nie sú kapacity, pretože ešte nestihli testovať ani všetok zdravotnícky personál či ľudí v karanténe. Do krajiny zároveň dorazila pomoc v podobe zdravotníckych pomôcok z Južnej Kórey.

COVID-19: Únia bude mať vlastné strategické zásoby materiálu, Španielsko už hlási viac obetí ako Čína

Európsky parlament ruší plenárne zasadnutia v Štrasburgu do septembra. Najviac nakazených v stredu, 25. marca, pribudlo v Taliansku a Španielsku.

BERLÍN

Zvyšovanie kapacít v nemocniciach. Vláda sa väčšou kapacitou nemocníc pripravuje na nárast počtu pacientov a tiež na rýchlejšie testovanie. Za posledný týždeň v Nemecku zdravotníci absolvovali približne 360 tisíc testov. V krajine sa zároveň podľa odhadov zotavilo takmer šesťtisíc pacientov. Podľa nemeckej vlády je ešte príliš skoro hovoriť o tom, či prijaté opatrenia mali vplyv na šírenie infekcie. V krajine sú naďalej v počte prípadov výrazné regionálne rozdiely. Najviac sú postihnuté spolkové krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko či Bavorsko.

VIEDEŇ

Začalo sa vyšetrovanie. Ide o kauzu z lyžiarskeho strediska Ischgl. Mesto v Tirolsku so svetovým lyžiarskym strediskom sa zmenilo na centrum koronavírusu, kde sa lyžovalo aj napriek tomu, že oblasť spadala pod rizikovú aj z dôvodu vysokej koncentrácie ľudí z rôznych európskych krajín. V utorok, 24. marca, sa začalo vyšetrovanie kvôli podozreniu nedbanlivého ohrozenia ľudí, v súčasnosti sa hľadá vinník. Médiá obviňujú z nedbanlivosti miestne orgány, ktoré udržiavali hotely otvorené a prevádzkovali lyžiarske vleky napriek tomu, že oblasť bola vyhlásená za vysoko rizikovú zónu.

MADRID

Vracajú chybné testy do Číny. V Španielsku sa v súčasnosti nákaza blíži k vrcholu. V tomto čase navyše krajina vracia naspäť chybné testovacie súpravy, ktoré kúpili od čínskej neautorizovanej spoločnosti. Úsilie Španielov testovať čo najviac tak narazilo na neúspech. Vláda uviedla, že objednávka mala zahŕňať viac ako päť miliónov testov.

V stredu, 26. marca, sa znížil denný počet úmrtí. Správa prišla po tom, ako deň predtým Španielsko predbehlo v počte mŕtvych Čínu. Celoštátna miera zotavenia je v krajine v súčasnosti vyššia ako úmrtnosť. To by podľa zdravotníckych orgánov mohlo naznačovať, že krajina sa blíži k vrcholu nákazy. Percentuálny nárast nových prípadov klesol v priemere o 20 percent. Minister zdravotníctva Salvador Illa uviedol, že ak sa tento trend potvrdí, znamenalo by to, že počet potvrdených prípadov by mohol dosiahnuť svoje maximum.

V krajine vo štvrtok, 26. marca, pribudlo 6 682 nakazených ľudí. Dokopy ich je 56 197. V Španielsku vo štvrtok pribudlo najviac nakazených zo všetkých európskych krajín.

ŠTOKHOLM

Začínajú diskusie o opatreniach. Zdá sa, že vo Švédsku už začínajú vážnejšie diskutovať o prijatí obmedzení, predovšetkým o izolácii Štokholmu od zvyšku krajiny. Doteraz mala krajina k šíreniu koronavírusu mierny prístup v porovnaní so zvyškom Európy. Ľudia napríklad mohli bez akýchkoľvek obmedzení tráviť čas na verejnosti, reštaurácie či kaviarne otvárali svoje terasy.

Aj keď prišli zo strany vlády odporúčania, aby trávili ľudia menej času na verejnosti, zdá sa, že verejnosť tieto odporúčania do značnej miery ignoruje. V stredu, 25. marca, zomrelo v oblasti Štokholmu na koronavírus 18 ľudí, čo je zatiaľ najvyššie denné číslo. Aj z tohto dôvodu sa začína hovoriť o možnej karanténe Štokholmu. Vo švédskom hlavnom meste bolo vo štvrtok, 26. marca, nahlásených 146 nových prípadov, dokopy ich je 1216. V celej krajine je 2806 nakazených ľudí, pričom 66 ľudí už vírusu podľahlo.