COVID-19: Návod na otváranie hraníc stojí na podobnom vývoji pandémie v krajinách

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Ronald Wittek]

Nemecko už ohlásilo dátumy, kedy otvorí hranice s väčšinou svojich susedov. Rakúsko už tiež prechádza na námatkové kontroly.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Európska komisia včera predstavila odporúčania, ako postupne otvárať vnútorné hranice v EÚ. Popisuje prechod od súčasného stavu, v ktorom takmer všetky členské krajiny zaviedli dočasné hraničné kontroly, k návratu k voľnému pohybu. Načasovanie otvárania hraníc by mala určovať epidemiologická situácia s nízkou mierou šírenia vírusu. Ako jednu z možností, tam kde nie je možné otvoriť hranice úplne, je podľa eurokomsie prechod od plošných kontrol na kontroly založené na vyhodnocovaní rizika.

Komisia tiež varuje, že uvoľnenie cestovania by sa nemalo týkať len susedných krajín cez vytváranie akýchsi „mini-schengenov“, ale krajín s podobnou epidemiologickou situáciou. Apeluje aj na umožnenie cestovania z pracovných a osobných dôvodov, kedže mnoho rodín zostalo bez možnosti sa navštevovať počas posledných týždňov a mesiacov.

Európskej centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v spolupráci s členskými štátmi aktualizuje mapu o vývoji šírenia COVID-19 na úrovni krajín aj regiónov (NUTS3). Komisia vyzýva štáty, aby ju využívali pri prijímaní opatrení a rozhodnutí.

Navrhuje tiež, aby mali členské štáty špecializovanú webstránky, kde sa cestujúci môžu dozvedieť o opatreniach a obmedzeniach, ktoré krajina v súvislosti s COVID-19 uplatňuje, prípadne po vstupe na územie krajiny dostali automaticky vygenerovanú sms s potrebnými informáciami.

BERLÍN a VIEDEŇ

Nemecko otvorí väčšinu hraníc v polovici júna. „Základné fakty sa nezmenili. Stále nemáme lieky ani vakcínu“, povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová počas hodiny otázok v Bundestagu (dolnej komore nemeckého parlamentu). Varovala pred druhou vlnou pandémie a vyzvala ľudí k opatrnosti pri pohybe na verejnosti. Vírus je podľa nej naďalej „nebezpečenstvom pre každého a pre všetko“.

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer v utorok (13. mája) oznámil, že od 16. mája bude Nemecko postupne otvárať hranice. Hraničné kontroly s Luxemburskom sa skončia v sobotu, kontroly s Francúzskom, Švajčiarskom a Rakúskom sa uvoľnia 15. júna. Vyplýva to z dohody s každou s týchto krajín. Pokiaľ ide o hranice s Dánskom, rokovania stále pokračujú.

Rakúsko zmení plošné kontroly na náhodné, od piatku, 15. mája. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz nechcel nič sľubovať pokiaľ ide hranice s Talianskom. Na tlačovej konferencii tiež povedal, že sa je týchto krokoch v intenzívnom kontakte s východnými susedmi.

PARÍŽ

Z europarlamnetu sa stalo laboratórium. Budova hlavného sídla Európskeho parlamentu v Štrasburgu, kde bežne raz do mesiaca zasadá plénum, sa momentálne nevyužíva. Rokovania Európskeho parlamentu prebiehajú online alebo čiastočne v Bruseli. Budova v Štrasburgu sa preto dočasne premenila na testovacie laboratórium na koronavírus. Východná časť Francúzska, bola pandémiou zasiahnutá silnejšie ako iné regióny. „Ľudia zo Štrasburgu sem prídu, aby sa nechali otestovať, ak sú rizikoví alebo ak boli v kontakte s niekým, kto sa nakazil,“ povedal predseda Európskeho parlamentu David Sassolli. Kuchyne Európskeho parlamentu už mesiac varia jedlá pre ľudí v núdzi.

COVID-19: V Írsku zariadili výbor na vyhodnocovanie vládnej odpovede na koronakrízu

Maďarský premiér nepríde na rozpravu do Európskeho parlamentu venovanú jeho krajine, lebo, ako vysvetľuje, všetok čas a energiu venuje boju proti koronavírusu.

HELSINKI

Stúpa spotreba alkoholu. Podľa štatistických údajov sa vo Fínsku v apríli zvýšil predaj alkoholu o 23 % v porovnaní s aprílom minulého roka. Podľa fínskeho štátneho monopolu Alko, narástol predaj ružového vína o 40 %, červeného a bieleho o 35 % a 28 %. Reštaurácie a bary sú v Fínsku zatvorené až do 31. mája. Online predaj stúpol o 110 %.

VARŠAVA

Tretia fáza uvoľňovania. Premiér Mateusz Morawiecki ohlásil detaily tretej fázy uvoľňovania koronových opatrení. Od budúceho týždňa sa v Poľsku otvoria kaderníctva, kozmetické salóny a reštaurácie. Obnoví sa aj praktické vyučovanie na stredných školách a voľnočasové aktivity pre deti v komunitných centrách, potvrdil minister školstva Dariusz Piontkowski.

BUDAPEŠŤ

Zatýkanie. Dvoch mužov zatkli za posledné dva dni pre podozrenie z šírenia poplašnej správy potom, čo zverejnili posty kritické voči vláde na sociálnych médiách. Prokuratúra nenašla porušenia zákona a neboli voči nim vznesené žiadne obvinenia. Podľa opozície ide o zastrašovanie kritikov.